توسط انتشارات كتاب طه انجام شد؛

چاپ كتابی درباره فرانظریه یكپارچگی اخلاق

چاپ كتابی درباره فرانظریه یكپارچگی اخلاق

کتاب فلسفه اخلاق در دایره عقل و دین؛ فرانظریه یکپارچگی اخلاق نوشته حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی توسط انتشارات کتاب طه منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از روابط عمومی انتشارات کتاب طه، کتاب «فلسفه اخلاق در دایره عقل و دین؛ فرانظریه یکپارچگی اخلاق» نوشته حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی بتازگی توسط پژوهشگاه قرآن و حدیث و انتشارات کتاب طه منتشر و راهی بازار نشر شده است.
این کتاب، پژوهشی در زمینه فلسفه اخلاق است که با نقد نظریه های مشهور در اخلاق هنجاری، نظریه ای بدیل را پیش می گذارد. بطور اجمالی می توان محتوای این کتاب را در پنج موضوع خلاصه کرد: ارائه نظریه ای جدید با عنوان «نظریه چتری هنجار اخلاقی»، تعریفی تلفیقی از حسن و قبح با تمایز نهادن میان حسن زیبایی شناختی و حسن اخلاقی و دیگر معانی حسن، نقد نظریه های مشهور اخلاق هنجاری برمبنای کتاب و سنت، استنباط نظریه اخلاق هنجاری از متون اسلامی، و ارائه نظریه ای هنجاری، متناسب با فرهنگ تشیع.
کتاب «فلسفه اخلاق در دایره عقل و دین» دو بخش اصلی دارد که ۵ فصل این کتاب را در بر گرفته اند.
بخش اول، نگاهی کاملا فلسفی دارد و طبیعتا با روش عقلی، در پی فلسفه ورزی در حوزه اخلاق هنجاری است. در این بخش از قواعد استدلال فلسفی پیروی شده و اگر در پاره ای موارد، دلیل یا شاهدی از کتاب و سنت آمده، فقط از باب تأیید است و نه استدلال. این بخش شامل ۳ فصل است: فصل اول نگاهی کلی به اخلاقیات دارد و ضمن بیان نیاز به فلسفه اخلاق مروری بر مسائل آن می کند. در فصل دوم نگاهی به پنج نظریه معروف در حوزه اخلاق هنجاری شده است و بعد از معرفی رایج ترین تقریرهای هر نظریه، مشکلات آنها نیز بیان شده است. در فصل سوم هم، نظریه اخلاق هنجاری مقبول از منظر عقلی، مطرح و بررسی شده است. یعنی فرانظریه یکپارچگی اخلاق که چون از خیلی از اشکالات دیگر نظریات در امان و مزایای آنها بهره مند است و به نحوی، همه آنها را در بر می گیرد که می توان آنرا نظریه چتری هنجاری اخلاقی نامید.
بخش دوم کتاب، نظریه ای را در حوزه اخلاق هنجاری به اسلام و تشیع نسبت می دهد. در این بخش با شیوه کل نگری و نظر انداختن در مجموعه ادله شرعی، سعی شده نظریه ای از متون دینی استنباط شود که بتوان برای آن حجت شرعی آورد. ناگفته نماند که در این عرصه، به ادله نقلی بسیاری می توان استناد کرد که همه آنها را نمی توان در چنین کتابی گنجاند و افزون بر این ضرورتی هم برای این کار نیست و می توان به قوی ترین آنها نوع نمون هستند و می توانند اقناع نظری ایجاد کنند، اکتفا کرد. این بخش دو فصل یعنی فصول چهارم و پنجم کتاب است که فصل چهارم، نگاهی باردیگر به نظریات، پنج گانه مشهور دارد، اما این دفعه از منظر کتاب و سنت به آنها پرداخته می شود. و فصل پنجم هم، نظریه چتری هنجار اخلاقی بر پایه کتاب و سنت، مطرح و ادله قرآنی و روایی آن بررسی شده است. در آخر نیز قرائتی متناسب با فرهنگ تشیع از آن ارائه شده است.
مولف کتاب در قسمتی از پیشگفتار آن نوشته است:
این کتاب، هم کاری است در حوزه فلسفه اخلاق و هم در مبانی اسلامی و شیعی اخلاق. به عبارت دیگر هم شایسته عنوان فلسفه اخلاق است و هم سزاوار عنوان فلسفه اخلاق اسلامی است. در بخش فلسفه اخلاق، تنها از روش عقلی استفاده می شود و به مبانی و ادله نقلی و متنی استناد نمی گردد. اما در بخش دوم تلاش می شود نظریه ای قابل استناد به اسلام عرضه گردد که در عین حال قابل استدلال عقلی است، یعنی همان ادله عقلی که در بخش اول آمد، پشتیبان این نظریه است.
رابطه میان دلیل عقلی و دلیل نقلی، رابطه ای دو سویه و دیالکتیکی است و از یکدیگر تغذیه می کنند. شأن دلیل عقلی، تقدم بر دلیل نقلی است، اما این مربوط به ابتدای راه است. در ادامه نقل به کمک عقل می آید و سبب رشد آن می شود. چنان که با رشد عقل فهم بهتر ادله نقلی میسر می شود و چارچوب های بهتری برای فهم و تفسیر این ادله فراهم می آید. در اخلاق هنجاری نیز همین وضعیت حاکم است. با این وجود این مساله همیشه مورد توجه بوده کهه حجیت دلیل عقلی، به استدلال و برهان است، ولی حجیت دلیل نقلی به استناد تاریخی و ظهور دلالی و ارتباط خانوادگی میان ادله است. به دیگر سخن در مقام ارزیابی، معیارهای متداول در هر عرصه مورد استفاده قرار گرفته است.
این کتاب با قیمت ۷۰ هزار تومان انتشار یافته است.

0.0 از 5
1400/02/17
12:40:23
914
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲