تغییرات جشنواره جهانی فیلم فجر برای كرونا چیست؟

تغییرات جشنواره جهانی فیلم فجر برای كرونا چیست؟

بلک بلاگ: مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از ستاد برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر دیدن کرد.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ستاد خبری سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، در صورتیکه دو هفته تا آغاز به کار جشنواره سی وهشتم زمان باقی است، عصر روز چهارشنبه بیست ودوم اردیبهشت ماه ستاد برگزاری این رویداد میزبان کیانوش جهانپور مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بود.
وی در جلسه ای با حضور دبیر و مدیران جشنواره حضور پیدا کرد و پس از شنیدن توضیحات برگزارکنندگان جشنواره، نظرات خودرا درباره این رویداد سینمایی بیان کرد.
محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره در ابتدای این جلسه به تاخیر یک ساله در برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر اشاره نمود و اظهار داشت: «ما اولین جشنواره و رویداد فرهنگی، هنری بودیم که به سبب مسئله کرونا تصمیم به تعطیلی گرفتیم. این تصمیم در حالی بود که خیلی از برنامه ها برای برگزاری جشنواره پیش رفته بود.»
او با اشاره به تمهیداتی که برای برگزاری این دوره از جشنواره اندیشیده شده است، اظهار داشت: «برای آنکه جشنواره امسال بتواند برگزار شود، برنامه ریزی هایی انجام دادیم، همچون این که بخش پر رفت وآمد و شلوغ بازار را از شکل فیزیکی به شکل مجازی تبدیل کردیم. امسال برای اولین بار، بخش بازار جشنواره به شکل مجازی و در پلتفرمی امن که مورد استفاده جشنواره کن هم بود، برپا می شود.»
او اشاره کرد: این تغییر، بخش قابل توجهی از تجمع ها را در جریان جشنواره از بین خواهد برد.
عسگرپور از تعطیل کردن بخش دارالفنون که یکی از بخش های پرطرفدار جشنواره بود، به سبب کرونا خبر دارد و تصریح کرد: «با وجود این که در نتیجه بخش دارالفنون جشنواره، فیلمسازانی هم به سینما معرفی می شدند و مهمانانی از کشورهای مختلف به ایران می آمدند، به سبب وضعیت کرونا مجبور به تعطیلی این بخش شدیم. همین طور کارگاه های جشنواره امسال بصورت مجازی برگزار می گردد.»
در ادامه عسگرپور اشاره کرد: از پیکره جشنواره، آنچه به شکل فیزیکی برگزار می شود، بخش نمایش فیلم است که آن هم مطابق با دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت خواهد بود. همین طور به قاعده باز بودن سالن سینما، مخاطبان می توانند از فیلم های جشنواره بهره مند شوند.
امیر اسفندیاری نیز در این جلسه به موضوع نمایش فیلم ها برای مخاطبان اشاره نمود و اظهار داشت: «علاوه بر نمایش در فضای باز که در تراس پردیس چارسو و فضای سینما کانون خواهد بود، نمایش های داخل سالن پردیس چارسو به سبب بلند بودن سقف این مجموعه، شرایط خوبی را برای مخاطبان به وجود می آورد. ضمن این که این مجموعه دارای سالنی با سقف بسیار بلند است که کاملا می تواند برای نمایش فیلم در وضعیت کرونا مناسب باشد.»
او همین طور اصرار کرد مخاطبان جشنواره جهانی فیلم فجر، افرادی اند که به نوع خاصی از سینما علاقه دارند و همین نوع علاقه به سینما و نگاه شان سبب می شود، خواسته آنان هم از ما، رعایت بیشتر پروتکل ها و نمایش فیلم ها در وضعیت کاملا استاندارد باشد.
در ادامه سخنان عسگرپور و اسفندیاری، جهانپور با یادآوری این که اهمیت برگزاری جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی و هنری در دوران کرونا البته با رعایت اصول و قواعد بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: «امروز دیگر همه به این نتیجه رسیده اند که برگزاری جشنواره ها و برنامه های هنری چقدر می تواند موثر باشد و تعطیل کردن آنها چاره نیست. حالا باید به صورتی از برنامه ریزی رسید که بر طبق آن هم اصول و قواعد رعایت شوند تا مشکلی برای کسی به وجود نیاید و رویداد فرهنگی هم برپا شود.»
او اصرار کرد رویدادهای فرهنگی با رعایت پروتکلهای بهداشتی می توانند تاثیر مثبت در فضای اجتماعی نیز ایفا کنند.
در ادامه این جلسه عسگرپور که سابقه سال ها فعالیت در زمینه امور صنفی را دارد، دغدغه ای جدی را در مورد هنرمندان با مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بیان نمود. او با اشاره به هنرمندانی که به سبب مبتلاشدن به کرونا جان خودرا از دست داده اند، تصریح کرد: «در یک سال و اندی که از ورود کرونا به ایران می گذرد یکی از گروه هایی که به شدت تحت تاثیر این بیماری قرار گرفتند هنرمندان هستند. از وضعیت معیشیت آنان تا شرایط کاری و درگذشتگانی که سینما و جامعه هنری را داغدار کرده اند. تا حالا چهره های شاخصی را در این حوزه از دست داده ایم.»
او افزود: «اگر فرض نماییم افرادی که پشت صحنه هستند همیشه می توانند ماسک بگذارد، اما بطور مشخص گروه بازیگران در دو مرحله گریم که مجبور هستند ماسک را از صورت بردارند و همین طور وقتی در مقابل دوربین قرار می گیرند کاملا در معرض کرونا هستند. درخواست ما از وزارت بهداشت این است که به وضعیت این گروه رسیدگی شود. چون از یک سو واقعا نمی توان تولیدات را تعطیل کرد، برای اینکه خود این تعطیل کردن تبعات بسیاری به همراه دارد و از طرف دیگر کار کردن در چنین شرایط بسیار پرخطر است.»
بعد از صحبت های عسگرپور برای توضیحات بیشتر در مورد دشواری های کار هنرمندان در ایام کرونا رضا کیانیان که خود سرصحنه فیلمبرداری بود در تماس تصویری دغدغه های خود و گروه سینماگران را با کیانوش جهانپور در بین گذاشت، و جهانپور ابراز امیدواری کرد شرایطی جهت بررسی دقیق تر این وضعیت فراهم گردد.
سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینما در تهران برگزار می گردد.
منبع:

1400/02/24
22:19:29
0.0 / 5
950
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲