روز اول اردیبهشت

برگزیدگان اولین جشنواره ملی كوچك نویسان ایران معرفی می گردند

برگزیدگان اولین جشنواره ملی كوچك نویسان ایران معرفی می گردند

به گزارش بلک بلاگ انجمن کوچک نویسان طی اطلاعیه ای اعلام نمود که اول اردیبهشت و همزمان با سالروز تولد سعدی اسامی برگزیدگان اولین جشنواره ملی کوچک نویسان ایران معرفی خواهد شد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، روابط عمومی انجمن کوچک نویسان ایران طی اطلاعیه ای اعلام نمود که اول اردیبهشت و همزمان با سالروز تولد سعدی اسامی برگزیدگان اولین جشنواره ملی کوچک نویسان ایران معرفی خواهد شد. در بخشی از این اطلاعیه آماده است:
در ابتدای سال قبل و در زمان اعلام حضور و حرکت انجمن کوچک نویسان ایران، اعلام نموده بودیم که در حوزه داستان کوچک (مینیمال) در چند شاخه جشنواره هایی را برگزارخواهیم کرد و آثار برتر در این عرصه ها را معرفی خواهیم نمود. حوزه های مورد نظر شامل این موارد می شود:
- کتاب برگزیده تالیفی در حوزه داستان کوچک
- کتاب برگزیده ترجمه در حوزه داستان کوچک
- داستان کوچک تالیفی از منظر مخاطبین
- داستان کوچک تالیفی از منظر کارشناسان
در ادامه حرکت های انجمن، شاخه دیگری هم به این جشنواره اضافه گردید که «فتوفیکشن» یا «داستانکس» نام گرفت و منظور عکسی بود که گویای یک داستان باشد. جالب این که در یک فرجه زمانی بسیار اندک و محدودی که ایده این شاخه شکل گرفت و معرفی گردید، با استقبال بدی هم روبرو نشد و عزیزانی بودند که تصاویری را برای جشنواره ارسال کردند. استقبال از این شاخه ما را مصمم ساخت تا آنرا در طول سال با جدیت بیشتری پیگیر باشیم.
اما در مورد شیوه معرفی برگزیدگان، در نظر داشتیم در چارچوب یک مراسم مفصل و با حضور چهره های برجسته ادبی و فرهنگی کشور نخستین جشنواره را برگزار نماییم که متاسفانه به علت کرونا و موج فراگیری این بیماری بخصوص در این روزهای اخیر از این مهم منصرف شده و ناگزیر مراسمی نخواهیم داشت. این را یکی از بدشانسی های خودمان می دانیم که گام اول حرکت مان با چنین مشکلی روبرو شده در حالیکه برنامه ریزی کرده بودیم تا بهترین معرفی را از انجمن و جشنواره داشته باشیم. با این همه، ما گام اول را برخواهیم داشت و در عوض این را به فال نیک می گیریم که شروع سده 1400، سرآغاز شروع این جشنواره و حرکت رسمی انجمن باشد. امیدواریم که با مرتفع شدن مشکل کرونا در نخستین فرصت بتوانیم به بهانه ای کوچک نویسان و علاقمندان این قالب را دور هم جمع بیاوریم.
برگزیدگان انجمن اما، تندیس جشنواره، لوح تقدیر، وجه نقد، و دیگر اقلامی را که ما مدنظر داریم به تناسب احراز رتبه (برگزیده یا تقدیری) دریافت خواهند کرد. در هر شاخه هم تنها یک برنده معرفی خواهد شد و نفرات دوم و سوم از نظر ما معنا ندارد. یعنی در شاخه کتاب برگزیده تالیفی، رتبه نخست ما صرفا یا یک برگزیده خواهد بود و یا یک تقدیری، و نفر دوم و سوم به هیچ عنوانی نخواهیم داشت.
تلاش ما درک اعتبار جایزه است و نه میزان آن. بنا داریم جایزه ای معتبر در سطح ایران داشته باشیم تا این خود انگیزه ای برای حضور بیشتر علاقه مندان داستان های کوچک بشود. برنامه هایی هم برای این اعتباربخشی در نظر داریم که انشالله به مرور اجرایی خواهیم کرد.
حرکت ما یک حرکت کاملا خصوصی و غیردولتی است و تلاش می نماییم نشان بدهیم تا کار فرهنگی نباید صرفاً به حرکت های دولتی محدود شود. بخصوص در حوزه هایی که بدنه فرهنگی دولت متاسفانه گرفتار کم کاری و سهل انگاری و بی برنامگی است. خیلی از نقاط افتخار ما در تاریخ ادبیات جهان به لحاظ عدم وجود اندیشه و بینش فرهنگی در سطوح مختلف مدیریتی و سیاستگذاری ها نادیده گرفته شده اند. داستان کوچک از سر اتفاق یکی از این نقاط قوت است. در جایی که هیچ کشوری به اندازه ما دارای سابقه و نظریه در این خصوص نیست متاسفانه این قالب به دیگر کشورها منتسب شده. این معضل حاصل نبود قوه عاقله مدیریتی در راس ادبیات کشور ماست جایی که مدعی زیاد نشسته اما میزان اندیشه و تحرک مفید و موثر صفر است.
برای اطلاع از پیشینه داستان کوچک ایرانی همه علاقه مندان را دعوت می نماییم تا کتاب « داستان کوچک ایرانی: نظریه و نقد» را مطالعه کنند تا متوجه خیلی از آرای ایرانی در مورد این قالب بشوند. قالبی که کاملاً شرقی است به علت عدم نظریه پردازی های ما، امروزه از آن غرب معرفی می شود.
علی ایحال در روز ابتدایی اردیبهشت ماه اسامی برگزیدگان این جشنواره اعلام خواهند شد. امیدواریم در ادامه بتوانیم شاهد تحرکات بهتر و بیشتری در عرصه فرهنگ و بخصوص ادبیات کشور باشیم.


منبع:

1400/01/28
22:26:26
0.0 / 5
952
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱