خارجی ها درباره حرم امام خمینی (ره) چه می گویند؟

خارجی ها درباره حرم امام خمینی (ره) چه می گویند؟

به گزارش بلک بلاگ بازدید از حرم امام خمینی (ره) همچون تجربه هایی است که برخی توریستهای خارجی به دیگران پیشنهاد کرده اند تا در مسافرت ایران آنرا تجربه کنند؛ اما چرا این مکان برای آنها جالب است؟


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، حرم امام خمینی (ره) در راه فرودگاه بین المللی تهران قرار دارد و گردشگران در آغاز یا آخر سفر، معمولا از کنار آن می گذرند. برخی راهنمایان گردشگری می گویند گردشگران به خاطر آن چه از امام خمینی و نقش و اثرگذاری ایشان در انقلاب ایران شنیده اند، این کنجکاوی را دارند که بدانند داخل حرم چه خبر است و بیشتر مواقع، به خواست خودشان آنرا می بینند، چون در برنامه سفر توریستهای خارجی به ندرت این مکان برای بازدید پیشنهاد می شود.
در بخشی از توصیف های آن دسته از توریستهایی که برای دیدن حرم امام خمینی (ره) وقت گذاشته اند، واژه های «حیرت انگیز و لوکس» زیاد تکرار شده است. بعضی از آنها به بزرگی این مکان هم بسیار اشاره کرده اند؛ جایی که به نظر آنها شبیه مساجد ایرانی است، درحالی که یک مقبره یا آرامگاه به شمار می آید.
ادامه ساخت و توسعه این آرامگاه بعد از گذشت سال ها، فضای بزرگ داخل حرم، معماری ایرانی ـ اسلامی، فرش های آن، پوشش خانم ها و البته حضور مردمی که در آن به استراحت می پردازند، همچون نکات یاد شده توریستهای خارجی بوده که این مکان را دیده اند.
گردشگری از ایالت مینه سوتای آمریکا که در سال ۲۰۱۹ دیداری از حرم امام خمینی داشته، تجربه خویش را این طور شرح داده است: بسیار تعجب آور و فضای داخلی آن زیبا است. ورودی جداگانه ای برای زنان و مردان دارد. خانم ها مطابق قانون جمهوری اسلامی، از روپوش خاصی (چادر) استفاده می نمایند. در داخل، راهنماهایی حضور دارند که گردگیرهای پر سبزرنگ در دست دارند. در محوطه خارجی، فضای بزرگی وجود دارد که نمازگزاران شب را آن جا می مانند و چادر می زنند.


یک تبعه یونانی که در سال ۲۰۱۹ این مکان را دیده، این طور نظر داده است: در مقبره آیت الله روح الله خمینی، همسرش خدیجه ثقفی و پسر دومش احمد خمینی هم آرامیده اند. مزار برخی چهره های سیاسی ایران مانند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور سابق ایران هم همین جا قرار دارد. این مجموعه یک مرکز فرهنگی و گردشگری، یک دانشگاه برای مطالعات اسلامی، یک حوزه علمیه، یک مرکز خرید و یک پارکینگ با ظرفیت ۲۰ هزار اتومبیل دارد... باآنکه مسلمان نیستم و از رهبران جهان هم طرفداری نمی کنم، اما این جا یک سایت جالب برای دیدن است و تاریخ جالبی پشت آن قرار دارد.
خانمی اهل انگلیس هم درباره تجربه دیدارش گفته است: این مکان را کاملا تصادفی دیدم. بسیار چشم گیر بود. می دانم ساخت آن هنوز تمام نشده است. بعنوان یک مسیحی، قبلاً چنین چیزی ندیده بودم. فضای داخلی بسیار عالی و واحه ای از آرامش بود که نفسم را بند آورد.
یک توریست اروپایی از این عبارت ها برای توصیف این مکان بهره برده است: فضای داخل بسیار لوکس و زیبا است. مردم ایران می خواهند آنرا هر روز زیبا و زیباتر کنند. همه پیش از ورود به این مکان، باید کفش های خویش را دربیاورند و خانم ها برای داخل شدن باید یک روپوش (چادر) بپوشانند. جمعیت زیادی در داخل دیده نمی گردد. مکان بسیار خوبی برای بازدید است.
گردشگری از هلند هم به دیگران پیشنهاد کرده هنگام سفر به ایران، بازدید از این مکان را حتما تجربه کنند، چون ارزش دیدن دارد. به نظر او، حرم امام خمینی (ره) متفاوت از مساجد و آرامگاه های دیگر است و به زیبایی تزئین شده است. وی در ادامه اشاره کرده که البته کار ساخت آن هنوز تمام نشده است. این توریست که در سال ۲۰۱۸ این حرم را دیده آنرا فوق العاده بزرگ و ساکت توصیف کرده است.


یک بازدیدکننده از آفریقای جنوبی هم تجربه ای را که سال ۲۰۱۶ هنگام دیدن این مکان داشته این طور روایت کرده است: وقتی از پذیرش هتل درباره مسیر رفتن به حرم آیت الله خمینی پرسیدم، شگفت زده شد. من درباره آن جا اطلاعاتی داشتم و رفتن به مقبره برایم مهم بود. جدا از معماری و بزرگی حرم، درختکاری ها و ماشین های برقی که در سکوت مردم را جابه جا می کردند، قابل تحسین بود. فکر می کنم آرزوی آیت الله این بود که مقبره اش مکانی برای خانواده های ایرانی باشد تا اوقات خویش را در کنار او سپری کنند.
خانمی اهل چین هم خاطره دیدن حرم امام خمینی (ره) در سال ۲۰۱۷ را با دیگران این چنین به اشتراک گذاشته است: راهی فرودگاه بودم و به جای اینکه در داخل فرودگاه منتظر پرواز وحشتناک طولانی خود به شانگهای باشم، به این مسجد مهم و زیبا رفتم، روشی ایده آل برای آخر دادن به سفر بود. مکان نوساخته ای بود. پس از بررسی امنیتی، بدون کفش و با روسری داخل رفتم. مردم برخورد دوستانه ای داشتند، میتوان از داخل حرم بدون فلش عکاسی کرد. جمعیت مردم محلی (ایرانی) در آن زیاد بود و فکر می کنم تنها خارجی ای بودم که آن جا حضور داشتم. به نظرم این مقبره در شب زیباتر است. ورودی آن مجانی است. تماشای نیایش مردم بسیار جذاب بود. مردم به سوال های من درباره اسلام و نماز پاسخ می دادند. راهنماهای داخل مسجد (حرم) پیشنهاد کردند قدم بزنم و مقبره رهبر محبوب ایرانیان را ببینم. من یک ساعت با آرامش در مسجد بودم، درحالی که دیگران دعا می کردند. حتی کمی احساساتی شدم. نخستین و تنها باری بود که این حرم مقدس را می دیدم.
برخی از گردشگران و بازدیدکنندگان هم علاوه بر اینکه به خصوصیت های معماری، دسترسی به آن با مترو و باز بودن حرم طی ۲۴ ساعت شبانه روز اشاره کرده اند، درباره میزان تزئینات اظهارنظرهایی داشته اند.


ساخت آرامگاه امام خمینی (ره) از سال ۱۳۶۹ شروع شده که بعد از گذشت نزدیک به سه دهه همچنان ادامه دارد. این مأموریت بعد از خاک سپاری ایشان به جهاد سازندگی وقت و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واگذار شد. تولیت حرم با خانواده ایشان است. در این آرامگاه علاوه بر امام خمینی خمینی، همسرشان خدیجه ثقفی، پسرشان احمد خمینی، دامادشان محمد بروجردی و شخصیت های دیگری چون آیت الله هاشمی رفسنجانی به خاک سپرده شده اند.

منبع:

0.0 از 5
1400/03/14
12:49:04
1191
تگهای خبر: برنامه , خرید , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳