دغدغه های مستندسازی که با کلاشینکف تهدید شد

دغدغه های مستندسازی که با کلاشینکف تهدید شد

بلک بلاگ: یک مستندساز با اعلان اینکه مصوبه هیات وزیران دولت قبلی، برای مستندسازی حرفه ای از پروژه های مهم کشور بسیار دلخوش کننده بوده، ابراز امیدواری کرد که مدیران جدید از ظرفیت ساخت مستند در مناطق بکر و خاص مانند خوزستان که گرفتار خشکسالی است حمایت کنند.


بهمن ابراهیمی مستندهای مختلفی در زمینه طبیعی و حیات وحش ساخته و بتازگی در حین ساخت یک مستند درباره خشکسالی خوزستان، در همان منطقه مورد حمله و سرقت قرار گر فت. در همان روزها که این خبر را شنیدیم پیگیر احوال او و اطلاع از چگونگی این اتفاق بودیم که به سبب دزدیده شدن تلفن همراهش، این ارتباط تا همین چند روز پیش میسر نشد.
او حالا در گفت وگویی با ایسنا با شرح ماجرای پیش آمده که تا حالا تجربه نکرده بود، از کوشش برای ادامه ساخت مستندی اظهار داشت که ایده هایی در رفع خشکسالی خوزستان دارد، هرچند آنچه در چندماه اخیر تصویربرداری کرده بود، همه در جریان سرقت از دست رفته است.
او با اشاره به این که در زمینه کرخه سابقه ساخت مستندهای زیادی را دارد، اظهار داشت: از اسفند سال قبل مشغول ساخت مستندی به اسم اسپیدکوه درخرم آباد بودم که باتوجه به شرایط منطقه و نبود برف در الوند به نظرم رسید بهار امسال که تمام شود گرفتار خشکسالی وحشتناکی خواهیم شد. طبق اطلاعاتی که از منطقه و سرچشمه رودها داشتم به فکر ساخت مستندی درباره خشکسالی به نام «اَپوش» (نامی از اساطیر باستانی) افتادم و با پژوهش هایی که درباره الوند انجام داده بودم، متوجه شدم اگر در الوند کارهایی مثل مرتعداری و آبخیزداری را با برنامه ریزی منسجم انجام دهیم حدودا می توان از خشکسالی کرخه و برخی مناطق دیگر جلوگیری کرد. این کار نیاز به اقداماتی دارد و تمرکز من روی همین موضوع بود. برهمین مبنا تصاویری را ضبط کردم و بعد هم که خشکسالی خوزستان پیش آمد برای تصویربرداری به آنجا رفتم و تصاویری را گرفتم که متاسفانه دو نفر شرور در حین کار با چاقو و کلاشینکف مرا تهدید کردند و می خواستند خودم را ببرند، اما مقاومت کردم و آنها هم بعد از چند ضربه چاقو به خودم( که خوشبختانه لطمه شدیدی نداشت، ) ماشینم را با تمام تجهیزاتی که داشتم بردند.
ابراهیمی افزود: یک هفته بعد ماشینم با خسارت زیادی که به آن وارد شده بود بدون هیچ کدام تجهیزات مربوط به کارم در اطراف کرخه پیدا شد و دیگر به تصویرهایی که گرفته بودم هیچ دسترسی ندارم. تجهیزاتی که داشتم با توجه به این که مستند حیات وحش هم کار می کردم، مخصوص همین کار بودند و قیمت زیادی داشتند و امیدوارم لااقل اگر آنها را پس نمی دهند دست کسی باشد که از آنها استفاده مفید کند.
وی با یاداوری این که قبل تر در ساخت مستندهای حیات وحش گرفتار مشکلات و گرفتاری هایی شده بود، اما این چنین وسایلش به سرقت نرفته بود درباره حمایت هایی که لازم می بیند صورت گیرد، بیان کرد: من در تمام دوره هایی که مستند ساختم حمایتی بیشتر از روال اداری ندیدم، یعنی حمایت خاصی صورت نگرفته و حتی در همین مورد هم بااینکه پیگیری های شده، اما باز هم روستایی ها توانستند ماشینم را پیدا کنند و درباره وسایلم خیلی امید ندارم اتفاق خاصی بیفتد.
این مستندساز اظهار داشت: حوزه کاری من در مستندسازی زاگرس است و تقریباً استانهای کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری و لرستان را پیاده گشته ام. آنچه من دیدم ظرفیت بسیار بالای این مناطق برای مستندسازی با سوژه های مختلف اجتماعی، محیط زیستی و حیات وحش است. اگر مدیران آینده در زمینه مستندسازی نگاهی به این سمت داشته باشند و حمایت کنند می توان کارهای بسیار فاخر، جذاب و با حرف های ناگفته زیادی را ساخت. من شنیدم مصوبه ای در هیات وزیران برای مستندسازی حرفه ای تصویب شده، خیلی دلخوش شدم چون زمینه کار زیاد و برای افراد مختلفی فرصت ساخت مستند است.
او اشاره کرد: من هم بااینکه تجهیزاتم از دست رفته، اما بطور قطع کارم را برای ساخت «اپوش» ادامه می دهم. این رسالتی است که بر عهده دارم چونکه درباره خشکسالی خوزستان نظرات مختلفی وجود دارد، اما از دیدگاهی که مدنظر من است کمتر کسی به آن پرداخته است.


منبع:

1400/05/18
10:01:36
0.0 / 5
475
تگهای خبر: برنامه , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳