بررسی سلسله عملیات های محدود قدس در دفاع مقدس

بررسی سلسله عملیات های محدود قدس در دفاع مقدس

به گزارش بلک بلاگ نتایج عملیات بدر که حاصل آن فشار سنگین بر ماشین جنگی رژیم بعثی عراق بود، سبب شد دشمن به منظور انتقام از ملت ایران، جنگ شهرها را که از ماه ها پیش آغاز کرده بود، گسترش و توسعه دهد.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، همزمان، حضرت امام خمینی در هنگام تحویل سال ۱۳۶۴، این سال را سال «استقامت» نامیدند و به منظور تعیین مشی ء آینده جنگ و انقلاب و رفع هرگونه تردید و تزلزل، «از جایگاه والاتر»، به لزوم ادامه نبرد تاکید فرموده و شعار جنگ جنگ تا پیروزی را (که پرتویی از شعار قرآنی جنگ جنگ تا رفع فتنه از عالم دانسته بودند) مطرح فرمودند.
اهداف عملیات ها در فاصله آماده سازی ملزومات و مقدمات عملیات گسترده (پس از عملیات بدر)، لزوم روند فعال نگه داشتن جبهه ها قطعی بود و دشمن نباید به حال خود رها می شد. با این هدف برخی تحرکات نظامی خودی ضد دشمن بر مبنای تدبیر عملیات محدود انجام گرفت تا با استفاده از فرصت به دست آمده، عملیات گسترده والفجر۸ به دور از هرگونه شتاب زدگی و یا تأثیرگذاری فشارهای سیاسی ـ نظامی خارجی به نحوی مناسب طراحی شود.
بر طبق این تدبیر، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران سلسله عملیات محدود «ظفر» را هم طراحی و اجرا کرد که به طور عمده تظاهر به تک همراه با اجرای آتش توپخانه بود. مهم ترین این عملیات ها ظفر ۵ در «ارتفاعات توتمان» واقع در منطقه عمومی مریوان و عملیات آفندی شرهانی در منطقه عمومی «شرهانی» بود. همینطور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پنج عملیات به نامهای قدس۱ تا قدس۵ را طی بیشتر از ۵۰ روز، از ۲۴ خرداد تا ۱۵ مرداد ۱۳۶۴ طراحی و اجرا کرد. از این مجموعه چهار عملیات در منطقه هورالهویزه و یک عملیات در منطقه دهلران اجرا شد.
علل انتخاب منطقه با عنایت به این که عمده ترین هدف عملیات بدر قطع جاده استراتژیک بصره ـ العماره بود که به دلایلی دستیابی به آن در این عملیات مقدور نشد، اما در عین حال جایگاه هدف یاد شده در استراتژی جمهوری اسلامی محفوظ بود؛ ازاین رو بعد از عملیات بدر، از نخستین اهداف عملیات های محدود نزدیک تر شدن به جاده بصره ـ العماره و همینطور دو پاسگاه ابولیله و ابوذکر و هم ترمیم خط پدافندی در این منطقه بود که عملیات های قدس۱ و قدس۲ با این اهداف طراحی شد.
از طرفی، دشمن بعد از عملیات بدر، حساسیت بسیاری به منطقه هور نشان داد. به صورتی که پیشبینی می شد ارتش عراق تلاش وسیعی برای عقب راندن نیروهای خودی از این منطقه انجام دهد، بنابراین لزوم تحکیم و تثبیت مواضع به دست آمده طی عملیات خیبر و بدر و هم اتخاذ موضع تهاجمی در مقابل تعرضات احتمالی دشمن افزون تر شد و عملیات های قدس۴ و قدس۵ با این اهداف به اجرا درآمد.
شناسنامه سلسله عملیات های قدس ۱ تا ۵
نام عملیات: قدس ۱، رمز: یا محمدرسول الله (ص)، تاریخ عملیات: ۶۴/۳/۲۴، منطقه عمومی: میانی: محل نبرد: هور الهویزه، سازمان عمل کننده: سپاه هدف: تصرف پاسگاه های دشمن در شمال البیضه (ترابه، ابوذکر، ابولیله و … )
استعداد خودی: ۵ گردان از لشکر ۲۵ کربلا
استعداد دشمن: ۴ گردان و عناصری از تیپ ۵۰۶ و ۱۱۴
نتیجه: آزادسازی منطقه ای به وسعت ۲۰۰ کیلومترمربع
تلفات دشمن: ۲۰۰ کشته و ۲۰۰ زخمی و ۵ اسیر
خسارت دشمن: انهدام یک فروند هواپیما، دو فروند هلی کوپتر و ۱۲ پاسگاه و…
غنائم: چهارقبضه توپ ضد هوایی، ۶ قبضه خمپاره انداز، ۳۰ قطعه پل دوبه ای و تعداد زیادی سلاح سبک
*****
نام عملیات: قدس ۲
رمز: یا محمدرسول الله (ص)،
تاریخ عملیات: ۶۴/۴/۴
منطقه عمومی: میانی، محل نبرد: هور الهویزه.
سازمان عمل کننده: سپاه
هدف: پیشگیری از تک احتمالی، تأمین نقاط صدمه پذیر، گرفتن ابتکار عمل در منطقه
استعداد خودی: پنج گردان از لشکر ۲۵ کربلا
استعداد دشمن: تیپ کماندویی عراق
نتیجه: تأمین اهداف عملیات به طور کامل
تلفات دشمن: ۴۰ تن کشته و تعدادی زخمی و ۱۱ نفر اسیر
خسارت دشمن: ـ غنائم:
*****
نام عملیات: قدس ۳
رمز: یا امام صادق(ع)
تاریخ عملیات: ۶۴/۴/۱۹
منطقه عمومی: دهلران، محل نبرد: غرب رودخانه «لیمه»
سازمان عمل کننده: سپاه و هوانیروز
هدف: انهدام و اسارت نیروهای دشمن در تپه ۱۹۴ و انهدام تجهیزات دشمن
استعداد خودی: لشکر ۱۹ فجر با ۳ گردان و یک گروهان مأمور
استعداد دشمن: تیپ ۸۰۵ از لشکر ۱۴
نتیجه: پاکسازی منطقه ای به وسعت ۳۰ کیلومترمربع
تلفات دشمن: ۷۰۰ کشته و مجروح
خسارت دشمن: انهدام ۱۰ انبار مهمات و ۶ قبضه توپ ۱۰۶ و تعدادی خودرو سبک و سنگین
غنائم: مقدار قابل توجهی سلاح سبک و نیمه سنگین
*****
نام عملیات: قدس۴
تاریخ عملیات: ۶۴/۵/۱، منطقه عمومی: هورالهویزه، محل نبرد: «دریاچه ام النعاج»،
سازمان عمل کننده: سپاه
هدف: انهدام دشمن ـ آزادسازی بخشی از دریاچه ام النعاج ـ گرفتن جای پا از دشمن
استعداد خودی: چهار گردان از تیپ ۹ بدر
استعداد دشمن: گردان ۵ و عناصری از گردان ۲ از تیپ ۱۱۷
نتیجه: آزادسازی نیمی از دریاچه ام النعاج به مساحت ۱۵۰ کیلومترمربع
تلفات دشمن: ۸۰ کشته و بیشتر از ۱۰۰ مجروح و ۵۳ اسیر
غنائم: چندین قایق و تعدادی بی سیم و سلاحهای سبک و نیمه سنگین
*****
نام عملیات: قدس ۵، رمز: یا علی (ع) ادرکنی: تاریخ عملیات: ۶۴/۵/۱۵، منطقه عمومی: هورالهویزه: محل نبرد: پاسگاه «الیج»
سازمان عمل کننده: سپاه
هدف: تصرف پاسگاه الیج، نزدیک شدن به البیضه و تأمین بیشتر منطقه
استعداد خودی: گردان امام علی(ع) از تیپ ۱۸ الغدیر و نیروهای ویژه غواص
نتیجه: آزادسازی ۳۰ کیلومترمربع در هور
تلفات دشمن: ۵۱ کشته و ۱۸ اسیر و تعدادی زخمی
غنائم: برخی از انواع خمپاره انداز، سلاح ضدهوایی تک لول و بخش قابل توجهی سلاح سبک
نتایج و ارزیابی سلسله عملیات های محدود سلسه عملیات قدس نشان دهنده ادامه و استمرار جنگ به هر شکل ممکن بود. این امر گذشته از دستاوردهای نظامی و صدمه پذیر کردن و انهدام دشمن، نتایج مهمی به شرح زیر داشت: ۱ـ حفظ روحیه و قدرت رزمندگان اسلام ۲ـ افزایش انسجام یگان ها و پرورش کادر و افزودن به تجربیات جنگی آنها. ۳ـ گرم نگه داشتن جو جنگ در بین مردم و یگان های عملیاتی ۴ـ تضعیف روحیه سربازان دشمن و ایجاد تزلزل در آنان. ۵ ـ به ضعف کشانیدن موضع قدرت نمایی و مانور دشمن که بعد از عملیات بدر با جنگ شهرها درحال افزایش بود. ۶ ـ در انفعال قرار دادن دشمن و گرفتن مجال هرگونه پدافند از او. ۷ـ باز پس گیری بخشی از اراضی اشغالی و پیشروی در خاک دشمن. ۸ ـ نشان دادن توانایی و قابلیت های نظامی جمهوری اسلامی برای وارد آوردن فشارهای پی درپی به دشمن. ۹ـ فریب دشمن و پیشگیری از هوشیاری آن نسبت به عملیات های اصلی و گسترده که در آینده انجام می پذیرد مثل والفجر هشت. ۱۰ـ نزدیک شدن به عمق دشمن در بعضی مناطق و تسلط بر خطوط ارتباطی و عقبه آنها. ۱۱ـ بهره گیری از زمان و مشغول ساختن دشمن، برای طراحی عملیات گسترده و بازسازی و سازماندهی یگان ها. ۱۲ـ کشاندن نیروهای احتیاط دشمن به خطوط پدافندی و فرسایش آنها و هم پیشگیری از آمادگی آنها برای مقابله با عملیات گستردة خودی. ۱۳ـ تقویت و پشتیبانی یگان های رزمی به وسیله مردم هر منطقه.
بدین ترتیب، سلسله عملیات های محدود در تابستان ۱۳۶۴ که بر اساس فرمان حضرت امام خمینی (ره) برای گرم نگه داشتن جبهه ها و ضرورت پیشگیری از آسودگی دشمن در بعضی مناطق با هدف های نظامی ـ سیاسی انجام گرفت، به میزان بسیاری مؤثر واقع شد و ابتکار عمل در جبهه خودی و انفعال دشمن همچنان حفظ شد و در سایه این عملیاتها، فرماندهان نظامی توانستند طراحی و آماده سازی یکی از بی نظیرترین و موفق ترین عملیات های هشت سال دفاع مقدس را که همان والفجر ۸ و تسخیر «شبه جزیره» فاو بود را اجرا کنند.1400/03/29
19:35:11
0.0 / 5
833
تگهای خبر: رمان , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵