پژوهشگر آمریكایی در كتاب خود مطرح كرد؛

ایرانیان در هند تمدن درخشانی را ساختند

ایرانیان در هند تمدن درخشانی را ساختند

بلک بلاگ: ریچارد ام. ادتون در کتاب هند در عصر ایرانیان نوشته است که زمامداران مسلمان در هند تمدن درخشانی ساختند و برعکس دوران حضور استعمار پیر در این کشور هیچکاه تفرقه مذهبی ایجاد نکردند.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه – وابسته فرهنگی ایران در بمبئی: کتاب «هند در عصر ایرانیان: ۱۰۰۰ الی ۱۷۶۵ میلادی» نوشته ریچارد ام. ادتون، سال ۲۰۱۹ توسط انتشارات پنگوئن در ۵۱۲ صفحه و به زبان انگلیسی انتشار یافته است.
شبه قاره هند ممکنست جهانی مستقل به نظر برسد که توسط کوه ها و دریاهای وسیع احاطه شده و ادیان، فلسفه های گوناگون و سیستم های اجتماعی خاص خودرا داشته باشد. اما این سرزمین باستان در ضمن قرون یازدهم تا هجدهم با مردم و فرهنگ های آسیای شرقی و جنوب شرقی، اروپا، آفریقا و خصوصاً آسیای میانه و فلات ایران روابط بسیار گسترده داشته اند.
کتاب هند در عصر ایرانیان که به قلم ریچارد ام. ادتون در هشت فصل نگاشته شده در مورد ظهور فرهنگ «ایرانیان» در هند در زمان سلسله گورکانیان (مغول ها) است. در این اثر نشان داده می شود که از سال ۱۰۰۰ تا ۱۷۶۵ میلادی هند جزئی از یکی از قدرت های فرامنطقه ای محسوب می شد که یکی از قطب های مهم قدرت در جهان بوده است.
علاوه بر آن فرهنگ والای ایران در قرن یازدهم توسط سلسله های مستقر در شرق افغانستان به هندوستان معرفی می شود و این فرهنگ با تاسیس سلسله گورکانیان در هند نهادینه شده و در بین مردم و آحاد جامعه هند در خیلی از زمینه ها همچون آشپزی، صنعت مد و لباس، مذهب، علوم و فنون، موسیقی و رقص و… متجلی می شود که تا امروز نیز می توان به خوبی آنها را مشاهده کرد.
نویسنده در اثر خود نشان میدهد که در عصر حکومت ایرانیان در هند میان مذاهب و آیین ها مختلف همگونی و همزیستی بسیار جالبی صورت می گیرد و همگان در رفاه و صلح با هم زندگی می کنند اما این انگلیسی ها بودند که با هدف قدرت و سلطه در هند شکاف های مذهبی ایجاد می کنند که این شکاف ها به تقسیم بندی جامعه هند به دو قطب هندو و مسلمان و یا جمعیت اکثریت و اقلیت تبدیل می شود و این شکاف ها به مرور زمان عمیق تر شده و موجب تسلط استعمار انگلستان بر هند می شود.

نویسنده در اثر خود به خوبی هفتصد سال زمامداری مسلمانان را مورد بحث قرار داده و اعلام می کند که زمامداران مسلمانان گورکانیان هیچ گاه مسائل اجتماعی هند را با دید مذهب نگاه نکردند و نگذاشتند که دید مذهب و ایدئولوژی جای خودرا به سکولاریسم دهد.
نویسنده در این کتاب اشاره کرده که: «تصور فضاهای اجتماعی بوسیله دین، درک ما را با بررسی و توجیه و حل و فصل یک مسئله اجتماعی محدود می کند و همین مورد موجب می شود که غنا و ارزش کارهای مناسب و درخور حکومت ها زیر سوال برود.» این نویسنده اثبات می کند که با احترام گذاشتن به ادیان و مذاهب و آیین ها در یک جامعه همچون هند می توان به ملی گرایی کمک کرد. وی به صراحت نویسندگان دوره استعمار را زیر سوال می برد و آنچه را که مورخان استعمار بعنوان «فتح مسلمانان» خوانده اند، مردود شمرده و بیان می کند که تاریک نشان دادن قسمتی از باشکوه ترین تاریخ هند با دستاویز قرار دادن مسائل مذهبی ناعادلانه و مستبدانه است.
ریچارد ام ادتون مدعی است که نویسندگان استعماری تاریخ پادشاهی مسلمانان را در هند تاریک نشان دادند تا بتوانند احساسات مردم را برانگیزند و راه های استعمار انگلیس در هند را باز کنند، اما واقعیت آنست که بااینکه مسلمانان از هند رفتند اما آمدن انگیسی ها و چپاول هند چیزی جز «فتح مسیحیان» نبود.
این اثر با به چالش کشیدن ادعاهای استعمار در معرفی هند در زمان استعمار انگلیس به مدرنیته شدن، گزارشی جامع از مبادلات فرهنگی بین سنت های ادبی سانسکریت و نگاه جهانی مغول ها با فرهنگ والای ایرانی را عرضه نماید. در این اثر عنوان می شود که مغول ها با به کارگیری نگاه عمومی و نه نگاه مذهبی امپراتوری خودرا وسعت می بخشند. همین طور در این اثر آمده است این واقعیت قابل توجه است که هر دو زبان سانسکریت و فارسی «زبان مکان» نبودند و در نتیجه در بیشتر آسیا بدون هرگونه استفاده از سلاح و اجبار گسترش یافتند. بدین ترتیب بود که هندوستان در زمان گورکانیان تبدیل به مرکز اشاعه و گسترش زبان و ادبیات فارسی و اهدای بورس تحصیلی می شود.
ریچارد ام ادتون استاد دانشگاه آریزونای آمریکاست و به قلم او کتاب ها و پژوهش های مختلفی درباره تاریخ هند (عموماً سال ها قبل از ۱۸۰۰ میلادی) انتشار یافته است. آثار دیگری نیز از این نویسنده چیره دست در حوزه های مختلف همچون قوانین اجتماعی، سوفیسم، بردگی و استعمار، بیوگرافی هند، رشد اجتماعی مسلمانان تنها در منطقه بنگال و مرزهای شرقی، تاریخچه اجتماعی دکن و جایگاه اسلام در تاریخ شبه قاره به سرانجام رسیده است.


منبع:

1399/12/05
23:56:19
0.0 / 5
1013
تگهای خبر: سیستم , فرهنگی , كتاب , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲