تاسیس شاخه رایسست در مركز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد

تاسیس شاخه رایسست در مركز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد

بلک بلاگ: شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد صربستان تاسیس می شود.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، به دعوت مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، جلسه مجازی بین این سازمان و مرکز مطالعات زبان فارسی دانشگاه بلگراد صربستان در دانشکده فلسفه برگزار شد.
این جلسه مجازی با حضور دکتر محمدرضا فلاحتی فومنی قدیمی مدیر اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مرکز منطقه ای و ISC با دکتر صفری رئیس مرکز مطالعات زبان فارسی و استادیار بخش زبان و ادب فارسی دانشگاه بلگراد صربستان برگزار شد.
هدف از این جلسه مجازی آشنایی با فعالیتهای علمی هر سه مجموعه، امضای تفاهمنامه همکاریهای علمی پژوهشی فی ما بین و همینطور تاسیس شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد بوده است.
دکتر فلاحتی در این نشست درمورد پتانسیل های خدمات علمی مرکز منطقه ای و ISC از قبیل رتبه بندی دانشگاه ها، سامانه نشریات علمی، نمایه استنادی علوم، نظام شاخصهای عملکردی نشریات، لیست مندرجات فارسی، سامانه DOR، پایگاه مقالات مرکز منطقه ای و نحوه استفاده از مقالات آن صحبت کرد.
وی اظهار داشت: با عنایت به پایگاه اطلاعات علمی مرکز منطقه ای که دارای بیشتر از 8 میلیون مدرک علمی است، مرکز مطالعات زبان فارسی دانشگاه بلگراد می تواند به صورت IP-Base از این اطلاعات بعد از تاسیس شاخه در آن دانشگاه استفاده نماید که مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت و در آینده نزدیک این مهم صورت خواهد گرفت.
دکتر صفری هم اظهار داشت: دانشگاه بلگراد در حوزه توسعه زبان فارسی در شرق اروپا یکی از موفق ترین دانشگاه ها در این حوزه است، باآنکه در این حوزه نوپا است ولی در جذب و آموزش زبان فارسی نسبت به سایر دانشگاه های بزرگ بسیار موفق تر عمل کرده است. در این دانشگاه 36 زبان زنده دنیا آموزش داده می شود که حدود 400 دانشجو زبان فارسی را بعنوان زبان دوم فرا می گیرند. لازم به ذکر است سرفصل زبان فارسی در دوره چهار ساله به آموزش آنها اضافه شده است.
بر مبنای اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، در انتها این جلسه، دکتر فلاحتی برای برگزاری کارگاه های آموزشی و همکاریهای دو جانبه در طرح های پژوهشی از جانب مرکز منطقه ای و ISC برای دانشجویان و اساتید این دانشگاه اعلام آمادگی کرد که این مورد هم مقرر شد بعد از هماهنگی های لازم به صورت مجازی برگزار گردد.
منبع:

1399/12/18
11:13:33
0.0 / 5
1118
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵