حجت الاسلام محمد نیكنام مطرح كرد

قدرتمند بودن از خصوصیت های ملت امام حسین(ع) است

قدرتمند بودن از خصوصیت های ملت امام حسین(ع) است

به گزارش بلک بلاگ نیکنام اظهار داشت: اگر بخواهیم با زبان جهانی صحبت نماییم باید به زبان فطرت باشد و قدرتمند شدن یکی از ارکان فطری است. باید برای مردم جهان شرح دهیم هویت جمعی ملت امام حسین(ع) به دنبال قوی کردن شما است.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر سیصد ونودوهفتمین نشست زنده‌ی کارشناسی تخصصی جبهه‌ی انقلاب اسلامی در فضای مجازی و اندیشکده‌ی فضای مجازی مرکز مطالعات راهبردی ژرفا (ویژه‌ی تبیین شعار نسل حسینی) با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد نیکنام و مبحث «قدرتمندی؛ مهم ترین اثر اجتماعی ملت امام حسین (ع)» در مرکز ژرفا برگزار گردید.
وی در ابتدای این نشست اظهار داشت: هویت اجتماعی انسان ها سطوح مختلفی دارد که خانواده اولین سطح آن است. هر فرد علاوه بر هویت فردی خود، دارای هویت اجتماعی هم می باشد که هویت خانوادگی یکی از انواع آن است، شاخصه ای که در صورت وجود یک عنصر ناهمگن هم تغییر پیدا نمی کند تا جایی که اگر یکی از اعضای خانواده نگرش متفاوتی از دیگران داشته باشد، باز هم تأثیری در فضاوت جامعه از این خانواده به وجود نمی آید. این تعریف قابل تعمیم به سایر سطوح زندگی بشر مانند جامعه، شهر، استان و کشور هم است اما در جهان امروز خانواده بعنوان اصلی ترین مرجع ساخت هویت شناخته می شود تا جایی که روانشناسان برای ریشه یابی علت مشکلات فردی رجوع کنندگان خود در وهله‌ی نخست به مرور هویت خانوادگی وی می پردازند.
خانواده مرجع جامع پذیر کردن انسان ها است
وی اضافه کرد: هرانسانی ابتدا باید در خانواده کار جمعی و زندگی اجنماعی را بیاموزد و پس از آن وارد جامعه شود، البته این فرایند نباید هویت فردی انسان را مبتلا به اختلال کند، هر دو وجه زندگی بشر باید دارای تعادل باشد؛ چون که فردگرایی افراطی به اومانیسم ختم می شود و افراط در جمع گرایی هم جامعه را مبتلا به اختلال می کند قطعا افراط و تفریط در هر یک از این وجوه از اندیشه‌ی اسلامی به دور است.
دوستان و رسانه ها، دو عنصر کلیدی در ساخت هویت فردی انسان هستند
نیک نام در ادامه اظهار داشت: علاوه بر کانون خانواده، دو مؤلفه‌ی دیگر هم بر شکل گیری شخصیت انسان ها اثر مستقیم دارند. نخست گروه دوستان و نزدیکان که دین اسلام هم نحوه‌ی انتخاب دوست را شرح داده است و گروه بعد رسانه ها که شخصیت بشر را در قرن ۲۱ تحت تاثیر جدی قرار می دهند. رسانه هایی که امروزه انسان را توسط فیلم، انیمیشن، بازی و … تحت تاثیر قرار می دهند، تاثیر رسانه به حدی است که برخی اعتقاد دارند، بیشترین سهم را در شکل دهی افکار عمومی در دنیای امروز بر عهده دارند. عظمت رسانه جایی مشخص می شود که سختی تغییر رفتار یک فرد توسط شخص دیگری را در مقام قیاس با ذائقه سازی توسط رسانه قرار دهیم، اهمیت رسانه در دنیای امروز به حدی است که رهبر انقلاب در بیانیه‌ی گام دوم انقلاب اسلامی به ضرورت شکست حصر رسانه ای کشور اشاره می کنند.
بازسازی غرور ملی از نتایج پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بود
این کارشناس خاطرنشان کرد: برای قضاوت درباره‌ی موفقیت انقلاب اسلامی کافی است به تاریخچه‌ی کشوری مانند آمریکا رجوع کنید و نتایج دست آوردهای ۴۰ ساله‌ی این دو گفتمان را مقایسه کنید تا شاهد رشد واقعی ایران اسلامی در مقیاس ۴۰ ساله باشید، البته این قیاس اشکالاتی هم دارد اما می تواند در بعد کلی مفید باشد، نقش رسانه ها در چنین مواردی هویدا می شود، رسانه این امکان را دارد که برای ملت هویت سازی کند، رهبر معظم انقلاب تعبیری دارند دارند که "ما ایرانی ها قبل از انقلاب هم قرآن، عزاداری، نماز و … داشتیم اما در واقع هیچ نداشتیم و امام راحل با هویتی که توسط انقلاب اسلامی برای مردم ایجاد کردند، بحران هویت ملی در ایران را کنترل کردند" در واقع باید گفت مردم ایران قبل از انقلاب غرور ملّی خویش را احساس نمی کردند اما امروز با افتخار اعلام می کنند که ایرانی هستند و ابایی از اعلام آن در جهان ندارند.
زن ایرانی باید نقش مادری خود افتخار کند
وی تاکید کرد: امروز رسانه و حکومت اسلامی باید جایگاه واقعی نقش مادری را برای زن ایرانی تبیین کنند، مادر ایرانی نباید زمانی که برای ثبت نام فرزند خود به مدرسه رجوع می کند با شرمساری از خانه دار بودن خود صحبت کند، وی باید به این باور برسد که مادری شریف ترین شغل و مرتبه‌ی در جهان است.
قدرتمند بودن از خصوصیت های "ملت امام حسین (ع) " است
نیکنام در ادامه بیان نمود: یکی از افتخاراتی که جمهوری اسلامی طی ۴۲ سال گذشته به دست آورده است، تکیه بر هویت جدیدی تحت عنوان «ملت امام حسین (ع)» است که اولین بار توسط شهید سلیمانی به آن اشاره شد و ایران اسلامی با فرماندهی ایشان و همراهی سربازان بدون مرز تحت زعامت مقام معظم رهبری بدل به قطب سوم قدرت در عالم و عمود محور مقاومت شد تا هویت جدیدی در جهان تعریف شود. این هویت خصوصیت هایی دارد که "قدرت و قدرتمند بودن" یکی از ارکان آن است، بر مبنای رهنمودهای قرآن کریم اگر بخواهیم با زبان جهانی صحبت نماییم و مقبولیت بین المللی به دست بیاوریم باید به زبان فطرت صحبت نماییم و " قدرتمند شدن " یکی از ارکان فطری زبان انسان که میتوان از آن استفاده نمود. بر همین مبنا باید برای مردم جهان شرح دهیم که هویت جمعی ملت امام حسین (ع) به دنبال قوی کردن شما است، بر خلاف فرعونیان زمان که تلاش می کنند تا هویت مردم را تضعیف کنند. قرآن کریم می فرماید؛ "یکی از خصوصیت های فرعونیان این است که مردم برخلاف فطرت خود بپذیرند خار و خفیف هستند" اما این مساله باید برای مردم تبیین شود.
فرعونیان زمان تلاش می کنند انسان را در بند دنیا اسیر خود کنند
این کارشناس تصریح کرد: مسئله‌ی بعدی ضرورت تقویت دشمن شناسی در جامعه اسلامی است. آنها در دنیای امروز تلاش می کنند تا انسان را در بند بکشند. پیروی از شهوت یکی از راهکارهای فرعونیان برای در بند کردن انسان ها است، البته شهوت معنایی فراتر از میل جنسی دارد، پیروی و میل بیش از حد به مسائلی مانند قدرت، ثروت و … هم نوعی از شهوت است. انسان باید مانع افسار گسیخته شدن قوه‌ی شهوانی خود شود. وجود میل قلبی برای کار خیر تا حدی ضروری می باشد، برای مثال حتی پارساترین افراد هم جهت پذیرش پستی مانند ریاست جمهوری باید مقداری از میل داشته باشند و ذات این داشتن میل اشکالی ندارد اما آنچه محل اشکال است لجام گسیخته شدن امیال انسانی می باشد.
برنامه های کنترل جمعیت، راهبرد غرب برای استمرار هژمون خود در جهان است
وی اضافه کرد: راهکار بعدی برای مواجهه با مسلمین و به صورت کل دشمنان غرب استفاده از راهکار کنترل جمعیت است. ارتش آمریکا از سال ها پیش با استفاده قدرت فرهنگی و نرم کوشش کرد تا اراده‌ی خویش را بر اراده‌ی ملت های دیگر غالب کند. بر همین مبنا جهان به دو قسمت تقسیم شد، بخشی از جهان که باید افزایش تولید نسل داشته باشند (کشورهای همسو با تمدن غرب) و قسمتی از جهان که لازم است سیاست های کاهش جمعیت را در پیش بگیرند و متاسفانه ایران یکی از این کشورها بود.
غرب به دنبال نابودی نسل حسینی قبل از تولد با هزینه‌ی ناچیز است
نیک نام در خاتمه بیان نمود: امروز حدود ۱۰۰۰ سقط در جامعه انجام می شود! متأسفانه اگر پیگیر راهبرد رسانه های غربی شویم، در میابیم که ۹۲ درصد از سقط های کشور به شکلی ارتکاب قتل هستند که متاسفانه در ازدواح های رسمی اتفاق می افتد! آن هم بدون لزوم و صرفا بر مبنای یک انگاره‌ی غلط که توسط رسانه ها با کلید واژه‌ی "حق بدن برای مادران " ساخته شده است و مادران را درباره‌ی مسائلی مانند تناسب اندام، ضعف و بی حالی، حق فرصت زندگی و … گرفتار تردید برای فرزندآوری می کنند، نتیجه‌ی آن افزایش سقط های غیر ضروری می شود و لازم است که رسانه های ما راهبرد صحیحی در رویارویی با این جنگ رسانه ای داشته باشند، متأسفانه سیاست گذاران سلامت ایران هم گاهی رفتارهای غیرمتعارف با شعائر اسلامی انجام می دهند بخصوص در رده های میانی گویی اراده ای وجود دارد که این رویه در کشور ادامه پیدا کند و بحران جمعیت در کشور ما رفع نشود به صورت دقیق راهبرد بعضی از دشمنان ایران اسلامی همان راهکار فرعون برای مواجهه با موسی (ع) است که مانع ولادت یاران الهی شویم و نسل حسین (ع) را قبل از ولادت نابود نماییم. هم آوردی با این اندیشه‌ی خطرناک در ابتدا مستلزم تغییر افکار غیراسلامی جاری در بعضی از سطوح سیاستگذاری میانی بهداشت و سلامت کشور است تا پس از آن امکان تغییر سیاست های جمعیتی برای کشور و اصلاح رویه فعلی به وجود آید.


منبع:

1400/05/31
11:54:50
0.0 / 5
513
تگهای خبر: برنامه , رسانه , رمان , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱