محسن الویری در یادداشتی معرفی كرد؛

یك اثر باارزش درباره مجالس مذهبی ایران معاصر

یك اثر باارزش درباره مجالس مذهبی ایران معاصر

بلک بلاگ: برگزاری نشست های تخصصی برای نقد مجموعه پنج جلدی مجالس مذهبی در ایران معاصر می تواند دست مایه ای برای الگو گرفتن از این اثر و تداوم این نوع تحقیقات باشد.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین محسن الویری استاد دانشگاه باقرالعلوم (ع) در یادداشتی به نقد و بررسی مجالس مذهبی در ایران معاصر نوشته محسن حسام مظاهری پرداخته است: در نیمه دوم اسفند ۱۳۹۹ مجموعه پنج جلدی «مجالس مذهبی در ایران معاصر؛ بررسی و تحلیل اعلانات مجالس محرم و صفر در روزنامه اطلاعات (۱۳۰۵ ۱۳۹۴)» از جانب پژوهشگر پرکار، کارآشنا و خوش فکر برادر عزیز جناب آقای محسن حسام مظاهری به دستم رسید. این مجموعه پنج جلدی جمعاً در ۲۲۱۰ صفحه از طرف نشر آرما در اصفهان در سال ۱۳۹۹ و بعنوان بیست و چهارمین کتاب از مجموعه کتاب های سرو انتشار یافته است. قبل از این هم در نوشته ای در معرفی کتاب سه جلدی «تراژدی جهان اسلام؛ عزاداری شیعیان ایران به روایت سفرنامه نویسان، مستشرقان و ایران شناسان از صفویه تا جمهوری اسلامی» به مجموعه کتاب های سرو نشر آرما و رویکرد فرهنگی آن به تشیع به مثابه دین زیسته از منظرهای مختلف جامعه شناختی، انسان شناختی، مردم شناختی و جز آن اشاره شده بود. برای معرفی این کتاب بعنوان تلاشی در امتداد تدوین تاریخ - اجتماعی دینداران و مشخصاً شیعیان در ایران معاصر این عبارت از مقدمه نویسنده محترم بسنده است: «این کتاب محصول پژوهشی است که با هدف گردآوری و تدوین گروهی مغفول از داده های تاریخی مجالس مذهبی در ایران معاصر یعنی اعلانات مطبوعاتی این مجالس انجام شده؛ پژوهشی خویش فرما و شخصی که قسمتی از پروژه ی مطالعاتی کلان من در باب مناسک و آئین های شیعی در ایران است. محور اصلی این پروژه ی مطالعاتی، رصد، بررسی و تحلیل تغییرات دینداری خصوصاً مناسک و فهم منطق این تغییرات است.» (ج ۱، ص ۱۸) این مجموعه نتیجه یک پژوهش نُه ساله از ۱۳۹۰ تا اختتام ۱۳۹۸ در باره یکی از ابعاد مهم زندگی شیعیان ایران در قرن چهاردهم هجری شمسی است که با بررسی بیش از ۵۸۵۰ شماره روزنامه اطلاعات (از اولین شماره در سال ۱۳۰۵ تا آخر سال ۱۳۹۴ یعنی ۹۰ سال) و شناسایی و گردآوری ۵۱۳۱ اعلان یا خبر آگهی مربوط به برگزاری مجالس مذهبی ماه های محرم و صفر در آن سامان یافته است. بررسی اطلاعات مربوط به هر یک از دهه ها یک فصل از کتاب را به خود مختص کرده است. تقسیم بندی دهه ها در هر مجلد از کتاب اینگونه است:
جلد اول: دهه های ۱۳۰۰ تا ۱۳۳۰
جلد دوم: دهه ی ۱۳۴۰
جلد سوم: دهه ی ۱۳۵۰
جلد چهارم: دهه های ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰
جلد پنجم: دهه های ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ در جلد اول این مجموعه، قبل از بررسی اعلاناتِ سه دهه نخست، مقدمه کتاب قرار دارد که دربردارنده توضیحاتی در باره هدف، پیشینه و مراحل پژوهش و معرفی بخش های کتاب و سپاسگزاری است. فصل اول کتاب هم با عنوان مدخل پژوهشی به توضیح تفصیلی در باره سه موضوع مجالس مذهبی و گونه های آن (۲۶ گونه در چهار دسته سازمان محور و مکان محور و شخص محور و محوریت گروه های اجتماعی خاص)، اقسام تبلیغات مجالس مذهبی ۱۴ نوع) و سرانجام دلیلهای انتخاب روزنامه اطلاعات اختصاص یافته است. در انتهای جلد پنجم هم یک بررسی آماری تفکیکی در باره موضوعات مختلف در قالب یک فصل مستقل و سپس لیست منابع و نمایه آمده است.

هر یک از فصل های دوم تا یازدهم کتاب که به یکی از دهه ها اختصاص دارد، از چهار بخش تشکیل شده است: بخش نخست ویژه مشخصات سند (شامل سه محور: تعداد اعلانات، تعداد کلمات متن اعلانات، محل درج اعلانات همراه با تقسیم بندی های فرعی آنها) است، سپس در بخش دوم هر فصل برمبنای داده کاوی اولیه پنج گروه به این شرح استخراج شده است: گونه مجالس، محل برگزاری مجالس، سخنرانان، موضوع سخنرانی ها و مداحان)، بخش سوم و چهارم هم به ترتیب به نمونه های اسناد و سرانجام متنِ از نو حروف چینی شده همه اسناد به تفکیک سال اختصاص یافته است. برگزاری نشست های تخصصی برای نقد این مجموعه می تواند دست مایه ای برای الگو گرفتن از این اثر و تداوم این نوع تحقیقات باشد. اهمیت انتشار این کتاب افزون بر تقویت مطالعات برون دینی زیست اجتماعی شیعیان و امیدبخشی کارهایی بی هیاهو ولی پرفایده و ماندگار از این دست که به این دو خاصیت در نوشته مهر ۱۳۹۷ پرداخته شد دو چیز است: فراهم ساختن فضا برای مجموعه گسترده ای از پژوهش های معطوف به تاریخ اجتماعی شیعیان این مجموعه با وجود پاره ای گزارش های آماری و تحلیل ها، یک اثر وصفی است که با اهمیت ترین آورده آن یک مجموعه گسترده و بسیار باارزش از اطلاعاتی است که زحمت زیادی برای گردآوری و تدوین آن کشیده شده است، اما این اطلاعات در حقیقت اطلاعات خام است و در قالب پژوهش های پرشمار دیگر می توان به تحلیل آنها پرداخت. تمامی این اسناد مربوط به شهر تهران است و تحلیل پراکندگی جغرافیایی مجالس در محله های مختلف تهران و سیر تحول آن، تحلیل ابعاد جلسات ویژه زنان و یا مشترک بین زنان و مردان، بررسی شخصیت صاحبان مجالس، تحلیل تعابیری که برای یادکرد امام حسین مقابل السلام در آنها وجود دارد، ساعات برگزاری مجالس، اصناف مختلفی که به برگزاری مراسم اهتمام داشته اند، ارتشیانی که با تصریح به جایگاه نظامی خود مراسم عزا بر پا می کرده اند، چرایی و هدف برگزاری مجالس، تحلیل محتوای مفاد اطلاعیه ها و رابطه بین مؤلفه ها (مثلاً رابطه بین سخنرانان و مکان برگزاری مجالس) و ده ها موضوع دیگر از این بر پایه همین پنج جلد کتاب می تواند به صورت پایان نامه یا مقاله پژوهشی و یا حتی طرح پژوهشی تدوین شود. نشان دادن زمینه های کارنشده و اشتغال زا وقتی تنها اطلاعیه های مندرج در ماه های محرم و صفر یک روزنامه تا این میزان ظرفیت کار پژوهشی داشته باشد می توان به سادگی تصور کرد که دیگر مطالب همین روزنامه و دیگر روزنامه ها و دیگر نشریات و دیگر اسناد سازمان ها و ادارات دولتی و عمومی و خصوصی چه گنجینه های بزرگ و دست نخورده ای هستند که تا چندین دهه می تواند جمع زیادی از پژوهشگران تاریخ و اسناد را به خود جذب نماید و اگر اندکی از بودجه سازمان ها و نهادهای دولتی و عمومی به این نوع مطالعات و تحقیقات اختصاص پیدا کند ضمن اینکه زمینه اشتغال تعداد زیادی از دانش آموختگان علوم تاریخی فراهم می آید، خدمتی بزرگ و بی بدیل به شناخت ریشه های اجتماعی تحولات یک قرن اخیر صورت خواهد بست.


منبع:

1400/01/06
13:12:12
0.0 / 5
1069
تگهای خبر: روزنامه , سفر , فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳