پشت پرده اطلاعاتی عملیات فریب

پشت پرده اطلاعاتی عملیات فریب

ایرانیان تلاش می کردند برخی عوامل نفوذی شان را در بین افرادی که از عربستان (خوزستان) به عراق فرار می کردند جای دهند ولی عوامل نفوذی آنها را شناسایی می کردیم و خودمان هم تلاش می کردیم عملیات فریب مشابهی ازاین دست انجام دهیم، بدین سان که ابتدا به برخی پرسش های عوامل نفوذی ایران پاسخ های درست می دادیم و سپس آنها را با اطلاعات غلط تغذیه می کردیم.به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، سرلشکر میسر رشید الطرفه العبیدی در سال ۱۹۷۵میلادی مدرک کارشناسی علوم نظامی­اش را از دانشکده نظامی بغداد گرفتن کرد. همین طور دیپلم روان­شناسی، کاردانی زبان فارسی و کارشناسی رشته تاریخ و تمدن از دانشکده بغداد را نیز در کارنامه علمی­اتش به چشم می خورد. ژنرال طرفه بعد از پیوستن به ارتش عراق، در رسته اطلاعات و تدریس اطلاعات نظامی مشغول کار شد. وی در دوران جنگ ایران و عراق از سال ۱۹۸۰تا ۱۹۸۷میلادی در اداره اطلاعات فرماندهی کل در بخش ایران خدمت می­کرد و در دهه ۱۹۹۰م نیز جانشینی بخش ایران در اداره کل اطلاعات نظامی را بر عهده داشت. بین سال­های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰میلادی ژنرال طرفه وابسته نظامی غیررسمی سفارت عراق در تهران بود و در هنگام تجاوز آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳میلادی هم مدیریت سامانه اطلاعاتی بخش جنوبی را برعهده داشت.

عملیات فریب مشابه در جنگ اطلاعاتی

این ژنرال عراقی در باره توسعه سازمان اطلاعاتی ارتش عراق توضیح می دهد: در سال ۱۹۸۲میلادی(۱۳۶۱ خورشیدی) برخی از شهروندان عرب اهوازی بوسیله خرمشهر و آبادان و برخی از کردهای حزب منحله دموکرات ایران و خصوصاً هواداران عبدالرحمن قاسملو به تدریج به عراق فرار کرده، همکاری با ما را شروع کردند و حتی قاسملو به خاطر همکاری با ما کشته شد. با کمک تعدادی از مخالفان ایران حتی به هواپیماهای نظامی و غیرنظامی ایرانی نظیر جنگنده های اف۴ و اف۵ و بالگردهای شنوک نیز دست یافتیم.
*گاف اطلاعاتی صدام در جنگ تحمیلی چه بود؟

ایرانیان تلاش می کردند برخی عوامل نفوذی شان را در بین افرادی که از عربستان (خوزستان) به عراق فرار می کردند جای دهند ولی عوامل نفوذی آنها را شناسایی می کردیم و خودمان هم تلاش می کردیم عملیات فریب مشابهی ازاین دست انجام دهیم، بدین سان که ابتدا به برخی پرسش های عوامل نفوذی ایران پاسخ های درست می دادیم و سپس آنها را با اطلاعات غلط تغذیه می کردیم.

افزایش افسران اطلاعاتی عراق مقابل ایران

در سال ۱۹۸۱میلادی ۶ افسر در قسمت های پنج گانه بخش ایران مشغول به کار بودند. این پنج قسمت عبارت بودند از: نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، بخش سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی؛ و بخش مکان نگاری و اهداف حیاتی. در سال ۱۹۸۶میلادی بخش ایران به اداره ای با پنج بخش، دو گروه، یک هنگ نیروی ویژه (واحد۸۸۸) و یک هنگ برای شناسایی در عمق (واحد۹۹۹) تبدیل شد که نیروهایش را در عمق خاک ایران و تا پشت خطوط دشمن اعزام می کرد. نیروهایی که به این ماموریت ها اعزام می شدند همگی در دوره های آموزش زبان فارسی و در دوره های مختلف تاکتیکی نظیر آموزش عملیات خراب کاری، چتربازی و غواصی شرکت می کردند. شاخه ایران از سه افسر در سال ۱۹۸۰میلادی به ۸۰ افسر در سال ۱۹۸۶م توسعه بافت.

درک صدام از ضرورت امنیت اطلاعاتی

تا سال ۱۹۸۵میلادی صدام به تدریج ضرورت امنیت اطلاعات را درک کرد. ما بطور معمول در گزارش هایمان نام افراد و منابعمان را بطور خاص ذکر می کردیم. در یک مورد، صدام در توضیحاتش ذیل یکی از این گزارش ها از ما خواست منابعمان را برای دیگران افشا نکنیم. البته منظور صدام از دیگران خودش نبود و اشاره اش بیشتر به کارکنان دفترش بود. او حتی به ما اظهار داشت: «گزارش ها را تایپ نکنید، برای اینکه می دانست خودمان قادر به این کار نیستیم و آنها را برای تایپ باید به افسران دیگر بدهیم.» صدام اشاره کرد که گزارش های اطلاعاتی باید بصورت دست نویس باشد و افسر اطلاعاتی مربوط شخصا آنها را بنویسد.
منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، ترجمه عبدالمجید حیدری، ۱۳۹۳، مرز و بوم، تهران.
1400/07/03
10:16:59
0.0 / 5
916
تگهای خبر: تدریس , رمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳