كارگاهی برای طراح صحنه و فضا در نمایش عروسكی

كارگاهی برای طراح صحنه و فضا در نمایش عروسكی

بلک بلاگ: سومین کارگاه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک؛ «طراحی صحنه و فضا در نمایش عروسکی» با حضور سینا ییلاق بیگی، کارگردان و طراح صحنه، نور و لباس انجام خواهد شد.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش رسیده، برگزاری کارگاه های تخصصی در امتداد ارتقا بنیه علمی نمایشگران عروسکی همچون رویدادهایی است که در جشنواره هجدهم رخ خواهد داد و کارگاه «طراحی صحنه و فضا در نمایش عروسکی» با حضور سینا ییلاق بیگی، طراح صحنه، نور و لباس تئاتر و سینما و کارگردان و مدرس تئاتر، سومین مورد آنست. کارگاهی که روز 6 بهمن ماه به صورت آنلاین برگزار می شود.
ییلاق بیگی درباره موضوع این کارگاه اظهار داشت: در این کارگاه سوالاتی مطرح خواهد شد بی آن که در جست وجوی پاسخی متقن باشیم. معتقدم برای هیچ سوالی پاسخی قطعی وجود ندارد و افراد برحسب تجربه زیسته شان برای سوال هایی ثابت به پاسخ هایی متفاوت می رسند. تلاش من مطرح کردن این سوالات و یافتن پاسخ آنها بر طبق تجربیات شرکت کنندگان است. مسیر کلی ما نیز معرفی فضا در نمایش عروسکی، ارتباط آن با تکنیک به کار رفته در ساخت عروسک ها و به اشتراک گذاری تجربیات و ایده هاست.
او درباره مدت زمان برگزاری این کارگاه یک روزه نیز توضیح داد: در کارگاه های من، این زمان شروع است که اهمیت دارد و بازه زمانی برگزاری آن تا حدود زیادی به شرکت کنندگان و میزان مشارکت شان بستگی دارد.
این دانش آموخته تئاتر درمورد نظری یا عملی بودن مباحثی که در کارگاه خود مطرح خواهد کرد، توضیح داد: باتوجه به زمانی که در اختیار داریم، با وجود آن که پخش فیلم یا نمایش عکس خواهیم داشت، اما بحث عمده، نظری و برمبنای انتقال تجربیات و صحبت از ایده هاست. چونکه برگزاری کارگاه عملی باتوجه به مراحلش؛ خوانش متن، تحلیل و بررسی و پژوهش پیرامون آن، اسکیس صحنه و اتود زدن برای آن و سپس ساخت ماکت به زمانی حداقل یک هفته ای نیازمند است که در مجال کارگاه ما نمی گنجد.
این کارگردان و طراح صحنه تئاتر که قبل از این با نمایش «اندر حکایت ناکامی ببری خان در ولایت عهدی شاهی که سرخپوش بود اما کسی نمی دانست»، یکی از برگزیدگان پانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک بوده است، در توضیح این که جهت شرکت در این کارگاه باید از چه حداقل هایی برخوردار بود، اضافه کرد: همه دوستداران نمایش عروسکی می توانند در این کارگاه که به مباحثی ملموس در این عرصه می پردازد، شرکت نمایند.
ییلاق بیگی در پاسخ به این که ناگزیری بهره گیری از ظرفیت های فضای مجازی در وضعیت تحت تاثیر شیوع کرونا، چه اثری بر شیوه برگزاری کارگاه «طراحی صحنه و فضا در نمایش عروسکی» خواهد داشت، اظهار داشت: ما ناگزیریم این شرایط را بپذیریم و در نظر داشته باشیم که شرایط موجود نباید سبب رها کردن امر آموزش، امر گفت وشنود، بیان تجربیات و صحبت از ایده ها شود.
متقاضیان جهت شرکت در این کارگاه تا 4 بهمن ماه فرصت دارند بوسیله تماس با شماره تلفن های ۰۹۳۵۳۸۰۱۹۸۲ و۰۲۱۶۶۷۵۴۶۹۶ ثبت نام کنند.
مدیریت کارگاه های آموزشی این دوره از جشنواره بر عهده فهمیه میرزاحسینی است و این کارگاه ها با همکاری استارتاپ فرهنگی هنری «روستاوند» و در پلت فرم این موسسه ارائه می شود.منبع:

0.0 از 5
1399/10/30
12:03:45
1124
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱