پای دكتر مصدق به فوتبال كشیده شد

پای دكتر مصدق به فوتبال كشیده شد

بلک بلاگ: در نگاه اول بنظر می رسد ماجرای بازی دو تیم فوتبال تاج و رئال مادرید را می بینیم ولی قصه، درباره کودتای 28 مرداد است و دکتر مصدق هم در جایگاه مربی تیم فوتبال قرار گرفته است.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، سجاد داغستانی، نویسنده و کارگردان نمایش «پس از برخورد جسم سخت به سر» دلبسته تاریخ معاصر و موضوعات اجتماعی است. وی در این نمایش سه ماجرا در سه مقطع از تاریخ معاصر ایران را روایت می کند ولی برای پرهیز از خستگی مخاطب، روایت های خودرا به شکلی فانتزی ارائه می دهد.
این نمایش اثری اپیزودیک است که این روزها در چندمین نوبت اجرای خود و برای سومین بار در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می رود.
نمایش نامبرده با روایتی از قصه تجاوز یک پدر به دخترش در دهه ۹۰ شروع می شود و اپیزود دوم آن داستان عاشقانه ای در دهه ۶۰ است که طی آن جوانی که به مایکل جکسون علاقه دارد، درگیر رقابتی عاشقانه می شود. نخستین اپیزود این نمایش نیز درباره کودتای ۲۸ مرداد است اما داستان کودتا در بازی دو تیم فوتبال تاج و رئال مادرید رخ می دهد و در این بستر فانتزی، اطلاعات زیادی به تماشاگر ارائه می شود.


داغستانی همزمان با اجرای این نمایش در گفتگو با ایسنا از علاقه مندی خود به موضوعات اجتماعی و دلیلهای استقبال تماشاگران از این نمایش می گوید و توضیح می دهد چگونه می توان بدون حضور سلبریتی ها به سوددهی در تئاتر رسید.
این کارگردان تئاتر با ابراز خوشنودی از پرسش هایی که این نمایش در ذهن مخاطبان جوان به وجود آورده است، می گوید: برایم خیلی دلگرم کننده است که تماشاگران دهه هفتادی پس از دیدن نمایش، پرسش هایی درباره شخصیت های تاریخ معاصر ایران مانند دکتر فاطمی مطرح می کنند. با طرح این پرسش ها متوجه می شوم که توانسته ام به دغدغه خود پاسخ بگویم.
داغستانی که نمایشنامه های خودش را روی صحنه می برد، ادامه می دهد: دغدغه ام تاریخ معاصر است و مخاطب هم به خوبی با این موضوعات همذات پنداری می کند. من هیچ گاه از کتابخانه نمایشنامه ای خارجی بیرون نمی کشم که آنرا تنها برمبنای علاقه مندی شخصی و بدون توجه به نیاز روز روی صحنه بیاورم. همیشه متن هایم را خودم می نویسم و سلیقه تماشاگر را در نظر می گیرم. بنا بر این مخاطب، خودرا در آنها پیدا می کند.
او که این نمایش را برای چندمین بار روی صحنه آورده و در هر دوره هم با استقبال تماشاگران رو به رو شده، درباره موفقیت یک اثر نمایشی بدون حضور بازیگران چهره و سلبریتی توضیح می دهد: این اتفاق برایمان خوشحال کننده و عوامل مختلفی در آن دخیل است، قسمتی از این موفقیت به سبب متن است. نمایشنامه ما موضوعات اجتماعی مهمی را روایت می کند که برای مخاطب ملموس است. ضمن این که در این نمایش، سلیقه های گوناگونی در نظر گرفته شده. مثلا ممکنست هر یک از تماشاگران، جذب یکی از اپیزودهای ما شود.


این فعال تئاتری، چکش کاری یک اثر نمایشی را دیگر عامل موفقیت آن می داند و اضافه می کند: این نمایش را بیش از یک سال تمرین کردیم. وقتی بازیگر با حال خوب و با آمادگی کامل و اعتماد به نفس بالا روی صحنه می رود، حس مثبت او به تماشاگر هم منتقل می شود. ضمن این که همچنان تبلیغ دهان به دهان مهم ترین نقش را در جذب مخاطب تئاتر دارد. تماشاگرانی داشته ایم که پس از یک دفعه دیدن نمایش، بار دیگر با دوستان خود به تماشای آن آمده اند که مایه خوشی است.
او با اشاره به این که نمایش «پس از برخورد جسم سخت به سر» در چندین دوره مختلف در تماشاخانه هایی مانند«باران»، «مهرگان» و... روی صحنه رفته، یادآوری می کند: داشتیم خودمان را برای اجرای نمایش بعدی آماده می کردیم ولی استقبال تماشاگران، سبب تمدید اجراهای این نمایش شد و حالا هم اگر کرونا بگذارد و باردیگر تئاتر را به تعطیلی نکشاند، نمایش ما تا تاریخ ۳۱ تیر ماه روی صحنه خواهد بود. البته از آنجاکه تالار انتظامی میزبان جشنواره تئاتر دانشگاهی است، همزمان با برگزاری این جشنواره، چند روزی اجرا نخواهیم داشت.
داغستانی درباره استقبال از این اثر نمایشی در وضعیت کرونائی می گوید: پیش بینی نمی کردیم نمایش مان در این مقطع این چنین مورد استقبال قرار بگیرد. نگرانی گروه های نمایشی برای اجرا در دوره کرونا کاملا منطقی است برای اینکه از میان حدود ۲۰ نمایشی که روی صحنه هستند، دو سه نمایش موفق می شوند کل صندلی های مجاز سالن را پر کنند اما دیگر نمایش ها از این استقبال برخوردار نیستند چون تماشاگر هنوز برای حضور در سالن تئاتر احساس امنیت کامل نمی کند.
او با اعلان اینکه تئاتر قبل از کرونا هم در سبد مصرف خانواده ها قرار نداشته است، ادامه می دهد: طبیعتا شرایط در دوران کرونا بمراتب مشکل تر هم شده است.


این نمایشنامه نویس که معتقد می باشد استقبال از آثار نمایش فرمول خاص خودرا دارد، در این زمینه توضیح می دهد: عوامل گوناگونی سبب می شود نمایش هایی مانند «لانچر۵»، «سیزیف»، «زندگی در تئاتر» یا نمایش ما موفق شود. این عوامل تمام اجزای کار را در برمی گیرد، از گرافیک و تبلیغات تا گریم و دکور و... که بی توجهی به هر یک از آنها منجر به از دست دادن درصدی از تماشاگران می شود.
داغستانی خاطرنشان می کند: برای تولید یک اثر نمایش نیازمند بودجه معقولی هستیم ولی وقتی گروه ها با مضیقه بودجه رو به رو می شوند، از قسمتی از کار می زنند که منجر به ریزش درصدی از مخاطبان خواهد شد در حالی که گروه به آن حس برسد که کارش کامل و پخته شده، حتما تماشاگر را جذب خواهدنمود.
او با تاکید بر این که باید به سلیقه تماشاگر در تولید و اجرای نمایش توجه کرد، اضافه می کند: بیشتر نمایش ها موفق نمی شوند هزینه های تولید خودرا بازگردانند ولی ما عموما نه فقط دراین زمینه موفق بوده ایم، بلکه حتی به سود هم رسیده ایم. به این علت که وقتی نمایشی به پختگی می رسد، به سبب استقبال تماشاگران اجرای آن مدام تمدید می شود. ما به همین روش به سود دهی رسیده ایم.


این کارگردان در آخر یکی از راهکارهای تامین بودجه اولیه تولید آثار نمایشی را پرداخت کمک هزینه ای از طرف مرکز هنرهای نمایشی می داند و دراین زمینه می گوید: شناسایی گروه های فعال تئاتر در سراسر کشور کار دشواری نیست. مرکز پس از شناسایی این گروه ها، از روز اول تولید کار، نماینده ای را بعنوان مشاور در کنار آنان داشته باشد تا ضمن برآورد هزینه های کار شکلی واقعی، هم درباره مباحث کیفی و ممیزی و هم درباره مسایل مالی مشاوره بدهد. قرار نیست مرکز رقم عجیبی بپردازد که تامین آن سخت باشد بلکه به میزانی کمک هزینه بدهد تا گروه بتواند کار خودر ا روی روال بیندازد. این موضوعی است که مرکز هنرهای نمایشی برای پشتیبانی از تولید تئاتر باید به آن بیندیشد.
گفتنی است نمایش «پس از برخورد جسم سخت به سر» به نویسندگی و کارگردانی سجاد داغستانی هر شب ساعت ۲۰ و به مدت ۶۰ دقیقه در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می رود.
بازیگران سری جدید این نمایش، المیرا دهقانی، محمد شعبانپور، مهرداد طهماسبی، عارفه معماریان، هادی احمدی و شهاب حیدری هستند.
از دیگر عوامل نمایش می توان به امیرسپهر تقی لو بعنوان مجری طرح، طراح صحنه و تهیه کننده: شهاب شریفی، طراح لباس: سحر بزرگی، مدیرتولید: سید عماد عامری، گروه کارگردانی: تبسم ارجمند، پریسا روزبهانی، رضا مردی، ایمان بابایی و ساخت تیزر: کوشا صباغی اشاره نمود.
منبع:

1400/04/10
12:54:34
0.0 / 5
893
تگهای خبر: تئاتر , جشنواره , داستان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵