چرا این مناظره ها واقعی نیست؟

چرا این مناظره ها واقعی نیست؟

بلک بلاگ: به اعتقاد مازیار ناظمی مناظره هایی که از تلویزیون درحال پخش هستند در حقیقت مناظره نیستند و در ساختار و محتوا مشخصه های یک مناظره واقعی را ندارند.


این گوینده سابق خبر در صداوسیما، همین طور با تمجید از عملکرد کلی مرتضی حیدری در اجرای برنامه های تلویزیونی، در عین حال در این مناظره ها از او بعنوان یک «صورت سنگی» یاد می کند که ایفاگر نقشی است که صداوسیما ازش خواسته است.
دومین مناظره انتخاباتی نامزدها در حالی با موضوع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی سه شنبه (۱۸ خرداد ماه) انجام شد که با انتقادهایی از نحوه برگزاری و طراحی پرسش ها، حتی از طرف خود نامزدها همراه بود.
در همین زمینه، مازیار ناظمی ـ مجری و گوینده باسابقه صداوسیما ـ در نقد مناظره های تلویزیونی، با تاکید بر این که برنامه هایی که اکنون با عنوان مناظره از تلویزیون پخش می شود، در حقیقت مناظره نیست، به ایسنا اظهار داشت: این فرم تلویزیونی که الان شاهدش هستیم، اصلا مناظره نیست. یک کار کادربندی شده است. نامزدها قبلا چند دقیقه زمان داشتند الان یک تکنیک فنی هم اضافه شده است و پس از زمان تعیین شده صدا کاملا قطع می شود؛ یعنی کاملا باید در همان قاب قرار بگیرند. نامزدها اصلا با هم روبه رو نیستند؛ مناظره یعنی مواجه فرد با فرد. در مناظره افراد در مقابل همدیگر بحث و جدل می کنند. این در شرایطی است که در این مناظره ها، نامزدها حتی ارتباط چشمی هم با هم برقرار نمی کنند و همه دارند مجری را نگاه می کنند.
او اشاره کرد: این نوع برنامه سازی، به شکل فنی، محتوایی و فرمی اصلا به مناظره نزدیک نیست. هر شکلی که به آن نگاه نماییم حدودا و تحقیقا کاملا کنترل شده و خیلی شسته و رفته پیش می رود. در حقیقت مناظره نیست و بیشتر یک دورهمی است و بگفته خود دوستان در خود مناظره، یک جور مسابقه هفتگی است؛ هر چند در مسابقه هفتگی هم مرحوم نوذری می گفتند از کی بپرسم که اینجا این هم نیست. شاید بد نبود اینطور باشد تا شور و حال و جذابیتی به برنامه بدهد؛ مثلا از یک نامزد بخواهند برای دیگری سوالی طرح کند که البته کمی لوس می شود.
مرتضی حیدری با صورت سنگی نقشی را که صداوسیما می خواهد ایفا می کند
ناظمی درباره اجرای مرتضی حیدری ضمن تمجید از سابقه وی در اجرا، اظهار داشت: من سال ها افتخار همکاری با مرتضی حیدری را داشته ام. تیزنگری و تاکتیکی که ایشان در مصاحبه دارد را دیده ام. مرتضی حیدری بسیار باهوش و نکته سنج است؛ بلد است چطور سوال کند و در عین آرامش مصاحبه را پیش ببرد و نتیجه را هم ببرد. من دیده ام که او چطور مصاحبه های سخت را پشت سر گذاشته و مورد اقبال جامعه نخبگان در زمینه اقتصادی و سیاسی بوده است. آقای حیدری چندین سال اجرای گفت وگوی ویژه خبری را پشت سر گذاشته و تجربه بسیار وسیع و خوبی از مواجهه با مسئولان و آداب جناح های مختلف دارد که فوق العاده باارزش است. در زمینه گفت وگوهای انتخاباتی هم همچنین است.
وی در عین حال بار دیگر به مناظره های انتخاباتی ۱۴۰۰ بازگشت و در حوزه اجرای این مناظره ها، اظهار داشت: در این شکل برنامه، تهیه کننده اصلی خود سازمان صداوسیما است و آقای حیدری هم قسمتی از جریان کارِ تولید است. تهیه کننده تعیین می کند که چطور نقشش را ایفا کند. نقشی که برای ایشان تعریف شده کاملا یک کار کادربندی شده است. نامزدها فقط به مجری نگاه می کنند و ارتباط بصری هم ندارند. در دوره های گذشته حداقل نیم نگاهی بهم داشتند و به یاد دارم که آقای روحانی کاغذی را از آقای قالیباف گرفت و گفت بده ببینم اما امسال انگار دیوارهایی نامریی میان نامزدها کشیده شده و هرکس دارد در فضای خودش صحبت می کند. طبیعتا اجرای آقای حیدری هم متاثر از این فضا است. حتی هیچ حرکتی هم در صورتش دیده نمی گردد نه تعجب و نه لبخند؛ کاملا صورت سنگی است که آنجا نشسته؛ از این جهت نمی توان از آقای حیدری ایرادی گرفت برای اینکه نقشی را ایفا می کند که شاید برای خودش هم دشوار است اما خب به جهت اینکه حاشیه ای برای صداوسیما و خودش به وجود نیاید و صحبتی پیش نیاید همانطور که در گذشته به وجود آمده است، این کار را انجام می دهد.
قرعه کشی، مناظره را به فضای مسابقه و سرگرمی می برد
این گوینده درباره نحوه سوال پرسیدن در مناظره ها با اعلان اینکه قرعه کشی کردن سوالات حالت یک مسابقه تلویزیونی را به مناظره داده است، عنوان کرد: برای طراحی پرسش ها سازمان صداوسیما، تیم فکری و ستاد انتخابات را دارد و این ها در موضوعات مختلف سوالاتی را طرح کردند و در اختیار نامزدها گذاشتند. سوالات را قرعه کشی می کنند و نفس قرعه کشی برنامه را به فضای مسابقه و سرگرمی می برد و بیشتر بصورت سرگرمی دیده می شود تا یک بحث جدی؛ گوی ها به هم می خورد و برای مخاطب قرعه کشی را تداعی می کند تا یک مباحثه جدی، جاندار و نفس گیر.
همه چیز سرد است!
ناظمی به صحبتهایش درباره مناظره ها اینطور افزود: همه آرایش هایی که کارگردان فکر کرده و حتی نماهایی که گرفته می شود و حتی رنگ هایی که به کار رفته، کاملا سرد است؛ یعنی از هر جهت هیچ جوش و خروشی نیست و چند ساعتی را می گذارانید. بخصوص مناظره دوم را که نگاه کردم دیگر از همان جدل کلامی که در مناظره اول بود، هم تهی شده بود و کاملا صحبت بود. چند باری هم یکی از نامزدها گفت مناظره یعنی این که روبه روی هم بنشینیم و صحبت نماییم و حرف ایشان به نظرم درست است. وقتی سه دقیقه به هر نامزد زمان داده می شود، حتی در حد طرح موضوع هم نمی تواند صحبت کند و نکته ای را بگوید.
به صداوسیما حق می دهم اما این مناظره ها آدم ها را تکان نمی دهد
او اشاره کرد: باید بینیم اهداف تیم فکری که روی سوالات کار کردند چه بوده است. مطالبی در زمینه فرهنگ، هنر و ورزش مباحثه برانگیز است و اگر موضوعی در این عرصه ها مطرح شود خود به خود می تواند زمینه ساز جریان های دیگر باشد. به نظرم از هر جهت مناظره ها خیلی آرام و راحت دارد برگزار می شود؛ در حقیقت بصورت یک مناسکی دارد برگزار می گردد.
ناظمی در عین حال سازمان صداوسیما را ناچار به در پیش گرفتن این شیوه دانست و عنوان کرد: با تمام این نقدها، من هیچ ایرادی به صداوسیما نمی گیرم؛ برای اینکه بالاخره تامین همه سلیقه ها، فرمایش ها، بایدها و نبایدها و تاکیدهای جریان هایی که در کشور می باشند و حوزه های تصمیم گیری و غیرتصمیم گیری برای سازمان کار مشکلی است. از این جهت به سازمان حق می دهم و در سال هایی که همکارشان بوده ام دیده ام که کار ساده ای نیست. اما آن چیزی که ما منتظرش هستیم که این مناظره ها محرکی باشد برای کسانی که منتظر هستند انتخابی کنند و تکانی بخورند، آنطور نیست و در این عرصه نتوانسته موفق باشد؛ برای اینکه طبیعتش این است که با این فرم نمی گردد برای اینکه اصلا مناظره نیست.
مناظره های واقعی سال ۸۸ شکل گرفت
او با یادی از اولین دوره مناظرات تلویزیونی عنوان کرد: چیزی که در سال ۸۸ دیدیم حدودا در تاریخ تلویزیون ایران کم نظیر بود. واقعا مناظره هایی جان دار و کم نظیر شاید هم بی نظیر بود. میلیونها بیننده در داخل و خارج کشور داشت و توسط شبکه های مختلف پوشش داده می شد، بازپخش هایش هم تیغ نمی خورد که کم و زیاد شود.
ناظمی در آخر اظهار داشت: امیدوارم در این روزهای باقی مانده، مجاری بهتری برای انتخاب مردم و شناخت بیشتر نامزدها به وجود بیاید برای اینکه مهم همین است. دلم نمی خواهد رسانه رسمی مثل صدا و سیمای جمهوری اسلامی عظیم که در زمینه خاورمیانه یکی از رسانه های پرکمیت است، از شبکه های غیررسمی عقب بماند.


منبع:

1400/03/19
10:36:20
0.0 / 5
1045
تگهای خبر: برنامه , رسانه , طراحی , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳