توسط انتشارات سیب سرخ؛

دیالكتیك منفی آدورنو منتشر گردید

دیالكتیك منفی آدورنو منتشر گردید

کتاب دیالکتیک منفی آدورنو نوشته برایان اوکانر با ترجمه آرام مسعودی توسط انتشارات سیب سرخ در دسترس ایرانیان قرار گرفت.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «دیالکتیک منفی آدورنو» با عنوان فرعی «فلسفه و امکان عقلانیت انتقادی» نوشته برایان اوکانر با ترجمه آرام مسعودی در ۳۰۸ صفحه و بهای ۵۳ هزار تومان از طرف نشر سیب سرخ روانه بازار کتاب شد. این کتاب با نگاهی به اندیشه و فلسفه تئودور آدورنو به موضوع امکان عقلانیت انتقادی توجه نشان داده است.
آرام مسعودی مترجم این اثر در همین زمینه با اشاره به این که اندیشه فلسفی آدورنو با جنبه های سیاسی و جامعه شناختی اش درآمیخته است، عنوان کرد: «گفتمانی» که این کتاب در علوم انسانی تبیین می کند از گونه بینامتنی است. در فرهنگ فلسفی استنفورد دو دیدگاه کلان درباره دیالکتیک شناسی منفی آمده است، دیدگاه نخست اندیشه سیمون جارویس را در بین می گذارد که معتقد می باشد این اثر را دست ساییدن آدورنو با صورت بندی گونه ای «ماتریالیسم فلسفی» می شناساند؛ این صورت بندی تاریخی و انتقادی است لیک جزم اندیشانه نیست. دیدگاه دوم نیز متعلق به اوکانر است که کتاب آدورنو را «فرانقد معرفت شناختی» می داند، به ویژه، فرانقد معرفت شناختیِ فلسفه های کانت و هگل. به همین دلیل به باور من کتاب اوکانر از بنیادهای فلسفیِ اندیشه های جامعه شناختی و سیاسی آدورنو سخن می گوید.
مسعودی اضافه کرد: مؤلف این اثر نگاهی انتقادی به این شاهکار آدورنو دارد. همچون نقدهای وی، نقد به «تجربه تنانی»، از دانش واژه های آدورنو، در فصل سوم است. همین طور در فصل پنجم، در مورد پاره ای از انتقادهای آدورنو به هایدگر دیدگاهی نقادانه دارد. از دیگر سو، در مقدمه مؤلف بر ترجمه فارسی، اوکانر تفسیر خودرا زنده کننده نظریه انتقادی می داند. کوتاه سخن این که بعد از حمله های منتقدانی چون یورگن هابرماس به آدورنو – مؤلف سخن از زنده کردن دیالکتیک شناسی منفی را درمی اندازد و هم هنگام نقد آن را. به سخن درست تر، اوکانر – از رهگذر نقد خویش به آدورنو – شاهکار وی را حیات باردیگر بخشیده است.
وی درباره طیف مخاطبان این اثر نیز عنوان کرد: کتاب هایی ازاین دست، گمان نمی کنم «مخاطب خاص» داشته باشد. به بیان دیگر، در جایگاه خواننده چنین کتاب هایی، برآنم که نگارنده یا مترجم، از پیش، برای این مخاطبان نمی نگارد یا ترجمه نمی نماید. گرچه ممکنست چنین کتاب هایی برای دانشجویان رشته فلسفه، فلسفه خواندگان و فلسفه پژوهان، تا اندازه ای، آسان فهم تر باشد و برای «مخاطب عام» دیریاب و کوشش بیشتر آنان را در پی داشته باشد، به گمانم، «هرکسی از ظن خود» با کتاب یار و همراه تواند شد. شور خواندن، تشنگی آموختن و تب و تاب اندیشیدن را برای به دست گرفتن و درپیچیدن با درون مایه چنین کتاب هایی بسنده می دانم، چنان که خود بدین سان تجربه کرده ام.

1400/03/08
23:12:22
0.0 / 5
873
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱