وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

خبرگزاری ایرنا و روزنامه ایران حق فعالیت جناحی ندارند

خبرگزاری ایرنا و روزنامه ایران حق فعالیت جناحی ندارند

بلک بلاگ: اسماعیلی در آئین تکریم و معارفه مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: در خبرگزاری ایرنا و روزنامه ایران ورود به جناح بندی های مختلف ممنوع می باشد، نباید این رسانه بعنوان بازوی یک جناح مطرح شود.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی قبل از ظهر امروز در آئین تکریم و معارفه مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: حدود دو دهه است که با علی نادری آشنایی و همکاری دارم. وی از دوره دانشجویی همیشه بعنوان یک عنصر متدین، انقلابی و جهادی مطرح بود که تخصص رسانه ای نیز دارد و از خبرگان رسانه ای جریان انقلاب است.

وی ادامه داد: بنده با ایشان کارهای مهم رسانه ای داشتیم و قرارگاه رسانه ای که چندسال پیش راه اندازی کردیم، از ایده های خوب ایشان بود. وی در سازمان صدا و سیما نیز مورد اعتماد ارکان این سازمان بوده است. رییس جمهوری هم کاملاً به وی اعتماد دارد و در قوه قضائیه نیز به خوبی درخشید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: علی نادری در مجموعه قضا به جریان رسانه ای کمک کرد و کسانی که مشکلات حقوقی و رسانه ای داشتند و حتی خیلی از اصحاب فرهنگ و هنر به ایشان مراجعه می کردند. اعتماد رییس جمهور به ایشان سبب شده قسمتی از مشکلات رسانه ای، فرهنگی و هنری در دستگاه قضا را برطرف کند.

اسماعیلی با اعلان اینکه رییس جمهور محترم بر آزادی بیان تاکید دارند، اظهار داشت: وقتی ایشان از آزادی بیان سخن می گویند واقعاً از عمق وجود به این امر اهتمام دارند. بنده بعنوان کسی که سال ها ایشان را درک کردم می گویم از بن دندان به آزادی بیان اعتقاد دارند. در دو سالی که در قوه قضائیه بودند یک مجموعه رسانه ای تعطیل نشد، شکایت های قوه از رسانه ها را هم پس گرفتند و در دوره ریاست جمهوری نیز به همین گونه عمل می کنند.

وی اشاره کرد: آقای رئیسی حتی زمانی که مطالب نادرست در رسانه ها منتشر می شود به من اشاره دارند که برخوردی با رسانه ها نباشد و برای آنها توضیح بدهید. البته رسانه های ما با وجود گرایش های مختلف بسیار نجیب هستند و بنای ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این است که از تمامی رسانه ها با همه گرایش های متنوع که لازمه رسانه است حمایت نماییم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: روز گذشته انتخاب هیأت منصفه را داشتیم و سعی کردیم از همه گرایش ها در هیأت منصفه حضور داشته باشند. وقتی هیأت منصفه نماینده افکار عمومی است باید بخش گسترده ای از افکار عمومی را نمایندگی کند.

اسماعیلی با اعلان اینکه ایرنا خبرگزاری نظام و انقلاب اسلامی است، اشاره کرد: تعمدا می گویم سازمان خبرگزاری چون ناظر بر آن ابعاد گفتمانی است که در انقلاب اسلامی داریم، بنا بر این باید ابعاد استانی و شهرستانی و ابعاد بین المللی خبرگزاری تقویت شود، البته نحوه فعالیت دفاتر امروزه تغییر کرده است و نمی خواهم بگویم که برای یک نمایندگی چند نفر اعزام شوند، بلکه ارتباط دقیق مهمست.

وی افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات باید این ارتباط وثیق را با بدنه داخلی کشور همچون خبرگزاری ایرنا داشته باشد و از ظرفیت رایزنان فرهنگی و دیگران استفاده نماید و ایرنا باید از حالت پدافندی به حالت آفندی انتقال یابد. یعنی باید بتوانیم جریان سازی نماییم.

وی از ایجاد حوزه های رسانه ای ویژه در مناطق مختلف کشور آگاهی داد و اظهار داشت: اگر می گوئیم باید از حوزه پدافندی به حوزه آفندی نقل مکان نماییم یعنی باید از ظرفیت هایی که در کشور داریم به خوبی استفاده نمائیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباب بحث آموزش در ایرنا هم بیان کرد: تا به امروز کوشش های بسیار خوبی دراین زمینه شده است، اما آموزش کارکنان و خبرنگاران ایرنا منحصر به آموزش های درون سازمانی نیست، در سال ۸۵ روزنامه ایران دوره های کوتاه مدتی را برای خبرنگاران برگزار می کرد که امروز خیلی از آنان در صحنه های خبری می درخشند که نتیجه همان دوره های کوتاه مدت است و لازم است این مساله در دستور کار باشد.

اسماعیلی درباره مشکلات مربوط به نیروی انسانی در خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز اظهار داشت: از مدیرعامل جدید می خواهم که مشکل منابع انسانی را رفع کند و نظر خودرا در شورای عالی خبرگزاری مطرح کند. چون حوزه منابع انسانی برای ما مهمست و امیدوار هستم بسته ای از حداقل هایی مانند مسائل رفاهی و مالی که در خبرگزاری فاقد آن هستیم، ارائه کند و ما موظف به تامین آن هستیم.

وی نقل مکان حوزه خبرگزاری از وضعیت فعلی به حوزه های جدید تصویری و شبکه های اجتماعی را مهم دانست و افزود: حتما در نقطه هایی که ضعف داریم باید قدرتمند وارد شویم و یکی از دلیلهای انتخاب علی نادری این بود که وی فهم عمیقی از رسانه های اجتماعی جدید دارد و حتما خبرگزاری باید حضور قدرتمندی را در زمینه تصویر داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار نمود: ما هیچ خبرگزاری را رقیب خبرگزاری ایرنا نمی دانیم و خبرگزاری جمهوری اسلامی خبرگزاری انحصاری نظام است و این وظیفه مهمی است و باید خبرگزاری به مرجعیت خود بازگردد. حتما ما در زمینه رسانه وقتی از رسانه تأثیرگذار سخن می گوئیم، آن رسانه باید به حوزه مخاطبین خود توجه کند و ما به دنبال جنجال و ورود به مسائل حاشیه ای نیستیم.

وی با تجلیل از کارهای مدیر عامل مؤسسه ایران اظهار داشت: مهدی شفیعی در زمینه مؤسسه ایران کوشش های بسیاری داشت و آیت الله رئیسی بارها از کارهای وی تشکر کرد و من نیز از زحمات وی ممنون هستم که کار روزنامه ایران خوب است. در خبرگزاری ایرنا و روزنامه ایران ورود به جناح بندی های مختلف ممنوعست و نباید این رسانه بعنوان بازوی یک جناح مطرح شود. خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه ایران متعلق به مجموعه نظام است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: خبرگزاری یک مجمع عمومی دارد که قبل از این شاید جدی نبوده، اما دو حوزه اقتصادی مهم در کنار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یعنی سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی در آن حضور دارند که قول داده اند جلسات مجمع عمومی داشته باشیم، در کنار شورای عالی ایرنا می توان حرکت خبرگزاری را شتاب بخشید و آقای نادری باید برای قدرتمندتر ساختن ایرنا از این فرصت استفاده نماید.

اسماعیلی در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به جمع آوری مفاهیم ابداعی رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: این مساله پروژه ای بود که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی انجام دادیم و قدرت بالای رهبر معظم انقلاب در خلق مفاهیم جدید به شکلی است که ۵۰ مفهوم اختصاصی آفریدند و ۲۰۰ مفهوم را در زمینه های جدید به کار بردند که دو واژه «دست بزن نظام» و «نبض نظام» مربوط به خبرگزاری جمهوری اسلامی است.

در این مراسم فرشاد مهدی پور معاون امور مطبوعاتی، همایون امیرزاده رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین سید کمیل باقرزاده، میثم نیلی، سپهر خلجی و دیگر اعضای شورای عالی خبرگزاری جمهوری اسلامی، مدیران عامل پیشین این خبرگزاری محمد جعفر بهداد، احمد خادم المله، جلال فیاضی و اعضای شورای سیاستگذاری خارجی ایرنا حضور داشتند.

در آخر این مراسم با اهدای لوح از خدمات محمدرضا نوروزپور تقدیر گردید. نوروزپور از ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بود.


منبع:

1400/07/28
09:35:06
0.0 / 5
679
تگهای خبر: برنامه , حقوقی , خدمات , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱