كارگاه آموزشی فلسفه، پیام ها و درس های نماز و نقش سازنده آن در جامعه برگزار شد

كارگاه آموزشی فلسفه، پیام ها و درس های نماز و نقش سازنده آن در جامعه برگزار شد

به گزارش بلک بلاگ با شرکت جمعی امام جمعه و جماعت، استاد دانشگاه، مسؤلان انجمن های دانشجویی دانشگاه ها و فعالان فرهنگی و اجتماعی اوگاندا یک کارگاه آموزشی تحت عنوان ˮفلسفه، پیام ها و درس های نماز و نقش سازنده آن در جامعه ˮ با رعایت شرایط بهداشتی کرونائی در محل نمایندگی فرهنگی برگزار گردید.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی، پروفسور آدم سبیالا استاد دانشگاه، موسی سوئد موگانزا از دپارتمان ترجمه و نشر دانشگاه « ماکِرِره» و بشیر بدرو کاسوله محقق، امام جمعه و فعال دینی و کالما محمد عبدالمالک رئیس انجمن های اسلامی مساجد و مدارس مناطقی از کامپالا مدرسان کارگاه فوق الذکر بودند که هر یک مسئولیت تدریس ابعادی از نقش سازنده نماز را به عهده داشتند.
سوال و جواب و اهداء کتاب هائی از امام خمینی(ره)، داستان راستان ترجمه شده به زبان ملی لوگاندا بخشی از کارگاه آموزشی فلسفه، پیام ها و درس های نماز و نقش سازنده آنها در جامعه بودند.
پروفسور آدم سبیالا استاد دانشگاه و فعال دینی در اوگاندا ضمن اشاره به فلسفه عبادت گفت در نماز نکات و اسراری وجود دارد که که رعایت آنها باعث استقرار ارزش های اسلامی و انسانی در جامعه می شود.
وی در بخشی از سخنان خود گفت وضو و بهداشت درونی و برونی، نماز و استقلال، نماز و حقوق اجتماعی و اقتصادی بشر، وقت شناسی، صلح و وحدت با مسلمانان جهان همچون درس ها و پیام های نماز به شمار می روند.
رایزن فرهنگی اظهار داشت: خداوند متعال نماز را بعنوان عمود دین در میان عبادات وسیله ای برای تحقق اهداف خلقت و رسیدن نمازگزار به عالی ترین مقام انسانی و استقرار جامعه ای مبتنی بر قسط و عدل قرار داده است.
وی در بخشی از سخنان خود گفت احترام به حقوق اجتماعی و فردی، جهت شناسی، وحدت، نظم و انضباط در امور زندگی، داشتن آرامش و طمانینه و همزیستی مسالمت آمیز، اهتمام به امور سایر مسلمانان، استقلال و عدم وابستگی به دیگران، دو سجده و تواضع مطلق در مقابل خدا و... همچون درس ها و پیام های سازنده نماز به شمار می روند.
رایزن فرهنگی در بخشی از سخنان خود گفت اهمیت نماز اول وقت بقدری است که امام خمینی(ره) مصاحبه بین المللی خویش را در نوفل لوشاتو فرانسه که توسط یکصد و پنجاه خبرگزاری زنده و مستیقم پخش می شد بخاطر اقامه نماز اول وقت، قطع نمود و ادامه مصاحبه را به پس از نماز موکول کرد.
وی در قسمتی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه وقت شناسی، نظم و انضباط از پیام ها و درس های نماز به حساب می آید به توضیح کلام معروف " به نماز نگویید کار دارم، به کار بگویید وقت نماز است" از شهید محمدعلی رجایی پرداخت.
قزلسفلی در ادامه سخنان خود گفت کسانی که به معنی و مفهوم و فلسفه نماز و نقش سازنده آن شناخت و آگاهی دارند، با فرا رسیدن زمان اختصاصی نماز هر نوع کار و فعالیتی را که مشغول آن هستند بلافاصله کنار گذاشته و به دیدار و ملاقات خالق منان می شتابند.
رایزن فرهنگی در مقدمه کارگاه آموزشی فوق الذکر با شرح دعای " اَللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنْ نَفْسٍ لاَ تَشْبَعُ وَ.... وَ مِنْ صَلاَةٍ لاَ تُرْفَعُ وَ... " گفت از نمازی که بالا نرفته، باعث رشد و ترقی نمازگزار نشده، او را به خالق منان نزدیک نکند، باعث تحقق فلسفه خلقت انسان نشود و... باید به خدا پناه برد.
موسی سوئد موگانزا از دپارتمان ترجمه و نشر دانشگاه «ماکِرِره» بعنوان رئیس کارگاه در بخشی از سخنان خود مطالب عرضه شده توسط رایزن فرهنگی را در مورد پیام ها و درس های نماز بیدار کننده و آگاه کننده توصیف کرد.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه نماز یک لزوم مطلق بوده و از شرایط اساسی زندگی انسان است، گفت نماز نباید در حاشیه فعالیتهای روزمره زندگی فرد قرار گیرد بلکه باید ساختار زندگی انسان بر مبنای فرهنگ و معارف نماز تنظیم شود.
موگانزا با اشاره به اینکه شناخت ابعاد سازنده نماز و نقش آن در توسعه همه جانبه انسان و جامعه از ضروری ترین نیاز مسلمانان است، گفت فلسفه عبادات اسلامی برای رشد و توسعه هستند.
وی ضمن اشاره به این که ارتقاء سطح بیداری، بصیرت، شناخت و آگاهی همچون درس ها و آثار نماز هستند، گفت توجه به عمق و فلسفه عبادات اسلامی و انجام صحیح آنها ضمن ایجاد توسعه در جامعه، سلامت همه جانبه مردم را هم تضمین می نماید.
رایزن فرهنگی در بخش دوم سخنان خود ضمن توضیح آیه "و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون" گفت توجه به مفهوم لغوی عبادت به معنای هموار کردن جاده پر از ظلمات و صعب العبور و رفع موانع رشد انسان در فهم و درک فلسفه نماز خیلی موثر است.
ایشان در ادامه اظهار داشت: نماز، روزه، حج و... مجموعه به هم پیوسته و تفکیک ناپذیر هستند؛ به صورتی که اگر هر یک از آنها تعطیل شود و یا به درستی انجام نشود بر سایر عبادات تأثیر منفی داشته و در نتیجه اهداف دین تحقق نمی یابد.
رایزن فرهنگی ایران در ادامه مباحث کارگاه آموزشی فوق الذکر گفت نمازگزار با گفتن سلام های نماز ضمن ایجاد ارتباط با پیامبر اکرم(ص) و پیوند همبستگی با امت اسلامی برای همه بندگان صالح خدا صلح و سلامت طلب می کند.
وی در بخشی از سخنان خود گفت هر یک از احکام نماز به نمازگزار می آموزد تا حق الناس و حقوق دیگران را رعایت کرده و از منکراتی چون غیبت، دروغ، سرقت، قتل نفس، تجاوز به حریم و حقوق دیگران، رباخواری، تهمت، حرام خواری و... دوری کند.
امام جمعه، محقق و فعال رسانه ای ضمن اشاره به آیات و روایات گفت تقرب معنوی، باز دارندگی از گناه، غفلت زدایی، تکبر زدایی، پرورش فضائل اخلاقی، تقویت روحیه اخلاص، وحدت مسلمانان، ایستادگی در مقابل ظلم و ستم همچون درس ها و پیام ها نماز به شمار می روند.
ایشان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه اگر نماز در اولویت نخست قرار گیرد بطور قطع نتایج مثبت معجزه آسائی در جامعه به دنبال خواهد داشت گفت صبر و تحمل سختی ها، جهاد با نفس، محبت به مردم، ارتقاء روحیه همکاری و همبستگی در جامعه، کاهش صدمه های اجتماعی همچون درس ها و پیام های نماز محسوب می شوند.
کالما محمد عبدالمالک رئیس انجمن های اسلامی مساجد و مدارس مناطقی از کامپالا در سخنانی با اشاره به اینکه نماز در انسان مسئولیت های اجتماعی ایجاد می نماید گفت اهل نماز نسبت به جامعه بشری احساس وظیفه کرده و از هر گونه معصیت فردی و اجتماعی دوری می کند.1400/04/23
19:32:14
0.0 / 5
1057
تگهای خبر: آموزشی , تدریس , داستان , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱