حداد عادل در تجلیل از دلال عباس عنوان كرد

زنی كه سرمایه جهان اسلام است

زنی كه سرمایه جهان اسلام است

وبینار تجلیل از دلال عباس، دانشمند اهل لبنان در چارچوب نشست «ایران فراسوی مرزها» به صورت مجازی برگزار گردید.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا برمبنای خبر رسیده، غلامعلی حدادعادل، مدیرعامل بنیاد دایرةالمعارف اسلامی در وبینار آشنایی و تجلیل از دلال عباس با تشکر از برگزارکنندگان این برنامه اظهار نمود: طی سالهای طولانی که افتخار آشنایی و همکاری با خانم دکتر عباس را داشتم، ایشان را شخصیتی دانشمند، باایمان، بااراده، محترم، متین و صبور یافته ام.
حداد عادل با تاکید بر این که او را صاحب فکر اجتماعی و سیاسی پیشرفته و صاحب بینش در مسائل اجتماعی و سیاسی می داند، اضافه کرد: یکی از میدان های گسترده همکاری خانم دکتر دلال عباس با ایران، همکاری ایشان با بنیاد دایرة المعارف اسلامی است که کتاب «دانشنامه جهان اسلام» را منتشر می کند.
او با اشاره به این که «دانشنامه جهان اسلام» تا حالا به زبان فارسی در ۲۸ جلد انتشار یافته و ۱۲ جلد از این مجموعه به زبان عربی در لبنان ترجمه و چاپ شده است، توضیح داد: بنده باید به جرئت عرض کنم که اگر شخصیت و وجود سرکار خانم دکتر دلال عباس در لبنان نبود این کار صورت نمی گرفت.
مدیر دایرةالمعارف اسلامی اضافه کرد: سرکار خانم دکتر دلال عباس از روز اول ترجمه این دانشنامه به زبان عربی، در لبنان مشاور ما بوده اند و علاوه بر این که بر مجموعه مترجم ها ریاست کرده و عده قابل توجهی مترجم را نیز به ما معرفی کرده اند، خودشان ویراستار زبانی و ادبی کار بوده و شخصاً بر ترجمه دانشنامه اشراف داشته اند.
حدادعادل خطاب به مخاطبان لبنانی این وبینار اظهار داشت: اگر دوستان لبنانی می خواهند از سهم ایشان در ترجمه دانشنامه به زبان عربی باخبر شوند، بدانند که بیش از هزار مقاله از ۳۲۰۰ مقاله منتشرشده در جلد اول تا دوازدهم را خانم دکتر دلال عباس به عربی ترجمه کرده اند؛ همین طور ایشان هم اکنون مشاور مدیر ترجمه عربی بنیاد دایرةالمعارف اسلامی هستند و از راهنمایی های ایشان استفاده می نماییم.
او با تقدیر و تشکر از «نقش بی بدیل و کمک ذی قیمت» دلال عباس در ترجمه دانشنامه به زبان عربی بیان کرد: بنده افتخار می کنم که ایشان از خود بنده نیز یک کتاب را به زبان عربی ترجمه کرده اند و امیدوارم با مساعدت آقای دکتر خامه یار زودتر چاپ شود.
حدادعادل اظهار داشت: من فراموش نمی کنم که در مسافرت به لبنان، در منزل سرکار خانم دکتر عباس میهمان شدم و خانواده محترم و کریم ایشان را هم زیارت کرده ام.
مدیرعامل بنیاد دایرةالمعارف اسلامی در آخر ضمن آرزوی سلامتی و طول عمر برای دلال عباس، بیان کرد: ایشان یک سرمایه برای لبنان، ایران، عالم عرب و جهان اسلام هستند که از دانش خود در زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات عرب به بهترین وجه برای ایجاد وحدت اسلامی استفاده می نمایند.
دومین نشست مجازی پروژه «ایران فراسوی مرزها» عصر روز چهارشنبه بمنظور آشنایی و تجلیل از دلال عباس با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بنیاد دایرة المعارف اسلامی و رایزنی فرهنگی ایران در لبنان انجام شد.
منبع:

0.0 از 5
1399/10/28
15:12:09
987
تگهای خبر: برنامه , فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳