در حوزه میراث فرهنگی؛

جشنواره ملی فیلم مستند یادگار در قزوین

جشنواره ملی فیلم مستند یادگار در قزوین

به گزارش بلک بلاگ قزوین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اظهار داشت: جشنواره فیلم مستند یادگار باهدف معرفی ظرفیت میراث فرهنگی کشور با استفاده مناسب از ابزار سینما برگزار می گردد.


محمدحسین اسماعیلی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به برگزاری جشنواره ملی فیلمهای مستند «یادگار» خاطرنشان کرد: این جشنواره باهدف معرفی ظرفیت میراث فرهنگی کشور با استفاده مناسب از ابزار سینما برگزار می شود، نگاه ویژه به موضوعات میراث فرهنگی برای تولید آثار سینمایی، توجه به سینما و فیلم بعنوان رسانه های برتر و پرارزش برای تبادلات فرهنگی، تغییر نگاه سنتی به میراث فرهنگی بعنوان اشیا قدیمی و بخشیدن نگاهی با قداست و بزرگ به داشته های فرهنگی از دیگر اهداف این جشنواره است.
وی ادامه داد: این جشنواره با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و سازمان سینمایی کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما و همکاری دستگاه ها و نهادهای فرهنگی استان قزوین در سه بخش برگزار می گردد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اظهار نمود: با عنایت به این که استان قزوین دارای پیشینه غنی فرهنگی و سابقه درخشان تاریخی است و در این حوزه بعنوان یکی از الگوهای کشوری بشمار می رود در سازمان سینمایی کشور مصوب شد که این جشنواره به میزبانی استان قزوین برگزار گردد.
وی تاکید کرد: بخش های این جشنواره شامل بخش مسابقه سینمای مستند ایران، میراث معنوی (میراث ناملموس) و جایزه میراث فرهنگی قزوین است، بخش مستند سینمای ایران آثار را در سه گروه مستندهای کوتاه (تا ۴۰ دقیقه)، مستندهای نیمه بلند (از ۴۰ تا ۷۰ دقیقه) و مستندهای بلند (بالای ۷۰ دقیقه) می پذیرد.
اسماعیلی تصریح کرد: در بخش میراث فرهنگی فاخر استان قزوین آثاری که با مبحث میراث فرهنگی استان قزوین (ملموس/ ناملموس) ساخته شده است در بخش جداگانه ای مورد ارزیابی قرار می گیرد و به فیلم برگزیده نشان زرین راژیا اهدا می شود، همه فیلم سازان کشور می توانند در این بخش شرکت نمایند.
وی خاطرنشان کرد: بخش میراث معنوی و ناملموس هم به جنبه های غیرفیزیکی فرهنگ و آداب ورسوم می پردازد، این بخش شامل مواردی ازجمله ارزش های اجتماعی، آئین ها و هنرهای آئینی و نمایشی، سنت ها، آداب ورسوم و روش ها، باورهای زیبایی شناسانه و معنوی، بیان هنری، زبان و دیگر جنبه های کارکردهای انسانی است در این بخش هم به بهترین فیلم و کارگردان جوایزی اعطا می شود.
اسماعیلی تصریح کرد: کلیه مستندسازان بدون هیچ گونه محدودیتی می توانند در این جشنواره شرکت و آثار تولیدشده از سال ۹۵ تا ۹۹ را به نشانی قزوین- بلوار آزادگان- جنب مسجد امام خمینی- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین کد پستی ۳۴۱۴۸-۱-۸۸۷۱ ارسال نمایند.
وی بیان نمود: آخرین فرصت ارسال آثار ۵ فروردین ۱۴۰۰ اعلام شده بود اما با عنایت به شرایط موجود این مهلت تا آخر فروردین ماه تمدید می شود؛ همینطور زمان برگزاری جشنواره ۲۶ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ به میزبانی قزوین خواهد بود.
منبع:

1399/12/20
11:35:53
0.0 / 5
916
تگهای خبر: جایزه , جشنواره , رسانه , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳