تهران، پایتختی غیرمتمركز منتشر شد

چرایی تقسیم تهران به جنوب وشمال شهر در كتاب تازه نشرآرماتان پاریس

چرایی تقسیم تهران به جنوب وشمال شهر در كتاب تازه نشرآرماتان پاریس

بلک بلاگ: کتاب تهران، پایتختی غیرمتمرکز اثر علی قراخانی، ژوئیه 2021، توسط انتشارات آرماتان منتشر گردید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه، کتاب «تهران، پایتختی غیرمتمرکز» اثر علی قراخانی، ژوئیه ۲۰۲۱، توسط انتشارات آرماتان در ۲۵۲ صفحه منتشر گردید. این کتاب با مقدمه اِروه مارشال در قالب مجموعه کتاب های ایران در گذار، به چاپ رسیده است.
در معرفی این کتاب آماده است که در ادامه شهرنشینی سریع در دهه ۱۹۶۰، تاریخ معاصر شهر تهران با تمایزهای اجتماعی-مکانی خود شناخته می شود. طی دو قرن گذشته، تهرانی ها، با جایگاه اقتصادی و اجتماعی مختلف، با یک نزدیکی مکانی، با هم و در کنار یکدیگر زندگی کردند. زمانی که خانواده پهلوی در اواسط دهه ۱۹۶۰ از کاخ گلستان در جنوب تهران به مجموعه کاخ های سعادت آباد و نیاوران در شمال شهر نقل مکان کرد، این مساله نقطه عطف تقسیمات اجتماعی - مکانی در پایتخت شد. از همان زمان به تدریج قشر سرمایه دار در شمال و مستضعف در جنوب پایتخت ساکن شدند. تقسیم بندی جدیدی که دو چهره متفاوت، شمال شهر و جنوب شهر، با محوریت خیابان انقلاب -آ زادی (که اغلب به واحدهای تجاری اختصاص دارد) به شهر تهران داد.
با تحلیل کیفیت زندگی، بوم شناسی، حق شهروندی و عدالت مکانی در مباحث شهری، برای مستند سازی و پژوهشی میدانی، اثر حاضر به ترسیم وضعیت محله های تهران برای نشان دادن اهمیت دلیلهای جدایی اجتماعی-مکانی، می پردازد. با قرار دادن محله ها و مناطق مختلف شهری در دو گروه متمایز، در خواهیم یافت که بخش های شمالی و جنوبی پایتخت ایران با همسان و یکسان سازی فاصله بسیار دارند. چونکه تفاوت های میان مناطقی همچون نیایش در شمال شهر و کوثر در جنوب شهر بسیار چشمگیرند.
علی قراخانی دکتری شهرشناسی از دانشگاه پاریس- نانتر و دکتری جامعه شناسی از دانشگاه برونگ دارد. از وی آثاری در زمینه شهری تهران، مانند «مناطق و آبهای کلان شهر»، به انتشار رسیده است.


منبع:

1400/05/04
21:02:25
0.0 / 5
1119
تگهای خبر: فرهنگی , كتاب , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲