چامسكی در نشست مجازی دانشگاه علامه طباطبائی مطرح كرد؛

زبان محصول هزاران سال انتخاب طبیعی نیست

زبان محصول هزاران سال انتخاب طبیعی نیست

به گزارش بلک بلاگ چامسکی در نشست انجمن علمی زبان شناسی دانشگاه علامه طباطبائی اظهار داشت: زبان محصول هزاران سال انتخاب طبیعی نیست.به گزارش بلک بلاگ به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، نوام چامسکی، زبان شناسی آمریکایی، برای نخستین بار به همت انجمن علمی دانشجویی زبان شناسی در دانشگاه علامه طباطبایی به سخنرانی پرداخت.
در این جلسه که باتوجه به همه گیری کرونا در بستری مجازی برگزار شد، بیش از هفت هزار نفر علاقمند از سراسر جهان شرکت کردند.
دبیر انجمن علمی زبان شناسی دانشگاه علامه طباطبایی به ارائه مقدمه ای کلی از برنامه کمینه گرا (the minimalist program)، پیشرفت های نوین در نحله زایشی و بیان گزیده ای از انقلاب چامسکی در علوم شناختی پرداخت. سپس این جلسه، با سخنان محمد دبیرمقدم، استاد ممتاز دانشگاه علامه طباطبایی، ادامه یافت.
محمد دبیرمقدم در ابتدای صحبت های خود به معرفی کارهای گروه زبان شناسی دانشگاه علامه طباطبایی پرداخت و دانشگاه علامه طباطبایی را دانشگاه تخصصی و پیشرو در علوم انسانی معرفی نمود و به اهمیت والا و گرانقدر آثار نوام چامسکی در علوم شناختی و خصوصاً در زبان شناسی سخن گفت و تعدادی از سازوکارهای بنیادی در نظریه های چامسکی را معرفی نمود.
پس از سخنان دبیرمقدم، پروفسور چامسکی به ادای سخنرانی پرداخت. او با ابراز خرسندی، پژوهش های صورت گرفته در دانشگاه علامه طباطبایی را برجسته و اعجاب انگیز دانست.

چامسکی سپس به ذکر نکاتی درباره ماهیت زبان و فرگشت (تکامل) آن پرداخت و اشاره کرد: «زبان برای ارتباط فرگشت نیافته است و محصول هزاران سال انتخاب طبیعی نیست، بدین سبب این فرضیه که زبان انسان اساساً برای ارتباط باشد و در نهایت، یک وسیله ارتباطی نمی تواند درست باشد و شواهد بسیاری برای این مساله وجود دارد».
آیا زبان محصول جهشی ژنتیکی است؟
در ادامه، چامسکی به فرضیه دیگری پرداخت که در آن زبان، محصول جهشی ژنتیکی است و عواملی همچون انتخاب طبیعی در آن دخیل نبوده اند. از این منظر، زبان انسان اساساً وسیله ای است برای تفکر و نه ارتباط.
وی افزود: «قوه نطق و به صورت دقیق تر «دستور جهانی»، بهینگی پردازشی را همیشه بر بهینگی ارتباطی ترجیح می دهد. ترتیب خطی هیچگاه برای کودک تعریف نشده و تمام درک انسان از زبان در ساخت های پایگانی اتفاق می افتد؛ بدین سبب برونی شدگی بخشی اصلی و بنیادی از قوه نطق نیست، حتی آنچه یک فرد در ذهنش با خود تکرار می کند نیز همچنان نوعی از برونی شدگی است و چنین بنظر می رسد که دسترسی به بخش هسته ای و مرکزی زبان به صورت خودآگاه مقدور نباشد. بنابراین، یکی از وظایف زبان شناسان کشف راهی برای رسیدن به بخش مرکزی زبان است».
زبان یعنی نحو!
چامسکی به آخرین پژوهش های انجام شده اشاره کرد: «در مفاهیمی همچون فضای کاری نحوی، عملیات ادغام، عامل سوم در طراحی زبان و جابجایی نحوی نحو مهم ترین و اصلی ترین بخش زبان است. نحو یعنی برخورداری از دانش و زبان نیز یعنی همان نحو. زبان نیز مانند دیگر چیزها در جهان طبیعی، یک ابژه زیستی است و قوانینی بر آن حاکم است که از قوانین طبیعی پیروی می کنند».


منبع:

1399/12/10
14:35:16
0.0 / 5
1029
تگهای خبر: برنامه , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱