این رویداد تئاتری با جشن آخر كرونا همراه می شود؟

این رویداد تئاتری با جشن آخر كرونا همراه می شود؟

به گزارش بلک بلاگ دبیر بیستمین جشنواره نمایش های آیینی سنتی ابراز امیدواری کرد همزمان با برگزاری این جشنواره، واکسن های کرونا موثر واقع شود و جشن فروکش کردن این بیماری را هم برگزار نماییم.


داود فتحعلی بیگی در گفتگو با ایسنا توضیحاتی درباره شکل و شمایل برگزاری این دوره از جشنواره ارائه کرد و اطلاع داد که فراخوان آن در چند روز آینده منتشر می شود. وی همینطور اعلام نمود این دوره از جشنواره بخشی ویژه آثار نظامی خواهد داشت.
جشنواره بیستم پاییز برگزار می شود
این هنرمند با سابقه تئاتر در آغاز ابراز امیدواری کرد که جشنواره بیستم نمایش های آیینی سنتی با جشن فروکش کردن بیماری کرونا همراه شود و هموطنان مان با آرامش خیال بتوانند دور هم جمع شوند و از نمایش های این جشنواره دیدن کنند.
فتحعلی بیگی درباره زمان برگزاری این جشنواره توضیح داد: تصمیم وزارت ارشاد بر این است که جشنواره بیستم،، سال جاری برگزار گردد ولی از آنجائیکه برای برگزاری جشنواره ها باید تقویم قمری را هم در نظر بگیریم، طبیعتا نمی توانیم جشنواره را در موعد همیشگی خودش یعنی فصل تابستان برگزار نماییم چونکه همزمان با ایام سوگواری ماه های محرم و صفر است. از سوی دیگر شرایط کرونایی هم، تصمیم گیری را برای ما سخت کرده بود با این وجود پس از بررسی های مختلف و با پیگیری آقای آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی، قرار شد این دوره از جشنواره اواخر مهر یا اوایل آبان ماه برگزار گردد.
شاید بخش صحنه ای را هم در فضای باز برگزار کردیم
فتحعلی بیگی درباره شیوه برگزاری این دوره از جشنواره به علت شرایط موجود کرونایی توضیح داد: باید طوری برنامه ریزی نماییم که اگر کرونا تا آن زمان برطرف نشد، برنامه هایمان مبتلا به اختلال نشود. خوشبختانه ساختار بیشتر نمایش های سنتی ما بگونه ای است که امکان اجرا در فضای باز را دارند. بنابراین شاید بتوان نمایش های صحنه ای را هم در فضای باز اجرا کرد. ضمن اینکه به این شیوه می توانیم به اصالت های نمایشی خود نزدیک تر شویم.
او تصریح کرد: البته شرایط فصل را هم باید در نظر بگیریم چون که به هر حال فصل بارش است و باید ببینیم شرایط زمانی در آن مقطع چگونه خواهد بود. به صورت مثال آیا بهتر است نمایش ها را در مکان های تاریخی اجرا نماییم یا در پهنه رودکی یا مکان هایی که معماری سنتی دارند و... اینها تصمیم هایی است که بعدا باید گرفته شوند. البته که همیشه در جشنواره بخش های میدانی و آیینی داشته ایم و بخش قهوه خانه هم عمدتا در فضای باز برگزار می شده است.
بخش ویژه نظامی
فتحعلی بیگی در ادامه از بخش ویژه آثار نظامی در این دوره از جشنواره اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به نامگذاری سال جاری بعنوان سال حکیم نظامی، بخش ویژه ای برای این شاعر بزرگ کشورمان خواهیم داشت. آثار نظامی قابلیت اجرا در چارچوب نقالی، پرده خوانی، تعزیه و روحوضی را دارند و امیدواریم دوستان مان بتوانند آثار پرارزش او را به آثار نمایشی درخوری تبدیل کنند.
وی در پاسخ به این نکته که در اجرای آثار نمایشی، کمتر به سراغ ادبیات فارسی می رویم، توضیح داد: بخشی از این وضعیت به تجربه ما برمی گردد و بخشی هم به آموزش مان. متاسفانه در خیلی از مواقع کلاس های آموزشی تئاتر به این سمت و سو نمی روند حتی با این که درسی درباره ظرفیت های نمایشی ادبیات پارسی داریم. گاه این درس توسط استادی تدریس می شود که خودش یک نمایشنامه ننوشته یا مانند درس انشا سرسری با آن برخورد می شود.
بیشتر حاضری خوار بوده ایم
این مدرس تئاتر تصریح کرد: اگر ساختار نمایش سنتی را بشناسیم، می توانیم هر یک از آثار داستانی متون کهن و حتی متون حکمت آمیز خویش را به نمایش تبدیل نماییم ولی متاسفانه این مورد در آموزش های ما مغفول مانده است. بیشتر تلاش کرده ایم حاضری خواری نماییم و دنبال نظریات دیگران باشیم که این رویکرد بخصوص در رساله هایمان خیلی نمود دارد اما اگر بر چنین موضوع هایی تمرکز نماییم، می توانیم نمایشنامه های درخشانی با الهام از ادبیات کهن خود داشته باشیم.
احتمالا بخش بین الملل نخواهیم داشت
او که احتمال می دهد این دوره از جشنواره به صورت ملی برگزار شود، در این حوزه توضیح داد: به احتمال قوی نمی توانیم بخش بین الملل داشته باشیم چونکه رفت و آمد مسافران خارجی به شرایط کرونایی وابسته است و نمی دانیم در مقطع برگزاری جشنواره وضعیت کرونایی چگونه خواهد بود. اینها مواردی است که دست و پای ما را می بندد.
اجرای آنلاین مغایرتی با بخش حضوری ندارد
فتحعلی بیگی درباره اجرای آثار جشنواره به صورت آنلاین هم اظهار داشت: این مورد هم به شرایط کرونا در زمان برگزاری جشنواره بر می گردد ضمن اینکه اساسا اجرای آنلاین مغایرتی با بخش حضوری ندارد بلکه فرصتی است برای کسانی که به هر علتی امکان حضور در جشنواره را ندارند و فضای مناسبی است برای علاقه مندان تئاتر در خارج از تهران که از آثار جشنواره بهره مند شوند.
همه مراحل ثبت نام غیر حضوری است
دبیر بیستمین جشنواره نمایش های آیینی سنتی در انتها درباره زمان انتشار فراخوان این دوره از جشنواره هم توضیح داد: فراخوان اواخر این هفته یا اوایل هفته آینده منتشر می شود ضمن اینکه همه مراحل ثبت نام و پذیرش در خواست ها در فضای مجازی صورت خواهد گرفت و نیازی به رجوع حضوری نیست چون در وهله اول سلامت دوستان مان برای مان مهم می باشد و بعد جشنواره هر چند که هنر در دوران کرونایی هم همچنان زنده است.
منبع:

1400/01/23
10:32:42
0.0 / 5
1037
تگهای خبر: آموزشی , برنامه , تئاتر , تدریس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲