اعتراض دوستداران و كنشگران میراث فرهنگی

بدسلیقگی در مرمت دیوارهای خانه مقدم

بدسلیقگی در مرمت دیوارهای خانه مقدم

به گزارش بلک بلاگ «دیوارهای بیرونی خانه تاریخی ˮمقدمˮ در جریان مرمت، با بدسلیقگی شبیه ویلاهای لواسان و دماوند و رستوران های سنتی شده است.»


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، این مطلب بخشی از اعتراضات دوستداران و کنشگران میراث فرهنگی تهران است که با انتشار تصاویری از تغییرات جداره بیرونی خانه موزه مقدم، بیان شده است.
مدیریتِ خانه قاجاری "مقدم" که یکی از گران بهاترین خانه های جهان لقب گرفته، با دانشگاه تهران است، روابط عمومی اداره موزه ها و فضاهای فرهنگی این دانشگاه اول آذرماه ۱۴۰۰ از اجرای عملیات حفاظت، مرمت و زیباسازی نمای دیوار بیرونی خانه موزه مقدم در جهت رطوبت زدایی این بخش و حذف لایه گچی صدمه دیده، برای پیشگیری از پوسته شدن لایه رنگ و نقاشی دیوارها اطلاع داده بود. این پروژه با همکاری معاونت زیباسازی شهرداری منطقه ۱۱ تهران اجرا شده است.
روابط عمومی اداره موزه ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران همینطور درباره تغییراتی که قرار بود در بخشی از نمای بیرونی این خانه اتفاق بیافتد، توضیح داده بود: کمیته های تخصصی با حضور مدیران و کارشناسان بخش حفاظت و مرمت خانه موزه مقدم و همینطور کارشناسان و معاون زیباسازی شهرداری منطقه ۱۱ تشکیل شده که بعد از بررسی شیوه های مختلف نماسازی و تمام جوانب دوام، زیبایی و مسائل حفاظتی، به منظور تناسب نمای بیرونی با معماری و فضاهای داخلی موزه، نمای آجری جایگزین نمای گچی خواهد شد.


اینک یک ماه از آن اطلاع رسانی گذشته و برخی فعالان و دوستداران میراث فرهنگی با انتشار تصاویری از تغییرات صورت گرفته در جریان این مرمت، نسبت به تخریب نمای بیرونی این خانه تاریخی معترض شده اند و آنرا کاملا ناهمگون با معماری این بنای قاجاری دانسته و خواهان اصلاح سریع آن و مرمت عین به عین نمای بیرونی خانه موزه مقدم شده اند.
در بخشی از متنی که به صورت عمومی انتشار یافته، آمده است: «متاسفانه متولی بنا در اقدامی غیرعملی، روند ترمیم پوسته بیرونی دیوار را بگونه ای نامتعارف و مخرب انجام داده اند و به جای مرمت سطح اندود گچی، به ضمیمه کردن تزئینات آجری ناهمگون و غیرمرتبط به جای آن اقدام نموده اند. این اقدام چهره این بنای تاریخی را بسان ویلاهای شبه سنتی در لواسان، افجه، دماوند و رودهن درآورده و به شکلی تداعی کننده رستوران های سنتی شده است. به نظر می آید سازمان زیباسازی شهرداری در این امر تسهیلگری و مداخله داشته و بخشی از این مسؤولیت متوجه آنها است.
انتظار می رفت با عنایت به اهمیت این بنای پرارزش و قرار گرفتن آن در محدوده شهرداری منطقه ۱۱ هرگونه تصمیمی در چنین مواردی بخصوص در این منطقه با دقت و موشکافی و حساسیت بالا صورت گیرد.
امیدواریم مدیران و متولیان این موزه هر چه سریعتر نسبت به پاکسازی تزئینات الحاقی و بازگرداندن عین به عین نمای پیشین سریعا اقدام نمایند. پذیرش این مورد مصداق تکرار و قانون مند شدن چنین اقدامی در سایر ابنیه خواهد شد.»
کار گذاشتن عمودیِ آجرهای "مهری" و "منقوش" در بنای قاجاری و همخوان نبودن آن با معماری این ساختمان، همچون ایرادهای واردشده به این شیوه مرمت است

1400/09/30
14:24:38
0.0 / 5
308
تگهای خبر: فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳