یك هفته با كتاب؛

اعتراض كتابفروشان به تعطیلی و درگذشت دو نویسنده و شاعر خارجی

اعتراض كتابفروشان به تعطیلی و درگذشت دو نویسنده و شاعر خارجی

نامه اعتراضی کتابفروشان به وزیر ارشاد به سبب تعطیلی کتابفروشی ها و درگذشت دو نویسنده و شاعر خارجی ازجمله مهم ترین اتفاقات حوزه کتاب در این هفته بودند.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: گزارش «یک هفته با کتاب» این هفته مانند دومین هفته کاری سال ۹۹ کم خبر است و نسبت به هفته های قبل از خود گرفتار کاهش کمّی است. در صورتیکه گزارش تجمیعی اخبار مهم حوزه کتاب و نشر در هفته گذشته، دربرگیرنده ۹ خبر بود، گزارش این هفته ۸ خبر دارد.
گزارش با مرور خبر نامه اعتراضی کتابفروشان کشور به وزیر ارشاد شروع می شود که در پی تعطیلی کتابفروشی ها در موج چهارم کرونا، در رسانه ها منتشر گردید. سپس سه خبر درباره تمدید و عدم تمدید مهلت جشنواره ها و پویش های مربوط به کتاب را مرور می نماییم. در ادامه دو خبر از برگزاری برنامه های در رابطه با بزرگداشت عطار نیشابوری و سپس در بخش پایانی گزارش که مربوط به اخبار خارجی است، خبر درگذشت دو چهره مهم ادبی از گرجستان و هند را مرور می نماییم.
مشروح گزارش «یک هفته با کتاب» دومین هفته کاری سال ۱۴۰۰ در ادامه می آید:
نامه اعتراضی بیش از ۱۰۰ کتابفروش به وزیر ارشاد
در پی تعطیلی اخیر کتابفروشی های کشور به خاطر موج چهارم ویروس کرونا، انجمن خوشه به نمایندگی از کتابفروشان کشور، نامه ای اعتراضی را با امضای بیش از ۱۰۰ کتابفروش خطاب به وزیر ارشاد نوشت که متن آن در فضای مجازی و رسانه ها منتشر گردید.
تمدید فراخوان جایزه داستان کوتاه شهید باقری
این هفته مهلت ارسال آثار به جایزه داستان کوتاه با محوریت زندگی و شخصیت شهید حسن باقری تا سوم خرداد تمدید گردید. پیش تر اختتام فروردین بعنوان آخرین مهلت ارسال آثار تعیین شده بود. این جایزه توسط مؤسسه شهید حسن باقری با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور انجام می شود.
تمدید پویش نشاط نوروزی با کتاب
ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در خبری که این هفته انتشار یافت، اظهار داشت: پویش ملی نشاط_نوروزی_با_کتاب که با هماهنگی دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و همکاری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی تمامی استانها هم زمان با نوروز ۱۴۰۰ شروع شد، تا روز ۱۰ اردیبهشت تمدید شده است.
عدم تمدید جشنواره کتاب خوان و رسانه
در خبر دیگری که مثل تمدید فراخوان جایزه داستان کوتاه شهید باقری، این هفته از نهاد کتابخانه های عمومی کشور انتشار یافت، مهدی توکلیان دبیر نخستین جشنواره کتاب خوان و رسانه اعلام نمود مهلت ارسال اثر به این جشنواره تمدید نمی گردد و مراسم اختتامیه این رویداد بیست وهفتم اردیبهشت انجام می شود.
آغاز مجموعه برنامه از مختارنامه عطار تا رباعیات خیام
برگزاری مجموعه برنامه «از مختارنامه عطار تا رباعیات خیام» توسط مرکز فرهنگی شهر کتاب، به مناسبت فرارسیدن ۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری و ۲۸ اردیبهشت روز بزرگداشت خیام نیشابوری، با هدف شناخت بیشتر رباعی فارسی از روز سه شنبه این هفته شروع شد.
این برنامه ها از سه شنبه ۲۴ فروردین شروع شدند و تا ۲۸ اردیبهشت ادامه می یابند و هر هفته در آنها درباره رباعی فارسی خصوصاً رباعیات عطار و خیام، با حضور صاحبنظران و رباعی پژوهان بحث و گفت و گو می شود.
برگزاری برنامه ازهفت شهرعشق تا هزاروادی اندیشه
همزمان با شروع برنامه های «از مختارنامه عطار تا رباعیات خیام» در تهران، مجموعه برنامه «ازهفت شهرعشق تا هزاروادی اندیشه» هم در سبزوار آغاز شد. اولین نشست این برنامه ها چهارشنبه ۲۵ فروردین در فضای مجازی اجرا شد.
این مجموعه برنامه توسط انجمن ترویج زبان و ادب فارسی (شعبه خراسان)، دانشگاه حکیم سبزواری و مرکز فرهنگی و بین المللی شهر کتاب انجام می شود.
درگذشت پدر داستان نویسی مدرن گرجستان
طبق خبری که رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان، ابتدای هفته به مهر داد، گورام دوچاناشویلی پدر داستان نویسی مدرن گرجستان بعد از یک دوره بیماری طولانی در ۸۲ سالگی از دنیا رفت. دوچاناشویلی سال ۱۹۳۹ در گرجستان، در شهر تفلیس متولد شده بود.
درگذشت شاعر مهم هندی
رضا سرسوی شاعر و ادیب برجسته هندی این هفته درگذشت که غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نیز در پی این رخداد، پیام درگذشتی صادر کرد.

1400/01/27
21:49:28
0.0 / 5
953
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلك بلاگ