توسط انتشارات سمت

كتاب استرس و روش های مدیریت آن منتشر گردید

كتاب استرس و روش های مدیریت آن منتشر گردید

به گزارش بلک بلاگ کتاب استرس و روش های مدیریت آن تالیف حسن شمس اسفندآباد از جانب انتشارات سمت منتشر گردید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «استرس و روش های مدیریت آن» تالیف حسن شمس اسفندآباد از جانب انتشارات سمت و با همکاری شورایعالی انقلاب فرهنگی در ۳۲۲ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه به قیمت ۳۷ هزار تومان انتشار یافته است.
کتاب حاضر به منزله کتاب درسی برای دانشجویان مقاطع مختلف روان شناسی نگاشته شده است. دانشجویان رشته های مختلف روان شناسی (روان شناسی کودک و نوجوان، روان شناسی سلامت، روان شناسی بالینی، روان شناسی خانواده درمانی، روان شناسی مشاوره تحصیلی، روان شناسی تربیتی، روان شناسی محیط، روان شناسی صنعتی و سازمانی) و رشته های دیگر چون جامعه شناسی و هنر می توانند به فراخور نیاز از مطالب کتاب حاضر بهره جویند. در نگارش کتاب با حفظ اصالت آن بعنوان یک کتاب روان شناسی تلاش شده است که مطالب روان و قابل استفاده نه تنها برای دانشجویان بلکه برای عموم علاقه مندان به این حوزه از علوم باشد.
کتاب حاضر بعنوان کتاب مبنایی برای علاقه‎ مندان و دانشجویان رشته روان شناسی در دوره کارشناسی بعنوان منبع درس اختیاری «مدیریت تنیدگی (استرس) تدوین شده است.
این کتاب به بحث درباره استرس و روش های مدیریت آن در چهار بخش و بیست فصل پرداخته است. بخش نخست با عنوان استرس و سلامتی چهار فصل را شامل می شود. فصل اول به تعاریف استرس و نظریه های در ارتباط با آن اختصاص یافته است. فصل دوم طبقه بندی استرس ها و فصل سوم بررسی استرس از منظر روان عصب ایمنی‏شناسی را دربر می گیرد. در فصل چهارم تاثیر استرس بر جسم و روان توضیح داده شده است. بخش‬ دوم کتاب با عنوان استرس و مراحل رشد انسان: از مرحله جنینی تا سالمندی، فصول پنجم تا دهم را شامل می شود. در فصل پنجم استرس در دوران جنینی، در فصل ششم استرس در دوران کودکی، در فصل هفتم استرس در دوران نوجوانی، در فصل هشتم استرس در انتها نوجوانی و اوایل بزرگسالی، در فصل نهم استرس در دوره میانسالی و در نهایت در فصل دهم استرس در دوره سالمندی بررسی می شود.
بخش سوم به استرس و محیط های خانواده و کار اختصاص دارد و شامل دو فصل است که در فصل یازدهم استرس و خانواده و در فصل دوازدهم استرس شغلی توضیح داده می شود. در بخش چهارم که مشتمل بر فصول سیزدهم تا بیستم است، بعضی از روش های رایج کنار آمدن با استرس و مدیریت آن معرفی شده است. در فصل سیزدهم رابطه بین معنویت و استرس، در فصل چهاردهم بعضی از روش های درمان رفتاری، شناختی و فراشناختی استرس، در فصل پانزدهم آرمیدگی و مراقبه و در فصل شانزدهم فعالیتهای فیزیکی، ماساژ و آب درمانی معرفی شده است. فصل هفدهم به معرفی هنر و بازی درمانی و فصل هجدهم به رابطه بین طنز، و شوخ طبعی و تاثیر آن بر استرس اختصاص دارد. در فصل نوزدهم طبیعت درمانی و در فصل بیستم استرس، مدیریت تغذیه، زمان و امور مالی مورد بحث قرار می گیرد. هدف از بخش چهارم صرفا آشنا ساختن دانشجویان و سایر علاقه مندان با روش های کنار آمدن با استرس و مدیریت آن در قالبی کلی است و انتظار می رود دانشجویان و سایر علاقه مندان با مطالب فصل سیزدهم کم و بیش آشنایی داشته باشند. در مورد فصل های چهاردهم تا بیستم سفارش می شود دانشجویان و سایر علاقه مندان به منظور افزایش دانش و کسب توان لازم جهت استفاده از این روش ها در کارگاه های تخصصی در رابطه با این روش ها شرکت نمایند.
در قسمتی از کتاب درباره اثر استرس در دوران جنینی آمده است: «دوران قبل از تولد نقش مهمی در سلامت و رشد دوران کودکی و بزرگسالی دارد. سلامت محیطی که مادر در دوران حاملگی در آن به سر می برد، وضعیت و روان شناختی وی از عناصر اثرگذار بر رشد و سلامت کودک هستند. نامناسب بودن هریک از این عوامل امکان دارد بر جنین تاثیرات سوءروانی و جسمی داشته باشد. در این حوزه، پژوهش های اولین به تأثیر استعمال دخانیات، عوامل در رابطه با تغذیه کودک و عوامل روان شناختی چون عواطف و استرس مادر پرداخته اند. بررسی این عوامل بر جنین از دیرباز شروع شده است، اما امروزه هم سوال های مشابهی مطرح می شود که برای پاسخ گویی به آنها از روش های جدیدتر و پیشرفته تر ‎استفاده می شود و نتایج پژوهش های علمی جای پیشبینی ها را گرفته است.»
در پشت جلد این کتاب آمده است: «در کتاب حاضر نقش استرس در تمامی مراحل رشدد انسان از مرحله جنینی تا سالمندی مورد بحث قرار گرفته است. با عنایت به این که در دوران تحصیل، کار و تشکیل خانواده به علل متعدد استرس های فراوانی بر فرد وارد می شود، فصولی از کتاب به توضیح درباره عوامل بروز استرس در این دوران اختصاص داده شده است. بخشی از کتاب به تأثیر معنویت، باورهای مذهبی و انجام مناسک مذهبی که در فرد ایجاد هدف می کند و به زندگی وی مفهوم می بخشد اختصاص داده شده است روش های گوناگونی برای مقابله با استرس وجود دارد. در کتاب حاضر بعضی از رایج ترین این روش ها شامل روش های درمان رفتاری، شناختی و فراشناختی، آرمیدگی و مراقبه، شوخ طبعی و خنده درمانی، فعالیتهای فیزیکی، ماساژ و آب درمانی، هنر و بازی درمانی و مدیریت تغذیه، زمان و امور مالی عرضه شده است.»


منبع:

1400/03/29
11:21:44
0.0 / 5
950
تگهای خبر: رمان , شركت , طنز , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴