با تالیف حیدر كاكی؛

کتاب زمینه شناخت تنبور منتشر گردید

کتاب زمینه شناخت تنبور منتشر گردید

بلک بلاگ: کتاب زمینه شناخت تنبور یکی از تازه ترین آثار پژوهشی منتشر به قلم حیدر کاکی نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی در دسترس مخاطبان و علاقه مندان موسیقی ایرانی قرار گرفت.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، «زمینه شناخت تنبور» عنوان یکی از تازه ترین آثار تالیفی انتشار یافته در زمینه موسیقی است که به قلم حیدر کاکی نوازنده و مدرس تنبور در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
به گفته مولف اثر، این کتاب مرجعی مستند و مستدل است که علاقه مندان ساز تنبور و موسیقی کهن و باستانی آنرا با تمامی ابعاد آن آشنا می کند. این کتاب بعد از کتاب «تنبور از دیرباز تاکنون» سید خلیل عالی نژاد دومین کتاب پژوهشی درباب ساز کهن تنبور است.
کاکی در ادامه توضیحات خود برای این اثر آورده است: کتاب «زمینه شناخت تنبور» با مقدمه ای خواندنی از استاد علی اکبر مرادی و نگارنده شروع می شود. به همین دلیل سعی شده ابتدا تاریخچه ای مختصر از موسیقی و ساز تنبور در دوره های مختلف از خلقت بشر تا عصر حاضر و بررسی انواع تنبور در سرزمینهای مختلف با استناد به آثار ونقوش باستانی ارائه شود. در ادامه نیز معرفی مختصری از یارسان و تنبور یارسان، ارائه می شود، سپس مشخصات و شکل ظاهری، خواص مواد، کوک، عوامل فنی در اجرا، انواع مضراب های متنوع و تکنیک های نوازندگی دست راست و چپ توضیح داده می شود.
در ادامه بخش های بعدی اثر نیز، نوازندگان تنبور طی یکصد سال قبل در زمینه های مختلف و برخی از سازندگان تنبور معاصر معرفی و سپس موارد استفاده از تنبور، مقام، انواع مقامهای تنبور، خصوصیات موسیقی تنبور از لحاظ جنبه ها و حالات مختلف روند ملودیک و دورهای ریتمیک بررسی می شود. در خاتمه بخش انتهایی کتاب تمامی مقام های تنبور تجزیه و تحلیل شده است.
مطالب این کتاب همان پیشینه فرهنگی موسیقایی تنبور بوده و می تواند برای تمامی نوازندگان و هنرآموزان و علاقمندان موسیقی تنبور مورد استفاده قرار گیرد. البته این توضیح نیز لازم است که اثر یاد شده در سال ۱۳۸۷ توسط انتشارات نوید شیراز چاپ و منتشر گردید و الان بعد از تغییرات بنیادی مجدد توسط دوست گرامی ام جناب آقای سیامک عزیز زاده مدیر مسئول انتشارات مشاهیر هنر این کتاب چاپ و انتشار یافته است.»

1400/07/22
12:46:57
0.0 / 5
563
تگهای خبر: فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲