توسط انتشارات ققنوس؛

چالش رواقی در کتابفروشی ها به پا شد

چالش رواقی در کتابفروشی ها به پا شد

بلک بلاگ: کتاب چالش رواقی؛ راهنمای فلسفی برای دستیابی به استقامت، آرامش و انعطاف پذیری بیشتر نوشته ویلیام اروین بتازگی با ترجمه محمد یوسفی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «چالش رواقی؛ راهنمای فلسفی برای دستیابی به استقامت، آرامش و انعطاف پذیری بیشتر» نوشته ویلیام اروین بتازگی با ترجمه محمد یوسفی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب سال ۲۰۱۹ انتشار یافته است.
ویلیام اروین نویسنده این کتاب، فیلسوف است و در ابتدای مقدمه در معرفی خود، می گوید عضو هیچ فرقه مذهبی عجیب و غریب نیست بلکه طرفدار مدرنِ فلسفه باستانی است. او این معرفی را اینگونه دقیق تر انجام می دهد که پیرو مکتب رواقی است؛ یعنی می خواهد زندگی قرن بیست ویکمی اش را مطابق راهبردهایی سامان دهد که دوهزارسال پیش فیلسوفان رواقی چون مارکوس آورلیوس، سنکا و اپیکتتوس طراحی کردند.
نویسنده کتاب پیش رو، با مثال هایی از زندگی خود در زمان حالا، نشان میدهد خردورزی های فیلسوفان رواقی قرون گذشته، می تواند انسان امروز را در برخورد با فشارهای مختلف زندگی روزمره کمک کنند. این کتاب بر طبق بینش و اصول فکری همان سه فیلسوف بزرگ رواقی که نام برده شدند، نوشته شده که توسط ویلیام اروین، با تکنیک های روان شناختی معاصر مثل لنگرانداختن، تلفیق شده اند. بدین سان اروین با راهبرد آزمون رواقی ساده و مدرن اش به مخاطب کتاب آموزش می دهد که چگونه واکنش های عاطفی خودرا نسبت به موانع زندگی، به گونه ای عمیق تغییر دهد تا نه فقط بر موانع چیره شود بلکه بتواند از آنها بهره هم ببرد.
این کتاب ۴ بخش اصلی با عناوین «مواجهه با چالش های زندگی»، «روان شناسی مشکلات»، «آزمون های رواقی» و «زیستن به شیوه رواقی» دارد که در مجموع، ۱۵ فصل را شامل می شوند. در بخش اول، ۴ فصل درج شده اند. «موانع»، «پیامدهای خشم»، «انعطاف پذیری» و «آیا می توانیم انعطاف پذیر شویم؟» عناوین چهارفصلی هستند که در بخش اول کتاب آمده اند.
«شما دو دهن دارید»، «لنگرهای فرورونده» و «اجرای بازی قالب بندی» عناوین سه فصلی هستند که در بخش دوم کتاب درج شده اند. در بخش سوم هم مخاطب با ۳ فصل «چالش دیگرتان با مشکلات»، «به کار بستن راهبرد آزمون رواقی» و «قاعده پنج ثانیه» روبرو می شود. بخش چهارم کتاب هم فصول ۱۱ تا ۱۵ آمده اند که عناوین شان بدین سان است: «آمادگی برای آزمون های رواقی»، «پذیرش شکست»، «مشق سرسختی»، «دسیسه ها» و «مرگ».
در قسمتی از این کتاب که تلفیق فلسفه رواقی با روان شناسی مدرن است، می خوانیم:
اپیکتتوس از این هم فراتر می رود و می گوید درست آنست که تشویق و تحسین غیررواقیان را نوعی شاخص معکوس در پیشرفتمان بعنوان یک رواقی بدانیم: «اگر مردم گمان برند که موفقی، باید به خودت شک کنی.» همچنین، اپیکتتوس انتقاد دیگران را شاهدی بر عملکرد درستش به آموزه های رواقی می دانست. می فهمم که این امر عجیب به نظر می آید، اما کافی است به افراد ناخشنود اطرافتان نگاه کنید. مطمئن ترین شیوه کسب تحسین و تشویق آنها این است که از ارزش های آنان اقتباس و مطابق با آنها عمل نماییم. در این صورت، به آسانی از شما تعریف و تمجید می کنند، چونکه با این کار، بطور غیرمستقیم، از خودشان تعریف و تمجید کرده اند. گیرِ کار البته این جاست که با تقسیم ارزش های خود، بدبختی هایشان را هم تقسیم می کنند.
قالب طنز: وقتی کسی به شما بد می کند، این سخن سنکا را به یاد آورید: «خنده، و خنده بسیار، پاسخ درست به چیزهایی است که اشکمان را درمی آورند!» بگفته سنکا، سقراط این تکنیک را به کار می بست. یک دفعه وقتی کسی خواباند زیر گوش سقراط، او نه با خشم که با مزاح گفت افسوس که پیشاپیش نمی توان دانست برای قدم زدن هم باید کلاهخود بر سر گذاشت یا خیر.
این کتاب با ۱۸۴ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۳۷ هزار تومان انتشار یافته است.

1400/07/24
12:42:40
0.0 / 5
655
تگهای خبر: طراحی , طنز , كتاب , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵