توسط انتشارات سیب سرخ

تراژدی ایرانی منتشر گردید

تراژدی ایرانی منتشر گردید

بلک بلاگ: کتاب تراژدی ایرانی شامل هفت روایت داستانی از تاریخ معاصر ایران به قلم بابک ابراهیم پور توسط نشر سیب سرخ منتشر گردید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «تراژدی ایرانی» شامل روایت داستانی از هفت واقعه تلخ و تراژیک از تاریخ معاصر ایران به قلم بابک ابراهیم پور در ۳۱۴ صفحه و بهای ۷۷ هزار تومان توسط نشر سیب سرخ منتشر گردید
ابراهیم پور درباره این کتاب اظهار داشت: «تراژدی ایرانی» چهارمین کتاب من در حوزه ادبیات داستانی است. قبل از این مجموعه داستان های دیگری از من با عناوین «پنجره ای نبود»، «پرسه در تاریکی» و «بی عشق، بی وطن» انتشار یافته بود. ایده نوشتن کتاب «تراژدی ایرانی» در کلاس های درسم شکل گرفت. شغل من بعنوان دبیر تاریخ همیشه ایجاب می کند که در مدارس با دانش آموزانم از تاریخ حرف بزنم. از ایران باستان گرفته تا تاریخ جهان و ایران معاصر. همیشه این ایده در پس ذهنم بود که چقدر خوب می شود دانش آموزان، دانشجویان و علاقه مندان به حوزه تاریخ، آنرا به صورت داستان و در قالب قصه بخوانند. همیشه در ذهنم بود ممکنست شاگردانم با داستان تاریخی بیشتر ارتباط برقرار کنند و اینطور به اهمیت خود تاریخ بیشتر پی ببرند. برای مثال، با خودم گفتم که خوب می شود دانش آموز بجای حفظ کردن فقط چند مورد از اقدامات دکتر مصدق و سرانجام تلخ کودتای ۲۸ مرداد، همین اقدامات و اتفاقات را در قالب داستان بخواند. بی گمان برایش جذاب تر است.
وی اضافه کرد: داستان به مثابه پلی علاقه مندان به ادبیات و تاریخ را بهم وصل می کند. کاری که در کشور ما ذبیح الله منصوری و رضا جولایی انجام دادند، یا کاری که در غرب کامو و سارتر با فلسفه کردند، اورین د یالوم با روانشناسی کرد و... تمام این افراد داستان را به حوزه علاقه مندی یا تخصصی خودشان گره زدند و نتیجه اش شد کتاب هایی درخشان در حوزه داستان تاریخی، داستان فلسفی، داستان روانشناختی و... من از چنین نویسندگانی آموختم و اهتمام کردم این مسیر پر چالش را ادامه دهم. ضمن آنکه در داستان نویسی هیچ محدودیتی برای نویسنده وجود ندارد. محمد مصدق و حسین فاطمی را آنگونه که در ذهنم بود و درباره شان خوانده بودم شخصیت پردازی کردم. داستان را کشاندم به فضای خصوصی تر زندگی آنها و مخاطب را با آرزوها و آرمان هایشان برای نجات کشور آشنا کردم، با شکست هایشان، با سرخوردگی ها و دردهایشان... دقیقا کاری که در همین کتاب با چریک های سیاهکل و میرزاده عشقی کردم و در قصه ای دیگر با لطفعلی خان زند که چهره ای متفاوت از او را نشان دادم، چهره ای که مخاطب ایرانی کمتر در موردش خوانده و شنیده و حالا در «تراژدی ایرانی» می خواند. تخیل، تخیل نویسنده و تاریخ تلخ یک ممکلت وقتی باهم به کار گرفته شوند می توانند تراژدی خلق کنند.
ابراهیم پور افزود: ذهن مخاطب ایرانی همیشه با قصه آشنا بوده. مولانا و فردوسی همیشه در قالب اشعارشان قصه می گفتند، کاری که سعدی در نظم و نثر کرد. مخاطب ایرانی در طول تاریخ همیشه با قصه سر و کار داشته، هزار یک و شب، رستم و اسفندیار، بیژن و منیژه و... بدین سبب تصمیم گرفتم این دفعه نسبت به آثار قبلی خودم، اثر متفاوتی خلق کنم و تاریخ را چاشنی قصه کردم و نوشتم.
این نویسنده در ادامه با اشاره به این نکته که هدفش از این کتاب روشن کردن نقاط تاریک تاریخ معاصر نبوده است، اظهار داشت: «تراژدی ایرانی» ابتدا داستان و ادبیات است و بعد تاریخ. من تاریخ نگاری نکرده ام، بلکه از اتفاقات تلخ و تراژیک تاریخ معاصر ایران الهام گرفتم و قصه خلق کردم. در «تراژدی ایرانی» به دنبال این نبودم که نظریه ای تاریخی ارائه دهم یا نقاط تاریک تاریخ ایران را روشن کنم. کتاب های تاریخی در مورد وقایع ایران خصوصا از انقلاب مشروطه به بعد بسیار است. من فقط قصه و تراژدی خلق کردم. همانطور که در مقدمه کتاب نوشتم یونانیان تراژدی را نوشتند و ما ایرانیان تراژدی را زندگی کردیم! در گذشته ما کم نیست اتفاقات تلخی که موجب از بین رفتن و سقوط انسان هایی شد که آرمانشان تحقق آزادی و عدالت برای ایران بود.


منبع:

1399/12/29
13:30:35
0.0 / 5
1073
تگهای خبر: داستان , رمان , كتاب , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳