توسط رایزنی فرهنگی ایران انجام شد؛

آیین گرامیداشت فجر42 در بیشكك

آیین گرامیداشت فجر42 در بیشكك

بلک بلاگ: آیین گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با برگزاری برنامه هایی مختلف و متنوع روز گذشته سه شنبه 21 بهمن در کتابخانه ملی قرقیزستان اجرا شد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با برگزاری برنامه هایی مختلف و متنوع در بیشکک گرامی داشته شد. روز گذشته سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ کتابخانه ملی قرقیزستان میزبان مجموعه برنامه هایی بود که از جانب رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک بمناسبت گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب تدارک دیده شده بود.
این مراسم که با حضور نزدیک به ۲۰۰ نفر وبا رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد، مشتمل بر چند برنامه متنوع بود از نمایشگاه کتاب، عکس، پوستر و اینفوگراف در موضوع انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و دو سخنرانی و پخش محتوای ویدئویی تولیدی رایزنی بیشکک باصداگذاری روسی در مورد انقلاب گرفته تا رونمایی کتب و آثار و نشریاتی چون «خدمات متقابل اسلام و ایران» اثر شهید مطهری، «هستی و مستی» اثر غلامحسین ابراهیمی دینانی، «ایران؛ مردم و فرهنگ»، «جست وجو در تصوف ایران» زنده یاد زرین کوب، کاتالوگ نسخ خطی فارسی آکادمی علوم قرقیزستان و دو هفته نامه جامعه وفرهنگ قرقیزستان و ماهنامه روسی- قرقیزی میراث، معرفی فعالیتهای رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان به مناسبت دهمین سال فعالیت رایزنی فرهنگی همراه با ویدئوکلیپی در مورد رایزنی فرهنگی، اعلام برندگان مسابقه اینترنتی ایرانشناسی و تقدیر از چهار تن از شخصیت های برجسته فرهنگی قرقیزستان که در طول ۱۰ سال فعالیت رایزنی فرهنگی بیشترین همکاری را با ان داشته و اجرای موسیقی ایرانی و قرقیزی.

در این مراسم جیلدیز باگاشوا رئیس کتابخانه ملی قرقیزستان سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و نیز دهمین سال فعالیت رایزنی فرهنگی را تبریک گفت و به صورت کوتاه و مختصر از همکاری ها و تعاملات کتابخانه ملی قرقیزستان با رایزنی فرهنگی در طول سالهای گذشته پرداخت.
پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ایران نیز در سخنان خود در این مراسم شرایط امروز ایران و انقلاب اسلامی و گذر موفقیت آمیز از کوران بحران ها و توطنه ها و تحریم ها را یاد شده قرار داد و ضمن برشمردن بخشی از دستاوردهای ایران بعد از انقلاب از همکاری کتابخانه ملی قرقیزستان برای برگزاری این مراسم تقدیر به عمل آورد.
رستمیان کاردار موقت سفارت هم ضمن پرداختن به توطئه های دشمنان در ۴۲ سال قبل مقابل انقلاب اسلامی و اشاره به موفقیت ها و دستاوردهای بعد از انقلاب، گزارشی از روابط دوجانبه فیمابین ایران و قرقیزستان در یک سال گذشته را ارائه نمود.
بیک جان احمداف نویسنده قرقیز سالگرد پیروزی انقلاب را تبریک گفت و در ادامه ضمن اشاره به دهمین سال فعالیت رایزنی فرهنگی ایران در بیشکک برخی فعالیتهای شاخص صورت گرفته توسط مرکز فرهنگی ایران و بخصوص همایش ها و کنفرانس ها و آثار و کتب جدیدا انتشار یافته را برای حاضران معرفی نمود. او اظهار داشت که رایزنی فرهنگی ایران در بیشکک را از فعال ترین نمایندگی های فرهنگی ایران درخارج است.
ملاحت مامداوا و زلیخا ثقفی مترجمان و ویراستاران و مشاوران علمی دو اثر جست وجو در تصوف ایران دکتر زرین کوب و کاتالوگ نسخ خطی فارسی آکادمی علوم قرقیزستان درباره این دو اثر تازه انتشار یافته توسط رایزنی فرهنگی توضیحاتی را ارائه کردند.

در ادامه برنامه ها ویدئویی ۱۰ دقیقه ای از ۱۰ سال فعالیت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان پخش گردید، ویدئویی که با همکاری شبکه تلویزیونی آسیا تی وی تهیه و به شدت مورد استقبال قرار گرفت.
در اختتام مراسم به دو نفر از برندگان مسابقه اینترنتی ایرانشناسی هدایایی از جانب رایزنی اعطا شد و چهار نفر از شخصیت های فرهنگی قرقیزستان که در طول ۱۰ سال فعالیت رایزنی فرهنگی بیشترین تعامل و همکاری را با آن داشته اند معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند. درلابه لای برنامه ها و نیز در انتها مراسم موسیقی ایرانی و قرقیزی اجرا شد.
مراسم باوجود انتظار به خاطر شرایط کرونایی با استقبال خیلی خوب برگزار گردید. نمایندگان مطبوعات و رسانه های گروهی حضور پررنگی در پوشش خبری مراسم داشتند. گفتنی است رایزنی فرهنگی برای بخش نمایشگاهی این مراسم با همکاری نمایندگی الهدی بیشکک، تعداد ۴۰ عکس و پوستر و اینفوگراف از انقلاب اسلامی و دستاوردهای انقلاب و نیز ایران امروز را به نمایش گذاشته بود. بخشی از این آثار در نیمه اول اسفندماه نیز در ادامه فعالیتهای در ارتباط با سالگرد پیروزی انقلاب در مرکز ایرانشناسی فردوسی بیشکک به معرض نمایش گذاشته خواهند شد.
مرکز مذکور بعد از ۱۸ سال حالا با حمایت اداره کل همکاریهای علمی و دانشگاهی سازمان در حال بازسازی است و انشاالله مقرر است از نیمه اول اسفند با برگزاری این نمایشگاه بعنوان مکانی برای برگزاری نمایشگاه های موضوعی و مناسبتی مورد استفاده قرار گیرد.


منبع:

1399/11/23
13:11:07
0.0 / 5
894
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱