مدیر موزه ملك:

نسل جدید کسبه بازار کمتر با دفاع مقدس آشنایی دارند

نسل جدید کسبه بازار کمتر با دفاع مقدس آشنایی دارند

جعفری در نشست مشترک با مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک ضمن اعلام آمادگی جهت همکاری موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با کتابخانه اظهار داشت: بازار تهران در دفاع مقدس نقش بی بدیلی را ایفا کرده استبه گزارش بلک بلاگ به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سه شنبه ۲۳ شهریور ماه نشست دو جانبه علی اصغر جعفری، مدیر عامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدم با غلامرضا خواجه سروی، مدیر عامل کتابخانه و موزه ملی ملک در مورد همکاری مشترک دو موزه جهت برگزاری مراسم های هفته دفاع مقدس در محل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

در ابتدای جلسه موضوع هایی نظیر انعقاد تفاهمنامه میان طرفین به منظور تداوم و نهایی کردن اقدامات و برنامه ریزی ها از جانب کتابخانه و موزه ملی ملک عنوان شد. همینطور با عنایت به قرار گرفتن در آستانه بزرگداشت هفته دفاع مقدس مواردی از قبیل بازدیدهای مجازی، برگزاری نمایشگاه کتاب و اسناد در محل خانه بازار، ایجاد ظرفیتی جهت برگزاری نمایشگاه اسناد در باغ ملی طرح و پیشنهاد شد.

علاوه بر این پیگیری برنامه ها و محورهای بلندمدت و کوتاه مدت مانند انعقاد تفاهمنامه، اجرای ۵ برنامه نظیر برگزاری نمایشگاه های حضوری فروشگاه و نمایشگاه کتاب دفاع مقدس، نمایشگاه اسناد جنگ که بخشی از آنها جنبه بین المللی دارد در باغ ملی برگزار شود، بازدیدهای دو جانبه هر دو طرف از موزه ها، برنامه های مجازی شامل برگزاری نمایشگاه مجازی تمبر دفاع مقدس، نمایشگاه مجازی مطبوعات جنگ و نمایشگاه برگزاری کتاب های دفاع مقدس همچون مواردی بود، که در نشست مشترک مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع با مدیر عامل کتابخانه و موزه ملی ملک عنوان شد.

همچنین برگزاری نشست های مجازی نظیر نشست عکاسی جنگ، صدمه شناسی اسناد دفاع مقدس، صدمه شناسی ادبیات دفاع مقدس، شعر دفاع مقدس و برگزاری نشستی با محوریت تجارب کتابخانه دفاع مقدس همچون مباحثی که در جلسه مذکور عنوان شد.

در نشست دوجانبه مدیران موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک، خواجه سروی ضمن دعوت از جعفری جهت بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک اظهار داشت: کتابخانه و موزه ملی ملک برپایه کتابخانه طراحی شده است و یکی از زیرمجموعه های آستان قدس به حساب می آید. پیشنهاد می شود به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس، سال جاری با نام حضرت امام رضا ضد السلام در محوطه وزارت امور خارجی که محیط مناسبی جهت برگزاری نمایشگاه ها است، نمایشگاهی با محوریت دفاع مقدس برگزار گردد.

وی اضافه کرد: با عنایت به این که عزیزان موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از دغدغمندان دفاع مقدس و انقلاب اسلامی هستند، لازم است این نکته را بگویم که هم اکنون نسل جدید کسبه بازار نسبت به نسل قبل که از پیشگامان انقلاب بودند، کمتر با دفاع مقدس آشنایی دارند و خلأ و جای خالی در مورد به نمایش گذاشتن مفهوم انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در مجموعه بازار به چشم می خورد. بنابراین نظر آستان قدس رضوی بر این است که چنین اتفاقی با محوریت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در بازار شکل بگیرد.

خواجه سروی ضمن تاکید بر تداوم همکاری میان موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با کتابخانه و موزه ملی ملک اظهار نمود: نکته قابل توجه این است که به نظر می آید لازم است همکاری ها میان دو موزه ادامه پیدا کند کما این که پس از دفاع مقدس، مناسبت دهه فجر را در پیش داریم که ظرفیت به وجود آمده در برابر آنرا نباید از دست داد. در واقع برخی به دنبال این هستند که فرهنگ غرب را در کشور حاکم کنند که از راه بزرگداشت مناسبت هایی نظیر دهه فجر و دفاع مقدس، میتوان این قبیل برنامه ها را خنثی کرد.

در ادامه این نشست دو جانبه جعفری ضمن تشکر از مدیرعامل کتابخانه و موزه ملی ملک و قبول دعوت او، جهت بازدید از این موزه اظهار داشت: در اردیبهشت ماه که مقام معظم رهبری با ملی شدن موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس موافقت کردند، کلیه فعالیت ها در مورد حفظ و نشر آثار استان تهران هم بر عهده موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گذاشته شد. بر همین مبنا میتوان در حوزه بزرگداشت مناسبت های دفاع مقدس در مجموعه هایی نظیر بازار تهران همکاری کرد. در واقع بازار تهران در دفاع مقدس نقش بی بدیلی را ایفا کرده است. زمانی که در صدا و سیما حضور داشتم مستند بیست قسمتی در مورد نقش بازار در دفاع مقدس ساخته و پخش گردید.

مدیر عامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اضافه کرد: بازار تهران فضائل فراوانی دارد. نسل جدید این قشر وارثِ نسلِ بی بدیلی هستند که به پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی کمک کردند و در کنار امام عزیز و رزمندگان بودند. بنابراین نسل جدید نیازمند یادآوری این قبیل اقدامات بازار بزرگ و اثرگذار تهران است. بر همین مبنا برنامه دراز مدت جهت تبیین نقش بازار و شهدای آن در دفاع مقدس و انقلاب اسلامی مورد نیاز است.

وی ضمن تاکید بر همکاری موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با کتابخانه و موزه ملی ملک خاطرنشان کرد: همینطور در بحث تاریخ شفاهی این آمادگی را داریم که در قالب کارگروهی این کار را انجام دهیم. به بیان دیگر در زمینه تاریخ شفاهی و کارهای مرتبط انتشار کتاب در مورد شهدای بازار و نقش بازار تهران در دفاع مقدس آماده همکاری با کتابخانه و موزه ملی ملک هستیم چون که نقطه ثقل یادآوری و انتقال شهامت ها و ایثارهای صورت گرفته در دوره انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به نسل جدید، می تواند از راه مجموعه موزه ملک صورت بگیرد و جریانات موازی شکل نگیرد.
جعفری ضمن اشاره به راه های همکاری موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با کتابخانه و موزه ملی ملک تصریح کرد: با عنایت به این که زمان کوتاهی تا هفته دفاع مقدس باقی مانده اما میتوان در این حوزه هم از راه برگزاری نمایشگاه کتاب و آثار هنری دفاع مقدس، اقدام نمود. بنده با انعقاد تفاهمنامه میان دو طرف موافق هستم.

وی همینطور افزود: موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یکی از موزه های برتر جنگ غرب آسیا است و بی نظیرترین کلکسیون ادوات و تجهیزات غنیمتی داعش در آن موجود است که سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در گردآوری و انتقال این آثار بسیار کمک کرد.

معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس افزود: موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یکی از مجموعه های تکنیکال دفاع مقدس است. هم اکنون بزرگترین کتابخانه دفاع مقدس در مجموعه موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرار دارد، که از راه سامانه ای مستقل کتابخانه های دفاع مقدس سراسر کشور به این کتابخانه متصل است و در هفته دفاع مقدس ۱۰۰ کتاب جدید در حوزه دفاع مقدس از جانب موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر خواهد شد.

جعفری در انتها خاطرنشان کرد: دو مجموعه موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می توانند به صورت تخصصی به یکدیگر کمک کنند. به نظر می آید ظرفیت فوق العاده ای وجود دارد که باید از آن استفاده شود، بدین منظور لازم است کارگروه مشترکی به این منظور جهت تبیین زمینه های همکاری ایجاد شود.

1400/06/24
14:17:13
0.0 / 5
572
تگهای خبر: برنامه , طراحی , كتاب , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴