افتتاح نمایشگاهی از آثار ۴۰ هنرمند پیش كسوت هنرهای سنتی

هنر ایران با احیاشدن نظام استادشاگردی باردیگر زنده می شود

هنر ایران با احیاشدن نظام استادشاگردی باردیگر زنده می شود

به گزارش بلک بلاگ بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، اظهار داشت: هنر ایران با احیا شدن نظام استادشاگردی احیا می شود که در نهایت به احیای هنرهای سنتی منجر خواهد شد؛ ازاین رو اگر بخواهیم سیطره هنرهای سنتی را حفظ نماییم، پیش کسوتان می توانند به ما کمک کنند.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از روابط عمومی مؤسسه صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، مراسم تجلیل از هنرمندان پیش کسوت و افتتاح نمایشگاه «گنجینه مانا»، عصر روز سه شنبه، ۸ تیر ۱۴۰۰، با حضور بهمن نامورمطلق رئیس فرهنگستان هنر؛ سیدمجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ نیکنام حسینی پور، مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیش کسوت؛ مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران؛ و تعدادی از هنرمندان پیش کسوت در مؤسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شد.
نمایشگاه «گنجینه مانا» آثار ۴۰ هنرمند پیش کسوت عرصه هنرهای سنتی در رشته های مختلفی همچون معرق و منبت، تراش بلور و شیشه، میناکاری، گچ بری، طراحی فرش، دوخت های سنتی و تزیینی، طراحی نقوش و چاپ، زیورآلات، نقاشی روی شیشه و سفال و آینه کاری است و علاقه مندان می توانند برای تماشای این آثار از ۹ تا ۱۹ تیر ۱۴۰۰ به گالری آینه مؤسسه صبا رجوع کنند.
در ابتدای مراسم نیکنام حسینی پور با یادکردن از استاد و هنرمند فقید، الله وردی افراش، سخنانش را شروع کرد و اظهار داشت: جایگاه هنرهای سنتی، بعنوان بخشی هویت بخش، همیشه و در همه تاریخ مورد توجه بوده است؛ چونکه قسمت عمده ای از فرهنگ و هنر و تاریخ این سرزمین با آن پیوند خورده است.
او اضافه کرد: نمی توان از هنرهای سنتی صحبت کرد اما از تاریخ نگفت. هنرهای سنتی تحول و تطور تاریخی این مرز و بوم را نشان داده است. هنرمندانی که در اینجا حاضرند نمونه ای از جمع بسیار بزرگی در این سرزمین پهناورند که در نقاط مختلف ایران به هنرمندی و هنرآرایی مشغول اند. این هنرمندان با ذهن خلاق و دست های پُرتوان خود اجسام مختلف را به آثار هنری بدیع تبدیل می کنند؛ یعنی هم ذهنی خلاق دارند و هم دست هایی هنرساز.
مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیش کسوت در ادامه خطاب به هنرمندان حاضر در مراسم اظهار داشت: شما هنرمندان با ذهن خلاق خود از هیچ چیز همه چیز درست می کنید و حافظ میراث هنری ایرانی در طول تاریخ بوده اید و تاریخ را به نسل جدید پیوند زده اید. این هنرها در زندگی روزمره ما نمود دارند؛ در خانه هایی که از صنایع دستی استفاده می شود آرامش خاصی وجود دارد.
این مدیر فرهنگی اظهار داشت: مهم ترین دغدغه ما در حوزه هنرهای سنتی بحث آموزش است و این که چگونه این هنرها به نسل جدید منتقل می شوند؛ چونکه بخش عمده آنها خودساخته هنرمند است و یا سینه به سینه منتقل شده است.
وی در همین زمینه اضافه کرد: ما در حد بضاعتمان در مؤسسه هنرمندان پیش کسوت کارهایی را برای ثبت تاریخ شفاهی آغاز کرده ایم، اما نهادهای دیگر چه کار می کنند؟ مگر ما چند هنرمند شاخص در این عرصه داریم که تجربه عینی و ذهنی آنها باید ثبت و ضبط شود؟
نیکنام حسینی پور در انتهای صحبت هایش بر اهمیت چرخه اقتصادی این نمایشگاه تاکید کرد و اظهار داشت: فروش آثار هنری هنرمندان پیش کسوت در این نمایشگاه اهمیت دارد و بر همین مبنا از تمامی سازمان ها و نهادهای فرهنگی هنری مرتبط و بنگاه های اقتصادی و شرکتهای خصوصی تقاضا دارم که برای خرید آثار این نمایشگاه اقدام نمایند.
بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، هم در ادامه مراسم در سخنانی با تشکر از مؤسسه هنرمندان پیش کسوت و همینطور حضور استادان هنرهای سنتی با اشاره به اینکه مرحوم محمدباقر برکت، تجسم یک هنرمند ایرانی سنتی است که آثارش هم در نمایشگاه «گنجینه مانا» حضور دارد، خاطراتی از هم نشینی خود با استادان هنرهای سنتی در نقاط مختلف کشور روایت کرد و سپس اظهار داشت: تاریخ یک دیکتاتور مستبد است که اجازه ماندن به انسان ها را نمی دهد. فرصت زندگی برای انسان ها محدود است. بیشتر باید تجربه نمود. هنرمندان پیش کسوت هیچ زمان پیری به خود نمی بینند، البته پیر می شوند اما پیری به خود نمی بینند. اگر قشر جوان آثاری خلق می کند، که خیلی هم خوب است، پیش کسوتان تربیت کننده این هنرمندان جوان اند.
وی در همین زمینه اضافه کرد: ما تلاش کردیم در دانشگاه استاد فرشچیان کاری نماییم که نظام استادشاگردی برقرار و به صورت غیررسمی پیگیری شود.
نامورمطلق خاطرنشان کرد: هنر ایران با احیاشدن نظام استادشاگردی احیا می شود که در نهایت به احیای هنرهای سنتی منجر خواهد شد؛ ازاین رو اگر بخواهیم سیطره هنرهای سنتی را حفظ نماییم، پیش کسوتان می توانند به ما کمک کنند.
او در انتها صحبت های خود در پاسخ به سؤال یکی از حضار درباره حمایت بیشتر فرهنگستان هنر از هنرمندان هنرهای سنتی اظهار داشت: وظیفه فرهنگستان هنر سیاست گذاری در عرصه فرهنگ و هنر است. گروه هنرهای سنتی و صنایع دستی یکی از گروه های هفت گانه فرهنگستان است که یکی از طرح های این گروه تأسیس دانشگاه فرشچیان بود که به نتیجه رسید. ما در حوزه بازار نمی توانیم دخالتی نماییم اما می توانیم در حوزه سیاست گذاری در این حوزه وارد شویم؛ همچنان که زمانی که در وزارت میراث فرهنگی مسئولیت داشتم، قانون پشتیبانی از استادکاران را به مجلس بردیم.
در انتها این مراسم و قبل از افتتاح نمایشگاه، برخی از هنرمندان پیشکسوت از بهمن نامورمطلق، نیکنام حسینی پور، محمود دعایی، مجید رجبی معمار و مریم معترف، به نمایندگی از هنرمندان، لوح سپاس دریافت نمودند.
منبع:

1400/04/09
18:50:56
0.0 / 5
884
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲