توكلی صدیقی مطرح كرد؛

مهم ترین نیاز بازار کاغذ ثبات است

مهم ترین نیاز بازار کاغذ ثبات است

به گزارش بلک بلاگ مدیر انتشارات صابرین، ثبات را مهم ترین نیاز بازار کاغذ کشور می داند و می گوید برای واردات این کالا، باید نیاز همه ناشران به همه گونه های کاغذ مد نظر باشد نه احتیاج به نوع خاصی از کاغذ.محمدرضا توکل صدیقی مدیر انتشارات صابرین در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره بازار کاغذ اظهار داشت: نخستین نکته ای که در اینباره وجود دارد، این است که ما ناشران به ثبات در کسب وکارمان نیاز داریم. اگر قرار باشد قیمت کاغذ، بندی ۲۵۰ هزار تومان باشد، باشد. اما همیشه باشد. اگر مقرر است بندی ۵۰۰ هزار تومان باشد، باشد اما همیشگی باشد. درست است که بندی ۵۰۰ هزار تومان به ما ناشران در مقطعی فشار می آورد اما اگر ثبات داشته باشد، بهتر از بی ثباتی و تغییر مداوم است.

وی اضافه کرد: قیمت کاغذ در سال ۹۹ بالا رفت چون دولت، منابعش را تأمین نکرده بود. این بازار باید ثباتی داشته باشد تا وزارت ارشاد بتواند نقش محوری خویش را در آن بازی کند. اگر بناست برای واردات کاغذ از ارز نیمایی استفاده شود، باید همیشه استفاده گردد. نه اینکه یک روز از ارز آزاد استفاده کنند و یک روز از ارز نیمایی!
این مدیر نشر در ادامه اظهار داشت: مسئله مهم دیگر این است که دولت باید مقداری در مسئله کاغذ دخالت داشته باشد. چون کاغذ به سبب مسائل اقتصادی و تحریم، وضعیت ویژه ای پیدا کرده و تاجران کشور هم در این شرایط، چندان منطقی رفتار نمی کنند. یعنی هر فرصت بحرانی را برای حداکثر بهره برداری غنیمت می شمارند. ما هم یک بخش خصوصی جاافتاده و دوراندیش نداریم که اگر کاغذ کم است، با همین ارز آزاد آنرا تهیه و توزیع کند. در همین شرایط گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که قیمت کاغذ از ارز آزاد بیشتر می شود. ما به ثبات احتیاج داریم و برای این ثبات نیاز است که دولت و وزارت ارشاد دخالت کنند.
توکل صدیقی اظهار داشت: نکته دیگر این است که وقتی برای واردات کاغذ برنامه ریزی می شود، روی کار یک گروه خاص تمرکز نکنند. مثلاً در گذشته نه چندان دوری دیدیم که در یک دوره، کاغذ بالک، خیلی وارد می شد؛ کاغذی که به کار چاپ کتاب های شعر و داستان می خورد اما ما بعنوان ناشری که کتاب های حوزه خانواده و تربیت منتشر می کند، به کاغذ سفید ۱۰۰ یا ۸۰ گرمی نیاز داریم که در مقابل ورود زیاد کاغذ بالک، این کاغذ یک نبود یا کم بود. در نتیجه بازارش هم گران گردید. ما هم ناچار می شدیم کتابی را که یک چاپش را با کاغذ ۱۰۰ گرمی زده ایم، در چاپ بعدی با کاغذ ۸۰ گرمی عرضه نماییم. چنین مسائلی روی کیفیت و صحافی اثر، تأثیر منفی دارند. ازاین رو در امر واردات کاغذ باید به نیاز همه ناشران توجه کرد نه اینکه کار را به یک شرکت تعاونی بسپارند که اشرافش بر مسئله کاغذ محدود است. برای این مسئله به کار تحقیقی و میدانی نیاز است؛ اینکه احتیاج به چه گونه کاغذهایی وجود دارد.

1400/05/23
22:35:14
0.0 / 5
784
تگهای خبر: برنامه , داستان , رمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵