سومین همایش خیر ماندگار

سومین همایش خیر ماندگار

به گزارش بلک بلاگ سومین همایش خیر ماندگار با حضور حجت الاسلام والمسلمین سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان عرصه امور خیر و کارآفرینی برگزار گردید.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، در این مراسم محمد صالح طیب نیا رئیس سومین همایش خیر ماندگار با عرضه گزارشی از تاریخچه وقف در کشور ایران، اظهار نمود: وقف تاریخچه بسیار قدیمی دارد و از زمان پیامبر اکرم(ص) نهادهای آن شکل گرفته است، در مقطعی زمان تدابیری مثل خمس، ذکات، قربانی و... بسیار در بلاد اسلامی توسعه پیدا کرد و به بخشی از زندگی مردم تبدیل شد. خیلی از شهرهای کشور ما کلا موقوفه است و همه مردم شهر از منافع وقف بهره می بردند.
وی افزود: متاسفانه در دو قرن اخیر وقف افول پیدا کرده و از حالت مردمی به شکل سازمانی تبدیل گشته است، خیلی از متفکران قرن۲۱ را توسعه سازمان های مردم نهاد قرار دادند به این معنا که دولت ها تسلط شان رو به افول است و نهادهای خصوصی کارایی کافی را ندارد، اما بخش سوم یعنی سازمان های مردم نهاد کارایی بیشتر و روند اقتصادی بهتری خواهند داشت.
طیب نیا تصریح کرد: تعداد سازمان های مردم نهاد در دنیا بیشتر از ۱۰میلیون است که بیشتر آنها بعد از سال ۲۰۰۰میلادی شکل گرفته است، هند، آمریکا و سپس چین در رتبه های اول سازمان های مردم نهاد هستند، در ایران هم در یک دهه اخیر این سازمان ها رو به رشد است. تعداد خیریه ها در ایران هم برپایه آمار رسمی ۱۵هزارتا است، البته این آمار وزارت کشور است اما خیلی از مراکز خیریه ما مثل موقوفه ها و مساجد که دولتی نیستند در این آمار قرار ندارند که با احتساب آنها آمار به ۲۰۰هزار مرکز خیریه می رسد.
وی خاطرنشان کرد: پنجمین اقتصاد جهان را سازمان های مردم نهاد در اختیار دارد، امروز یکی از اشکالات جوامع و حتی ایران اشتغال است، سازمان های مردم نهاد در کشوری مثل هلند ۱۴درصد شاغلین را در بر می گیرند که حقوق بگیر هستند، البته این به غیر از ۱۲میلیون نفری هستند که داوطلبانه کار می کنند.
طیب نیا با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۶ در آمریکا ۱۲میلیون نفر در سازمان های مردم نهاد مشغول هستند به فعالیت شدند که حقوق هم دریافت می کنند، خاطرنشان کرد: البته بیشتر ثروتمندان بزرگ دنیا امروز یک سازمان خیریه دارند که این یک قدرت را برای آنها بوجود آورده است و این نقش غیرنیکوکارانه خیریه ها بزرگ در دوران معاصر یک چالش است، این سبب شده که آن خوش بینی سابق که وجود داشت مورد تردید قرار بگیرد.
وی ادامه داد: امروز خیریه هایی با اثربخشی بالا در حوزه پژوهش، سیاست گذاری، تکنولوژی، آموزش و حوزه سلامت وجود دارند، ما در امر خیریه در قسمت کلان با چالش هایی چون وابستگی تحولات اجتماعی و فرهنگی کشورها به یکدیگر، عدم جداسازی خیریه ها از سایر نهادهای مدنی، کاهش اقتدار دولت ها و افزایش قدرت نهادهای مردمی، سرعت بالای تحولات اجتماعی و در عین حال پیچیده شدن مسائل جوامع و اثربخشی بالای فعالیت خیریه ها مواجه هستیم.
طیب نیا ابراز کرد: در ایران هم امور خیر با چالش های حکمرانی، عدم شناخت نخبگان از حوزه خیریه، فقدان نهاد واحد جهت سیاست گذاری، فقدان نهادی صدور مجوز، ضعف و ناکارآمدی و عدم آمار دقیق از اتفاقات در رابطه با امور خیر روبرو است. با این وجود برای عصر جدید باید تولید دانش تخصصی امر خیر و مشارکت اجتماعی، تربیت نیروی متخصص، اصلاح الگوی حکمرانی امر خیر در سطح کلان و ترویج و فرهنگ سازی امر خیر و مشارکت های اجتماعی را مدنظر قرار دهیم.
در ادامه این مراسم محمدرضا دیانی رئیس مجمع کارآفرینان کشور هم با اشاره به اینکه مهم ترین کار خیر تولید ثروت است، اظهار داشت: ثروت در جریان خود فقر را از بین می برد، توجه به کارآفرینی و تولید ثروت منشا آن از اهل بیت(ع) می آید، اینکه ما به اموال دولتی رجوع و آنرا تقسیم نماییم یک امر طبیعی است اما تولید ثروت و توزیع آن درست است، حضرت علی(ع) باتوجه به باغ هایی که در آن کشاورزی می کردند هم تولید کار و هم ثروت را داشته و از محل درآمد آن به دیگران کمک می کردند.
وی افزود: یکی از توجه های ما باید این باشد که به جای انباشت ثروت به سمت تولید آن برویم، امروز بسیاری از مردم به دنبال انباشت طلا، سکه و دلار هستند در حالیکه این رویه درست نیست، اگر تولید ثروت و کارآفرینی شکل بگیرد بطور قطع رویکرد ما نسبت به امور خیر عوض خواهد شد.
رئیس مجمع کارآفرینان کشور ابراز کرد: اگر واقعا فرهنگ عمومی خویش را به این سمت ببریم که جایگاه ویژه ای برای جهادگران عرصه کار، تولید و اشتغال قائل باشیم بزرگ ترین کار خیر را کرده ایم، درست است که باید برای جهادگران امنیت و علم ارزش قائل باشیم اما جهادگران کارآفرین را هم نباید فراموش کرد.
دیانی اضافه کرد: نگاه های جدید به عرصه وقف بسیار مهم می باشد، تولید ثروت جز ارزش های ملی ما نیست چونکه شاخصهای آن تعریف نشده است، مبحث دیگر در کنار تولید ثروت بحث توزیع ثروت است، امروز مراجع عظام تقلید و رهبر معظم انقلاب معتقد هستند کسانی که می خواهند وقف کنند باید در جهت مسیر و نظر خود واقف باشد، یکی از کارهای ما در توسعه امر خیر این است که زمینه سازی برای انجام امور خیر به سلیقه خود مردم را داشته باشیم. همینطور با یک راهبرد علمی باید مردمی که می خواهند کار وقف کنند به سمت کارهای اولویت دار هدایت نماییم.
وی افزود: یکی از مهم ترین کارهای خیر توجه به خردمندی است، هرگاه جامعه خردمند شود خیلی از موضوعات همچون تولید و توزیع ثروت هم درست خواهد شد.
مهدی طغیانی نماینده مجلس شورای اسلامی هم در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه برخی راه برون رفت از مشکلات اقتصادی را مردمی کردن آن می دانند، اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما در مورد خیر که به نقش آفرینی در اقتصاد کمک می نماید پراکندگی قوانین داریم و سبب شده که این حوزه رشد نکند.
وی خاطرنشان کرد: برای مثال در نظام مالیاتی با بستن مالیات های سنگین برای منافعی که از خیریه حاصل می شود مانع ایجاد می نماییم و نمی گذاریم که پیشرفت و توسعه برای آن بخش حاصل شود، البته در مجلس تلاش داریم در نوع مجوزدهی، حسابرسی و شفافیت در امور خیریه قائده گذاری داشته باشیم. تلاش نمایندگان بر این است هرچه سریعتر یک قائده درست برای امور خیر و سپس افتصاد مردمی را داشته باشیم که یک رکن برای اقتصاد مقاومتی به حساب می آید.
در انتها این مراسم دو کتاب با عنوان «معماران عصر جدید» و «سرمایه های ماندگار» رونمایی گردید.
منبع:

1399/12/12
21:00:08
0.0 / 5
1175
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴