چرا ماه عسل های تلویزیون تمامی ندارد؟

مردم گرفتارند و حوصله تماشای قصه تلخ دیگران را ندارند

مردم گرفتارند و حوصله تماشای قصه تلخ دیگران را ندارند

به گزارش بلک بلاگ یک برنامه ساز تلویزیون بر این باور است که بخشی از شباهت ویژه برنامه های افطار، به عدم ریسک پذیری مدیران برای مواجه شدن با طرح های جدید برمی گردد و از سویی برنامه سازان هم به امید جذب مخاطب، همه از نمونه های موفق قبلی کپی برداری می کنند. وی همینطور ساخت برنامه های کمتر با بودجه بیشتر را راهی برای جذب مخاطب و افزایش سطح کیفی آثار تلویزیونی می داند.


علی اکبر کریمی که خود تهیه کنندگی یکی از ویژه برنامه های افطار تلویزیون با اجرای سید کاظم احمدزاده را برعهده دارد، درباره دلیل شباهت ساختار این برنامه ها در اکثر شبکه ها به ایسنا می گوید: بسیاری از مدیران گروه های برنامه ساز این ریسک را نمی کنند که با طرح جدیدی مواجه شوند. زمانی مدیران ما این ریسک را کردند و برنامه ای مثل «ماه عسل» یا «خندوانه» را ساختند که موفق بودند و هم اکنون همه برنامه ها شبیه این برنامه ها شده اند.
تهیه کننده «آدم های خوب شهر» تاکید می کند: ما بر مبنای نیاز مخاطب برنامه می سازیم. باید رضایت مخاطب باشد تا برنامه ساز، برنامه ساز موفقی باشد. اما متاسفانه برنامه سازان، هم اکنون بیشتر به سمت و سویی رفته اند که به جای مخاطب، مدیران را راضی نگه دارند. همیشه اینطور نیست که ما برنامه سازان فکر نماییم می توانیم یک سوژه را به استودیو بیاوریم و آن آدم قصه اش را تعریف کند و فکر نماییم که می تواند مخاطب را راضی نگه دارد. بسیاری از این برنامه ها را ساختیم و دیگر جواب نمی دهد؛ مگر اینکه سوژه های خیلی خاصی باشند که برای نخستین بار است در تلویزیون مطرح می شوند که هر برنامه سازی هم نمی تواند سراغ این موردها برود و باید مجوزهای لازم را داشته باشد.
این برنامه ساز با اعتقاد بر اینکه در شرایطی که کرونا روح، روان و زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است، پخش برنامه هایی که حال و هوای مخاطب را عوض کند در لحظات افطار، مناسب تر است، اضافه کرد: زمانی آقای علیخانی برنامه ای به اسم «ماه عسل» را ساخت که خیلی هم مخاطب داشت و مردم هم پسندیدند. جایگاه خوبی هم داشت اما دوره آن به اتمام رسید. دلیل اینکه برنامه ها هم اکنون همه به همین سمت می روند، به این خاطر است که فکر می کنند می توانند کپی خوبی از این برنامه را داشته باشند و فکر می کنند آوردن سوژه های اینچنینی می تواند مردم را راضی نگه دارد. اما دوره چنین برنامه سازی هایی تمام شده است.
وی در ادامه صحبت هایش خاطرنشان کرد: ما بحث کرونا را داریم که هم از نظر روحی ـ روانی و هم اقتصادی، زندگی مردم را مختل کرده و دیگر کاسه صبر مردم پر شده است. خودشان خیلی گرفتارند و در کنار خودشان آدم های مختلفی را هم می بینند که این گرفتاری ها را دارند. دیگر سوژه جذابی نیست که آدمی بیاید قصه تلخ زندگی اش را تعریف کند؛ البته برای تمام این افراد احترام قائل هستم و می گویم این ها سوژه های خوبی هستند اما شاید برای ماه رمضان خوب نباشند.
کریمی با تکیه بر اینکه برنامه «آدم های خوب شهر» با دیگر برنامه های تلویزیونی ویژه افطار اندکی متفاوت است، درباره ساخت این برنامه توضیح داد: ما سه سال پیش که «آدم های خوب شهر» را معرفی کردیم، با همین تیم به این فکر افتادیم که چکار نماییم که تفاوتی داشته باشیم. برنامه سوژه محور است اما در جهت تفکر خیرخواهانه است؛ یعنی ما سراغ افرادی می رویم که آدم خوب شهر و محل هستند، چونکه بخشی از مشکلات مردم را حل می کنند و به فکر کارهای مردم هستند. تلاش می نماییم تا به سمت خیرین پولدار نرویم که مدرسه می سازند بلکه داستان خیرینی را روایت نماییم که اندک دارایی شان را می بخشند؛ مثلا معلم فداکاری که از ماشینش بعنوان تخته سیاه دانش آموزان استفاده می نماید یا معلمی که بامداد زود به خاطر آموزش آنلاین مسافت زیادی را طی می کند تا بتواند با دانش آموزانش ارتباط بگیرد. یا مثلا راننده تاکسی که کیف پول پیدا شده در ماشینش را به صاحبش برمی گرداند و اتفاقا آن کیف پول هم در دست مسافر امانت بوده است. ما دنبال آدم هایی هستیم که در اوج مشلات خودشان، کار خیر می کنند. ما می خواهیم امانتداری و صداقت و اینجور مفاهیم را ترویج دهیم. سوژه های ما قصه دارند اما قصه هایشان قصه غم و اندوه نیست.
او اضافه کرد: تمام تلاش من و همکارانم این بوده است که در لحظات افطار حال مخاطب بهتر شود. همه آدم ها دوست دارند کار خوب انجام دهند اما چیزی که در کشور ما جا افتاده، این است که مردم فکر می کنند برای خیر بودن حتما باید مال زیادی داشت؛ در صورتیکه اینطور نیست حتی رعایت حال همسایه هم یک کار نیک است. ما تلاش کردیم حتی با آوردن سوژه های بسیار معمولی این فرهنگ سازی را انجام دهیم که هر کسی می تواند کار نیک انجام دهد و یک خیر خوب باشد. به تازگی شاطر نانوایی را داشتیم که خودش کارگر است اما از سوی خودش و با دستمزد خودش به چند آدم کارتن خواب نان مجانی می دهد. مخاطب وقتی این ها را می بیند با خودش می گوید پس من هم می توانم این کار را انجام دهم و بدین تربیت آدم های این شکلی در جامعه مان بیشتر می شوند.
این برنامه ساز تلویزیونی با مطرح کردن انتقادی نسبت به ساخت برنامه های مختلف برای یک مناسبت واحد اظهار داشت: من همیشه می گویم اگر مقرر است یک ویژه برنامه نوروزی برود تمام بودجه را به یک تیم خوب بدهند تا یک برنامه خوب ساخته شود تا مخاطب راضی شود. اما وقتی همه شبکه ها ویژه برنامه نوروز کار می کنند ما می بینیم که سطح بعضی از آنها پایین است. پس از گذشت چندی سال هنوز هم برخی ویژه برنامه های تحویل سال یا ماه رمضان را در دست می گیرند که شاید تجربه کافی در این عرصه ندارند و نمی دانند چه نوع برنامه ای باید بسازند که مخاطب پای برنامه بنشیند. همه یاد گرفته اند چند هنرمند و ورزشکار را دعوت می کنند، آنها که پول بیشتری دارند آدم های درجه یک و بقیه درجه دوها را دعوت می کنند.


کریمی در انتها اظهار داشت: در گذشته فقط شبکه یک، برنامه سحر را داشت و همه همان را تماشا می کردند. شاید تلویزیون در آینده به این سمت و سو برود که یکی ـ دو برنامه خوب و درجه یک با هزینه های خوب طراحی کند تا مردم همان را ببینند؛ البته هم اکنون هم خوب است که تعداد برنامه ها زیاد شده است اما باید از استاندار و کیفیت لازم هم برخودار باشند.
به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، برنامه «آدم های خوب شهر» در ماه رمضان با اجرای سید کاظم احمدزاده، هر روز ساعت ۱۷: ۳۰ روی آنتن شبکه ی دو می رود و در هر قسمت روایتی از زندگی یکی از مردم خوب شهر را دنبال می کند.
منبع:

1400/02/21
22:10:16
0.0 / 5
608
تگهای خبر: برنامه , داستان , طراحی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴