شوپنهاور در بازار كتاب

شوپنهاور در بازار كتاب

به گزارش بلک بلاگ کتاب «شوپنهاور» نوشته آر. راج سینگ با ترجمه مهدی قنبری انتشار یافته است.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، چاپ دوم این کتاب در ۲۲۳ صفحه و با قیمت ۳۶ هزار تومان در انتشارات علمی و فرهنگی راهی بازار کتاب شده است.
در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: وقتی صحبت از آثار فلسفی به میان می آید، شاید کلماتی سخت در کنار نثری پیچیده به ذهن خطور کند، تصوری که چندان هم نادرست نیست؛ اما در بین فیلسوفان بوده اند نام هایی که سبک نوشتن به آرای فلسفی آنان جذابیتی دوچندان هدیه داده است.
آرتور شوپنهاور یکی از این نام هاست که نوشته هایش عاری از پیچ وتاب و استدلال های موشکافانه است؛ علیرغم این جایگاه شوپنهاور در فلسفه معاصر اروپا نه تنها انکارشدنی نیست، بلکه همگان بر تأثیرات بسیار او بر قلم و آرای فیلسوفان و نویسندگانی همچون نیچه، واگنر، تولستوی، تورگنیف، پروست و ویتگنشتاین معترف اند. از همین روی نیاز مبرم به ارزیابی و تفسیر نظام فلسفی این اندیشمند آلمانی قرن نوزدهم همواره احساس می شود. همین احتیاج به بازشناسی شوپنهاور و البته سبک زندگی خاص او سبب گشته است تا درباره اش کتاب های فراوانی به رشته تحریر دربیاید.
«شوپنهاور» نوشته آر. راج سینگ که مهدی قنبری ترجمه کرده، یکی از نمونه کتاب های خواندنی درباره فیلسوف بدبین قرن هجدهم است. این کتاب اولین بار در سال ۱۳۹۸ و ذیل مجموعه «راهنمای سرگشتگان» و در ۱۰ فصل از جانب انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد؛ در سرتاسر فصول آن سعی شده که حتی خواننده آماتور آثار فلسفی هم بتواند متن کتاب را درک کند.
نویسنده در فصل نخست، خطوط کلی زندگی شوپنهاور را از نو ترسیم کرده است تا اطلاعات مهمی درباره این حیات پرفراز و فرود را به خواننده نشان دهد؛ حیاتی که تا حدی اندوهبار، اما پر از جنبش و سرزندگی بود؛ در واقع این فصل بر سیر و سلوک فکری شوپنهاور و تلاشهای او جهت پاسخگویی به انتقادات درشت و ناروای دیگر زندگی نامه نویسان تمرکز دارد.
خط سیر اصلی کتاب که ناظر بر آرای فکری آرتور شوپنهاور است، اما از فصل دوم شروع می شود و تا آخرین فصل ادامه دارد؛ به نحوی که در این ۹ فصل موضوع هایی همچون اراده، تصور، رنج و پوچی، زیبایی شناسی و هنر، عشق، تفکر شرقی، اخلاق و عدالت، مرگ و در نهایت زهد، دیده می شود. بعضی از این موضوعات همچون عشق به ندرت مورد توجه دیگر فیلسوفان بوده و خود شوپنهار هم در جایی فریاد برمی آورد که: «من هیچ سلفی ندارم که بخواهم از او بیاموزم یا ردش کنم». علاوه بر این نکته، در اغلب فصول تحلیل درخور ملاحظه ای از منابع شرقی شوپنهاور به دست آمده و تفاسیر شوپنهاور از ودانتا و بودیسم با نظرگاه های متعدد تشریح شده است و در نتیجه شوپنهاورِ مجموعه‌ی راهنمای سرگشتگان به اجمال نشان خواهد داد که چگونه این فیلسوف، بعضی از مفاهیم شرقی را در نظام خودش می گنجاند و مدعی جایگاه یکی از اولین متفکران فرافرهنگی غرب می شود.
در انتها باید اظهار داشت که کتاب «شوپنهاور» از مجموعه «راهنمای سرگشتگان» اثری است که می خواهد توصیفی آسان فهم از آثار و زندگی این فیلسوف را به دانشجویان و خوانندگان غیرمتخصص عرضه نماید و در عین حال تفسیری اصیل از این فیلسوف بدبینِ آلمانی را در اختیار دانشجویان حرفه ای قرار بدهد؛ البته قضاوت اینکه تا چه حد در این راه موفق بوده بر عهده مخاطبان اثر است.
منبع:

1400/04/26
21:25:03
0.0 / 5
911
تگهای خبر: فرهنگی , كتاب , متخصص , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲