آهنگساز فیلم های لاتاری ، درخت گردو و ماجرای نیمروز :

صداوسیما می تواند جلوی کپی آثار موسیقی را بگیرد

صداوسیما می تواند جلوی کپی آثار موسیقی را بگیرد

به گزارش بلک بلاگ حبیب خزایی فر درباره رعایت نشدن بحث کپی رایت توسط تلویزیون تصریح می کند: تلویزیون بدون اجازه از آثار موسیقایی مختلف در برنامه هایش که غالبا مستند یا گفت و گو محور هستند، استفاده می کند؛ برای اینکه عمدتاً برای برنامه های داستانی موسیقی ایجاد می شود.


حبیب خزایی فر، آهنگساز فیلم هایی چون «درخت گردو»، «ماجرای نیمروز»، «فصل هرس»، «لاتاری»، «ایستاده در غبار»، «دیدن این فیلم جرم است» و... بوده است.
این هنرمند در مصاحبه با ایسنا درباره ضرورت رعایت کپی رایت در استفاده از آثار موسیقایی خاطرنشان می کند: اگر خود تلویزیون به کپی رایت پای بند باشد و در صورت تخلف برنامه ها در برای استفاده بدون مجوز از آثار موسیقی، با آنها برخورد کند و اجازه پخش به چنین برنامه هایی ندهد، به مرور کمتر از موسیقی انتخابی استفاده می کنند و بیشتر به سمت ساخت موسیقی اصل خواهند رفت. در این صورت به مرور کمتر شاهد رعایت نشدن اصول کپی رایت و استفاده بدون مجوز از آثار موسیقی انتخابی در خارج از صداوسیما هم خواهیم بود.
این هنرمند درباره وضعیت استفاده از موسیقی های انتخابی در مستندها، چنین می گوید: مستندسازها سال ها در کارهایشان از موسیقی انتخابی استفاده می کردند، ولی از یک برهه زمانی به بعد، چون قصد داشتند آثارشان را به جشنواره های خارجی بفرستند و آنها روی این بحث حساسیت دارند، مجبور به ساخت موسیقی اصل شدند.
خزایی فر همین طور درباره تجربیات خود در استفاده غیرقانونی از آثارش یادآور می شود: تابحال در موارد زیادی از آثارم به ویژه از آلبوم «ایستاده در غبار» بدون اجازه من یا صاحب اثر، استفاده شده است که البته ۹۰ درصد این رفتارها توسط تلویزیون صورت گرفته است. ولی برای جلوگیری از استفاده بدون مجوز از آثارم، اقدامی نداشته ام، چون احساس نمی کنم که مقرر است نتیجه ای داشته باشد؛ البته به این روند عادت کرده ایم؛ چونکه بارها پیش آمده که از کارهایمان بصورت بدون مجوز استفاده شده است.
وی در عین حال اضافه می کند: مواردی هم بوده که از سر احترام درباره امکان استفاده از اثر سوال کرده اند ولی این امر تنها به لحاظ بحث اخلاقی صورت می گیرد؛ وگرنه اگر این کار را هم انجام ندهند و از اثر استفاده کنند، من یا صاحب اثر خیلی پیگیر نمی شویم.
این هنرمند همین طور در پاسخ به این که آیا تابحال در مواردی که کپی رایت در استفاده از آثارش رعایت نشده، ناشر کار اقدامی داشته یا خیر؟ بیان می کند: کاری که منتشر می شود حق و حقوقش به ناشر برمی گردد ولی خب آنها نیز در صورت بروز تخلف در استفاده بدون مجوز از آثار اقدامی نمی کنند، چون خیلی نتیجه ای نخواهد داشت.
از این هنرمند درباره دادگاه رسانه سوال می نماییم. پاسخ می دهد: به گمانم اقدام بوسیله دادگاه رسانه نتیجه بخش نخواهد بود و این کار آنقدر زمان بر است که چون امیدی به نتیجه دادن آن نداریم عمدتاً اقدام خاصی هم بوسیله دادگاه رسانه نمی نماییم. البته اقدام در امتداد اعاده حق و حقوق به صاحب اثر برمی گردد؛ بطورمثال من دو آلبوم موسیقی فیلم های «ماجرای نیمروز» و «ایستاده در غبار» را توسط حوزه هنری منتشر نموده ام پس اگر از آنها به هر جهت و بصورت غیرقانونی استفاده شود، خود حوزه باید مسئله را پیگیری کند.
حبیب خزایی فر در نشست خبری عوامل فیلم «درخت گردو» در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر


منبع:

1400/07/27
09:41:56
0.0 / 5
471
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳