گفت وگو با سیدمهرداد ضیایی ـ بازیگر و مجری اهالی شب

مجری شدن بازیگر عیب نیست، نتوانستن عیب است

مجری شدن بازیگر عیب نیست، نتوانستن عیب است

بلک بلاگ: سیدمهرداد ضیایی با اعتقاد بر اینکه استفاده از بازیگران بعنوان مجری در دنیا امری رایج است، در عین حال این نکته را یادآور می شود که همه بازیگران استعداد و توانایی اجرا را ندارند. بر این اساس باید و نبایدی در کار نیست اما بازیگر باید به خوبی از عهده اجرا بربیاید تا این وظیفه به درستی به او محول شود.


این بازیگر سینما و تلویزیون که مدتی است برنامه «اهالی شب» با اجرای او از شبکه چهار پخش می شود، درباره تجربه حضور در عرصه اجرا به ایسنا تصریح کرد: من از سال ها قبل کار مجری گری را انجام می دادم و اجرای برنامه تلویزیونی «اهالی شب» دهمین یا دوازدهمین کار من است. فقط فرقش این بود که من هر کاری را که بعنوان مجری می خواستم انجام دهم شرط می کردم که نویسنده اش هم خودم باشم. ترجیحم این است که خودم بنویسم و اجرا کنم. علاقه ای ندارم متنی که برایم نوشته شده است را اجرا کنم. در رادیو هم من کارم نوشتن و بازی بود. برنامه شبانگاهی رادیو پیام را هم چند سال داشتم و آنرا هم خودم می نوشتم و هم کارشناسی و اجرا می کردم.
ضیایی با اعلان اینکه در کشورهای دیگر حضور بازیگران در مقام مجری در برنامه های تلویزیونی بسیار رایج است، از «استعداد» بعنوان عاملی مطرح دراین زمینه یاد کرد و اضافه کرد: مقایسه چیز خوبی است. در کشورهای دیگر خصوصاً آن هایی که تولیدات تلویزیونی زیادی دارند، مثل ایالات متحده آمریکا، انگلیس، فرانسه و روسیه همیشه از هنرپیشه ها برای اجرا استفاده می شود و این، یک امر خیلی ساده و سابقه دار است. در ایران هم نمی توان به این مسئله ایرادی وارد کرد. ایراد وقتی وارد است که فلان بازیگر اجرای خوبی ندارد. این اتفاق به اینکه استفاده از بازیگران برای اجرا درست نیست، ربطی ندارد. خیلی از مجری ها هم می روند بازیگری می کنند و کسی هم ایرادی نمی گیرد. طبیعتا در حالت عادی استعداد و مهارت مجری های حرفه ای بیشتر است، برای اینکه تخصصشان اجرا است اما اگر بازیگری بتواند این کار را درست انجام دهد، نمی توان به او ایرادی گرفت.


او درباره تفاوت بازیگری و اجرا اظهار داشت: با اهمیت ترین عنصر که ایفای یک نقش است، در مجری گری وجود ندارد. نمی توان گفت اجرا آسان تر است و مقایسه های اینچنین اشتباه است؛ برای اینکه خیلی از بازیگرانی که آمدند و مجری شدند نتوانستند کارشان را درست انجام دهند. بدین سبب ساده و سخت بودن خیلی مورد نظر نیست، مسئله این است که اجرا و بازیگری با هم تفاوت دارند.
این بازیگر در آخر اعلام نمود که هم اکنون مشغول ایفای نقش در سریالی به نام «می جان» است که یک اسم گیلگی و به مفهوم «جان من» است؛ این سریال احیانا سال آینده آماده پخش می شود.
سیدمهرداد ضیایی در سریال های تلویزیونی همچون «شرم»، «مادرانه»، «بچه مهندس ۳»، «از سرنوشت»، «مدینه»، «کیمیا» و «راه بی پایان» به ایفای نقش پرداخته است.
منبع:

1399/12/15
12:52:50
0.0 / 5
1084
تگهای خبر: برنامه , سینما , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳