نماینده مردم چابهار در مجلس مطرح كرد:

تحول اقتصادی با گسترش زیرساخت های گردشگری سواحل مکران

تحول اقتصادی با گسترش زیرساخت های گردشگری سواحل مکران

نماینده مردم چابهار، نیک شهر، زرآباد، کنارک، قصرقند و دشتیاری در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: توسعه و تقویت زیرساخت های گردشگری به ویژه گردشگری دریایی در سواحل مکران تحول اساسی در اقتصاد کشور به وجود می آورد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سواحل مکران که در محدوده آب های ساحلی و اقیانوسی دریای عمان قرار گرفته از حوزه گواتر و پسابندر منطقه چابهار سیستان و بلوچستان شروع شده است و تا منطقه جاسک هرمزگان ادامه دارد. سواحل مکران در حقیقت دروازه طلایی ایران و از ایستگاه های مهم و اصلی در تجارت، اقتصاد و گردشگری کشور است که توسعه آن در بخش های مختلف درحال عملیاتی شدن است.
معین الدین سعیدی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا به ظرفیت های بی نظیر گردشگری پهنه سواحل مکران اشاره نمود اظهار داشت: بندر چابهار بعنوان تنها بندر اقیانوسی کشور، جاده ساحلی تا مرز پاکستان، چشم اندازهای طبیعی و اکوتوریستی، کوه های مینیاتوری، گل فشان ها از جاذبه های اعجاب انگیز منطقه جنوب شرقی کشور است که ظرفیت توسعه گردشگری منطقه را نشان میدهد.
عضو کمیسون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اظهار داشت: منطقه چابهار دارای پوشش گیاهان و محصولات متنوع گرمسیری است که در هیچ نقطه ای از کشور دیده نمی گردد این ظرفیت بستر مناسبی برای توسعه گردشگری کشاورزی است. متاسفانه به این جاذبه ها توجه جدی نشده و انتظار می رود وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدیریت منطقه آزاد چابهار اقدامات گستره تر و متناسب با ظرفیت های این منطقه انجام دهند که اساسا قسمتی از مشکلات اقتصادی جوامع محلی با رونق صنعت گردشگری حل خواهد شد.
نماینده مردم چابهار، نیک شهر، زرآباد، کنارک، قصرقند و دشتیاری اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه بر اقتصاد دریامحور همیشه تاکید کرده اند، اقتصادی که بخش بزرگی از آنرا گردشگری دریایی تشکیل می دهد. توسعه گردشگری دریایی نیازمند افزایش افق دید مدیریتی است؛ راه اندازی خط دریایی چابهار-مسقط (عمان) می تواند گردشگری میان دو کشور در منطقه را رونق دهد.


یک گذرنامه پر از مُهر ارزشمندتر از یک حساب پر از پول
سعیدی اظهار داشت: صنعت گردشگری تاثیر بنیادین در مولفه های اقتصادی دارد و پرداختن به توسعه و تقویت زیرساخت های این صنعت در سواحل جنوبی کشور خصوصاً در منطقه و سواحل مکران تحول اساسی در اقتصاد کشور بوجود آورد.
نماینده مردم چابهار در مجلس بیان کرد: افزایش قیمت بلیت، سفر و گردشگری را برای مردم دشوار کرده است، تسهیل و ارزان سازی هزینه اقامت در تاسیسات گردشگری و بومگردی ها، می تواند در شرایطی که کرونا این صنعت را با رکود و افت مواجه کرد، آنرا مجدد احیا کند.
وی اضافه کرد: یک پاسپورت پر از مهر از یک حساب پر از پول ارزشمندتر است. سفر تجربه های بی بدیلی به انسان می دهد، بااینکه با این وضعیت دشوار اقتصادی سفر و گردشگری برای مردم سخت شده اما در همین شرایط هم گردشگری در هر شرایط ارزش های افزوده بسیار زیادی دارد.
سعیدی از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (سید عزت الله ضرغامی) برای سفر به چابهار دعوت کرد و اضافه کرد: توسعه گردشگری در منطقه آزاد چابهار نیاز به تقویت ساختاری و اداری دارد. این ماموریت تاریخی را با یک اداره و یک نفر کارمند نمی گردد تحقق بخشید، اگر به توسعه گردشگری در سواحل مکران و چابهار می اندیشیم معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان در چابهار مستقر شود.

1400/09/26
23:51:20
0.0 / 5
389
تگهای خبر: سفر , فرهنگی , محصولات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴