پیشنهادهای علی دهباشی برای مطالعه

پیشنهادهای علی دهباشی برای مطالعه

به گزارش بلک بلاگ علی دهباشی مطالعه آثاری از محمدعلی موحد و داریوش شایگان و کتابی درباره ظهیرالدوله را در پویش «کتابخوانی ملی» پیشنهاد کرد.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علی دهباشی فعال فرهنگی و مدیر مجله بخارا که چندی قبل به کرونا مبتلا شده و در بیمارستان بستری شده بود، با پیوستن به پویش «کتابخوانی ملی» که به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حال برگزاری است، اظهار داشت: قصد دارم با پیوستن به پویش «کتابخوانی ملی» چند جلد کتاب را برای مطالعه معرفی و پیشنهاد کنم. کتاب «تصحیح تازه ای از مثنوی معنوی» اولین کتابی است که برای تورق و مطالعه پیشنهاد می کنم. همان گونه که می دانیم فرنگیان به علت شیفتگی ای که به فرهنگ ایران داشتند، خیلی از متون اصلی کلاسیک کشور را تصحیح کرده اند. برای مثال میتوان به تصحیح شاهنامه فردوسی اشاره نمود که قبل از دکتر جلال خالقی مطلق – دانشمند ایرانی – عثمان اف در شوروی سابق و ژول مل در فرانسه آثاری را عرضه کرده بودند اما استاد خالقی برای اولین بار نزدیک به ۴۰ سال عمر گرانبهای خویش را برای ایجاد یک نسخه مصحح درباره شاهنامه فردوسی گذاشت.

دهباشی اضافه کرد: اما امروز بعد از چاپ های مختلف مثنوی از دانشمندان خارجی، استاد محمدعلی موحد همان گونه که در مقدمه اثر خود نوشته است، به آرزوی پنجاه ساله زنده یاد مینوی در خصوص تصحیح یک نسخه مثنوی از یک دانشمند ایرانی پاسخ داده است.

مدیر مجله ادبی و فرهنگی بخارا افزود: استاد فرهیخته محمدعلی موحد طی سالیان متمادی با کار مطالعاتی خود روی مقالات شمس توانست مثنوی را تصحیح کند و این اقدام ارزشمند، او را بعنوان یکی از دانشمندان بزرگ عصر حاضر در تاریخ ادبیات ایران ماندگار کرد و به اعتقاد من از این کتاب باید بعنوان رخداد بزرگ و مهمی در زبان فارسی یاد کرد.
این فعال فرهنگی اظهار داشت: استاد موحد در ۱۶۰ صفحه مقدمه جامع و کامل به صورت دقیق به ظرایفی که در تصحیح مثنوی آمده اشاره کرده و مایه خرسندی است که یک اثر مثنوی با تصحیح دانشمندی ایرانی در کتابخانه های کشور موجود است.
دهباشی اظهار نمود: کتاب «ظهیرالدوله خاموشخانه زندگان» اثر دیگری است که برای مطالعه پیشنهاد می کنم. این کتاب حاصل ۲۰ سال پژوهش دوست دانشمند من اصغر حیدری منفرد درباره آرامگاه ظهیرالدوله است. او سالیان سال مقبره های دانشمندان و شخصیت های بزرگی همچون ایرج میرزا، ملک الشعرای بهار، سیدحسن تقی زاده، رهی معیری، کاظم خان سیاح، فروغ فرخزاد و خیلی از دانشمندان، شاعران، نویسندگان را در آرامگاه ظهیرالدوله شناسایی کرد. اصغر حیدری منفرد در مقدمه جامعی که در این اثر آورده، وجه تسمیه همه قبرهای بزرگان ایران را برشمرده است.
او افزود: کتاب «زیر آسمان های جهان» اثری خوش خوان است که در این پویش ملی برای مطالعه معرفی می کنم، این اثر دربرگیرنده گفت وگوی رامین جهانبگلو با داریوش شایگان است. اصل این کتاب و گفت وگوها به زبان فرانسه است که نازی عظیما بسیار شیوا آنرا ترجمه کرده است. داریوش شایگان در این کتاب به مطالعات هندشناسی و تاثیراتی که بر زندگی او گذاشته می پردازد. همینطور آشنایی او با هانری کربن، علامه طباطبایی، سیدجلال آشتیانی و خیلی از دانشمندان دیگر از نکات خواندنی در این کتاب است.
دهباشی اظهار داشت: شایگان در این کتاب و در گفتگو با جهانبگلو زندگی خویش را دوره بندی می کند و از اولین آشنایی های خود درباره هندشناسی که منجر به نگارش کتاب دوجلدی «ادیان و مکتب های فلسفی هند» می شود سخن می گوید و در ادامه به کتاب های «آسیا در مقابل غرب»، «افسون زدگی جدید» و «نگاه شکسته» اشاره می کند.
او تصریح کرد: این کتاب گفت وگویی بسیار شیرین و خوش خوان است و اطلاعات جامعی از سیر و سلوک یک دانشمند ایرانی به نام داریوش شایگان در عرصه تفکر به دست می دهد. این اثر ما را با دنیای بزرگی از تفکر و اندیشه آشنا می کند و اگر آنرا برای مطالعه انتخاب کنید بی وقفه به خوانش آن خواهید پرداخت.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1400/01/24
11:23:51
0.0 / 5
1196
تگهای خبر: دانلود , فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳