یك هفته با كتاب؛

برگزاری پاییزه کتاب و رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر یک کتاب

برگزاری پاییزه کتاب و رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر یک کتاب

شروع اجرای طرح پاییزه کتاب و رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب تنها گریه کن همچون مهم ترین خبرهای حوزه کتاب و نشر در هفته ای بودند که گذشت.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: گزارش «یک هفته با کتاب» آخرین هفته آبان، ۱۰ خبر داشت و با تیتر «آغاز هفته کتاب و اختتام نمایشگاه کتاب وین» منتشر گردید. گزارش این هفته که رویدادهای برگزیده حوزه کتاب و نشر در نخستین هفته آذر را شامل می شود، ۸ خبر دارد و با اختتام هفته کتاب و شروع پاییزه کتاب آغاز می شود.
آغاز پاییزه کتاب، رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر یک کتاب جدید، برگزاری اختتامیه جشنواره شهید اندرزگو و انتشار فراخوان های جشنواره شعر فجر و جایزه داستان حماسی ازجمله خبرهای این گزارش هستند. اهدای کتابخانه شهید بهشتی به کتابخانه ملی، تمدید مهلت شرکت در جشنواره رضوی و انتشارات ترجمه بوسنیایی «رستم و سهراب» هم دیگر اخبار برگزیده ای هستند که در این گزارش مرورشان می نماییم.
در ادامه مشروح گزارش «یک هفته با کتاب» این هفته را می خوانیم؛
آغاز اجرای طرح پاییزه کتاب در کتابفروشی ها
علی رمضانی مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران روز شنبه این هفته از شروع اجرای طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ با مشارکت ۹۸۰ کتابفروشی در سراسر کشور آگاهی داد و اظهار داشت: اجرای طرح به مدت پنج روز، یعنی از روز شنبه ۲۹ آبان تا روز چهارشنبه سوم آذر ۱۴۰۰ خواهد بود. همانطور که در نشست خبری هفته کتاب نیز اعلام گردید برای اجرای بهتر عدالت فرهنگی این طرح در شهرهای کمتر برخوردار از کتابفروشی ۱۰ روز است. بدین سبب روز پایانی طرح در این شهرها اختتام روز دوشنبه هشتم آذر خواهد بود.
برگزاری مراسم رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب
مراسم یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی بامداد یکشنبه ۳۰ آبان در تالار وحدت انجام شد که در این مراسم که همزمان با آئین ملی تجلیل از مادران شهدا و تقدیر از نویسندگان کتاب های در رابطه با دفاع مقدس بود، تقریظ حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب بر کتاب «تنها گریه کن» منتشر گردید. برگزاری اختتامیه جایزه شهید اندرزگو
اختتامیه دومین جایزه ادبی شهید اندرزگو روز سه شنبه ۲ آذر در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اجرا شد. انتشار فراخوان جشنواره شعر فجر فراخوان شانزدهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجر هم روز سه شنبه توسط مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران منتشر گردید. انتشار فراخوان جایزه داستان حماسی دیگر فراخوانی که روز سه شنبه این هفته انتشار یافت، مربوط به دومین جایزه داستان حماسی بود. بدین سان دبیرخانه دومین جایزه ادبی داستان حماسی توسط حوزه هنری خراسان رضوی، با هدف بازخوانی حماسه های اساطیر و پیوند آن با حماسه های معاصر برای تولید داستان های جدید با موضوع حماسه های بومی و اقتباس از داستان های شاهنامه فردوسی با رویکرد فتح نامه فراخوان این رویداد را منتشر نمود. اهدای کتابخانه شخصی شهید بهشتی به کتابخانه ملی کتابخانه شخصی شهید آیت الله سیدمحمد حسینی بهشتی با هماهنگی خانواده وی برای نگهداری دائمی، حفاظت و صیانت به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شد. تمدید مهلت شرکت و افزایش جوایز جشنواره رضوی طبق خبری که روز چهارشنبه این هفته انتشار یافت، به دنبال تمدید مهلت اولیه شرکت در یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، جوایز این جشنواره هم افزایش پیدا کردند. طبق اطلاعات مندرج در خبر مذکور، با تصمیم شورای سیاست گذاری رویداد مذکور، مهلت ثبت نام و شرکت در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تا ۳۰ آذر تمدید گردید. انتشار ترجمه بوسنیایی «رستم و سهراب» یکی از خبرهای این هفته در زمینه روابط خارجی این بود که رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی با مشارکت و همکاری انتشارات بوسانسکا رییچ در بوسنی و هرزگوین، ترجمه بوسنیایی کتاب شعر داستان های حماسی شاهنامه «رستم و سهراب» را منتشر نمود.

1400/09/05
13:48:39
0.0 / 5
304
تگهای خبر: جایزه , جشنواره , داستان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳