جذامی هایی که حرف سیاسی نمی زنند

جذامی هایی که حرف سیاسی نمی زنند

به گزارش بلک بلاگ از بیماری جذام یا همان خوره که همواره در طول تاریخ اسمی ترسناک داشته، کمتر صحبت شده گویی که اصلا افرادی با چنین بیماری وجود ندارند اما جذامی هایی در این کشور ودر شهری مثل مشهد زندگی می کنند که دلی پرغصه از روزگارشان دارند.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، فیلم «خوره» به کارگردانی و تهیه کنندگی شهرام میراب اقدم مستندی کوتاه است که در پانزدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت در بخش مسابقه ملی به نمایش در آمده است.
این فیلم مستند درباره زندگی امروز جذامیان آسایشگاه محراب خان مشهد است که از وضعیت امروز خود گله دارند بخصوص بخاطر فشارهایی که برای ترک خانه های خود و انتقال به مکانی دیگر برای ساخت و ساز در محل زندگی آنها متحمل می شوند.
آسایشگاه محراب خان نخستین آسایشگاه نگهداری جذامیان کشور است که به صورت رسمی در سال ۱۳۴۰ در مشهد و در زمین موقوفی محراب خان که زمانی والی آنجا بوده ساخته شده است. در اینجا خانواده های زیادی زندگی می کنند که بیشتر آنها بر اثر صدمه های ناشی از این بیماری معلول و از کار افتاده شده و با شرایط سختی زندگی را سپری می کنند و تقریباً زندگی اکثرشان با کمک خیرین گردانده می شود. آنها گله مند هستند که در چند دهه گذشته هیچ دولتی به درستی به آنها رسیدگی نکرده و مصائب و سختی های خود، حتی قطع عضوی از بدنشان را به اسم دولت ها به یاد می آورند.
برخی از این جذامی ها در مستند «خوره» می گویند این زمین موقوفی محراب خان برای آنها بود تا در آنجا زندگی کنند و حالا این عدالت نیست که خانه ها و زمین از آنها گرفته شود. این خانواده ها تاکید دارند که حرفشان سیاسی نیست فقط معتقدند که بیرون کردن آنها از زمینی موقوفی در مملکتی اسلامی حرام است.
این مستند ۳۸ دقیقه ای را در پلت فرم های هاشور و نماوا در طول جشنواره سینما حقیقت میتوان تماشا کرد و امروز در بخش خانه جشنواره نمایش دارد.1400/09/19
13:57:48
0.0 / 5
453
تگهای خبر: جشنواره , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳