آیت الله مرتضی محامی درگذشت

آیت الله مرتضی محامی درگذشت

به گزارش بلک بلاگ خراسان رضوی آیت الله شیخ مرتضی محامی، از علمای برجسته حوزه علمیه مشهد، شب گذشته در مشهد دارفانی را وداع گفت.او که از علمای برجسته مشهد بود و با درجات علمی بالا و تربیت شاگردان خدمات بسیار به حوزه علمیه کرده بود شب گذشته، جمعه ۷ خرداد ماه، در سن ۸۷ سالی در مشهد دارفانی را وداع گفت.

آیت الله شیخ مرتضی محامی در سال ۱۳۱۳ شمسی در مشهد در خانواده ای اهل علم و اجتهاد متولد شد. وی یکی از اساتید مهم خارج حوزه علمیه خراسان بود و سال ها به تربیت طلاب و فضلای بسیاری مشغول بود. پدر وی، آیت الله شیخ غلامحسین محامی بادکوبه ای، از علما و ارکان حوزه علمیه مشهد و همچون شاگردان آیت الله میرزا مهدی اصفهانی بود.

آیت الله مرتضی محامی دروس حوزوی را نزد پدر شروع کرد و بعد از اتمام مقدمات و ادبیات شرح لمعه و قوانین را نزد آیت الله میرزا احمدمدرس یزدی آموخت. او سطوح عالیه را نزد آیت الله شیخ هاشم قزوینی به پایان رساند. وی بعد از آن جهت استفاده از دیگر اساتید عازم حوزه علمیه قم شد و از درس خارج آیت الله بروجردی و امام خمینی(ره) استفاده نمود. آیت الله محانی سپس به حوزه علمیه نجف نزد آیت الله خویی رفت.

او بعد از سه سال به مشهد باز گشت و وارد حوزه درسی آیت الله میلانی شد و مدت ۱۸ سال هم در فقه و اصول از محضر این فقیه بزرگوار بهره جست و به مقام اجتهاد رسید. همزمان هم در مشهد از دروس معقول و معارف آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی ستفاده می کرد.

آیت الله محامی علاوه بر تحصیل و تدریس به امور سیاسی هم می پرداخت و همراه استاد خود، آیت الله شیخ مجتبی قزوینی، وارد صحنه و مبارزات انقلابی شد.

بر اساس اعلام حوزه، این استاد حوزه سرانجام بعد از عمری خدمت به اهل علم و طلاب و عموم مردم شب گذشته به دیار حق شتافت.

منبع:

1400/03/08
22:38:06
0.0 / 5
984
تگهای خبر: اساتید , تدریس , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴