یادداشت مهمان؛

اعتمادیان مصداق بارز خیراندیشی بود

اعتمادیان مصداق بارز خیراندیشی بود

به گزارش بلک بلاگ تمام وقت خویش را صرف سازمان اوقاف و امور خیریه ‏ کرد و نظرات خوبی هم برای ارتقای جایگاه اوقاف داشت. بعد از آن با راه اندازی موسسه خیریه محب، تلاش بسیاری در جهت نوسازی بیمارستان های کشور داشت.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: یکی از شخصیت هایی که در دوران ما از مصادیق بارز خیراندیشی و نیکوکاری شمرده می شود، مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان بود که رهبر معظم انقلاب او را «اخیار» نام نهادند و در بیش از چهل انجمن خیریه مشارکت فعال داشت.
مرتضی نجفی قدسی با ارسال یادداشتی در پاسداشت او یادداشتی را برای مهر ارسال کرده است که در ادامه آنرا خواهید خواند:
بسم الله الرحمن الرحیم
«الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا حَسَنًا * مَّاکِثِینَ فِیهِ أَبَدًا» (کهف: ۲ و ۳)
کسانی که کارهای نیک انجام می دهند محققاً برای ایشان پاداش نیکو خواهد بود، پاداشی چون بهشت که جاودانه در آن ماندگار خواهند بود.
* * *
یکی از شخصیت هایی که در دوران ما از مصادیق بارز خیراندیشی و نیکوکاری محسوب می ‏شود، یار دیرینه انقلاب مرحوم محمد رضا اعتمادیان است. او علاوه براینکه در سالهای ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ به مدت چهار سال ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه را بر عهده داشت، بعد از آن نیز در خیلی از امور خیریه مانند‬ راه اندازی بیمارستان ها، مساجد، حوزه های علمیه، ستاد دیه کشور و کمک به زندانیان کمک به بیماران و مداوای آنها و دیگر امور خیریه نقش محوری داشت بطوری که در بیش از چهل مجمع خیریه مشارکت فعال داشت و در خیلی از آنها جزء مؤسسان و بنیانگذاران بود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای نیز در پیامی که به مناسبت درگذشت مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان منتشر می‏ کنند بر اخیار بودن ایشان تاکید داشته و‬ می‏ فرمایند: «درگذشت مرحوم مغفور حاج محمد رضا اعتمادیان رحمت الله مقابل را که از اخیار و اعضای مؤثر جامعة الامام الصادق (ع) بودند به خانواده گرامی و فرزندان و برادران محترم ایشان تسلیت می ‏گویم و رحمت و غفران الهی را برای آن مرحوم مسئلت می‏ کنم.»
در طول انقلاب اسلامی چهره های برجسته ای درخشیدند که یاد و نام آنها و شرح خدمات و کارهای شان می تواند برای دیگران و نسل جدید اُسوه و الگوی عملی باشد.
مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان در سال ۱۳۱۷ در شهر دارالعباده یزد متولد می ‏شود. از همان دوران نوجوانی با شهید آیت الله صدوقی مأنوس و جزء مریدان دلباخته ایشان می‏ گردد. مرحوم اعتمادیان در سال ۱۳۳۵ به تهران مهاجرت می ‏کند و در بازار تهران به کسب و تجارت می‏ پردازد امّا پیوند و ارتباط خودرا همیشه با شهید آیة الله صدوقی و دیگر انقلابیون حفظ می‏ کند و از عناصر فعال در نهضت امام خمینی (رض) محسوب می‏ شود.
او در زمانی که حضرت امام در تبعید بودند، چندین بار به نجف اشرف مشرف می ‏شود و پیام های امام خمینی را به انقلابیون منتقل می‏ کند. مرحوم اعتمادیان طی سالهای فعالیت در بازار تهران، مال و موقعیت و امنیت و آسایش خودرا در راه آرمان های نهضت اسلامی حضرت امام در طبق اخلاص می‏ گذارد و چه بسیار جلساتی که در خانه شخصی او برای کمک به انقلاب برگزار و نهایتاً سبب دستگیری و شکنجه او توسط سازمان امنیتی شاه (ساواک) می ‏شود.
مرحوم اعتمادیان در روزهای مبارزه به کمک یاران و دوستان انقلابی اش کارهای شگفتی انجام می‏ داد که دارای ریسک پذیری بالایی بود، مثلاً سخنرانی های امام در نجف و یا پاریس را توسط رابط هایی که در مخابرات داشت، یعنی بوسیله همان مخابراتی که تحت نظر ساواک بود! پیام ‏ها و سخنرانی های امام را تلفنی دریافت می‏ کردند و ابتدا در مخابرات ضبط می‏ شد و سپس نوارش را می ‏گرفت و بعد از پیاده سازی، بوسیله دستگاه تکثیری که در بازار داشت تایپ و تکثیر می ‏کردند.
مرحوم اعتمادیان در خاطرات خود می‏ گوید: بالاخره حدود ۲ ماه پس از حضور حضرت امام خمینی در نوفل لوشاتوی فرانسه قرار شد آیة الله صدوقی به دیدار ایشان برود و من هم به همراه چند نفر دیگر همراه ایشان باشم، یک روز پیش از پرواز، آیت الله صدوقی از یزد به منزل ما در تهران آمدند و بزرگانی مانند آیت الله دکتر بهشتی و آیت الله موسوی اردبیلی هم به دیدار ایشان آمدند، ما برای لندن بلیط گرفته بودیم که به ما مشکوک نشوند و قصد داشتیم از آنجا به فرانسه برویم، در فرودگاه افسری که گذرنامه‏ ها را کنترل می کرد از تک تک مسافران علت سفر را جویا می‏ شد، آیت الله صدوقی را جلو انداختیم و افسر از ایشان پرسید کجا می‏ روید؟! آیت الله صدوقی هم خیلی صریح و واضح گفتند: «به یاری خدا به زیات امام خمینی در پاریس!» همه ما سخت جا خوردیم و ترسیدیم! امّا با کمال تعجب آن افسر لبخندی زد و اظهار داشت: «سلام ما را هم به ایشان برسانید!»
مرحوم اعتمادیان در خیلی از وقایع دوران انقلاب نقشی کلیدی داشت، در تمهید مقدمات بازگشت امام به کشور و استقبال از ایشان در فرودگاه مهرآباد، سخنرانی حضرت امام در بهشت زهرا (س) و استقرار ایشان در مدرسه رفاه نقش به سزایی داشت. او بعد از پیروزی انقلاب نیز از پای ننشست و با خدمتگذاری در کمیته امداد امام خمینی، قائم مقامی آستان قدس رضوی، عضویت در شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی و همراهی گسترده با مرحوم حاج حبیب الله عسکراولادی و دیگر استوانه های این حزب مانند استاد سید علی اکبر پرورش به کارهای اجتماعی و سیاسی خود ادامه داد.
مرحوم اعتمادیان به مدت ۱۳ سال در سه دوره ریاست جمهوری مشاور رؤسای جمهوری در امور اصناف و تجاری بود و معتمد خاص آنان محسوب می ‏شد.
مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان در زمان نخست وزیری شهید رجایی به ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه منصوب و به مدت چهار سال منشاء خدمات فراوانی در این سازمان می شود.
آیت الله امام جمارانی که در آن هنگام به همراه حجت الاسلام والمسلمین نظام زاده نمایندگان حضرت امام خمینی در سازمان اوقاف بودند در کتاب خاطرات خود از انتصاب مرحوم اعتمادیان به ریاست اوقاف چنین آورده است که خبر انتصاب ایشان را در ماشین هنگامی که به سمت اوقاف می‏ رفتیم از رادیو شنیدم و فردای آن روز هنگامی که به اتفاق آقای نظام زاده به سازمان اوقاف آمدیم، هنگام سوار‬ شدن به آسانسور، فردی مؤدب و محترم به طرف من آمد و سلام کرد و اظهار داشت: «بنده اعتمادیان هستم» به او تبریک گفتم و بعد از آن به مدت چهارسال با ایشان در سازمان اوقاف همکار شدیم.
آیت الله امام جمارانی اضافه می ‏کند: «آقای اعتمادیان تمام وقت خودرا صرف سازمان اوقاف و امور خیریه می‏ کرد و نظرات خوبی هم برای ارتقای جایگاه اوقاف داشت، همچون اینکه سازمان اوقاف باید با امور حج ادغام و به یک وزارتخانه ارتقاء پیدا کند. از طرف دیگر می خواست وظایف و اختیارات رئیس سازمان اوقاف که مطابق مصوبه شورای انقلاب محدود بود و بخش مهم و عمده آن بر عهده شورای مرکزی گذاشته شده بود به ریاست سازمان تفویض شود. بدین سبب آقای اعتمادیان ظرف این چهار سال تعدادی از متخصصان اوقاف را ترغیب کرد تا قانونی را در خصوص تجمیع سازمان حج و اوقاف و امور خیریه بنویسند، البته در تمام این مراحل، این کار با حضور و تأیید ما بعنوان نمایندگان امام صورت می ‏گرفت و در حقیقت نظر ما هم این بود که با تصویب این قانون، اوقاف از یک سازمان به یک وزارتخانه تبدیل گردد.
اما با همه تلاش ها، این کار صورت نگرفت و دلیلش این بود که قانون پیشنهادی که کارشناسان اوقاف تهیه کرده بودند، از تصویب هیئت دولت گذشت و سپس به مجلس شورای اسلامی رفت، اما مجلس آنرا با تغییرات عمده ای به تصویب رساند و به هر ترتیب قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف در تاریخ ۰۲/‏۱۰/‏۱۳۶۳‬ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای اجراء ابلاغ گردید و الآن هم همین قانون در حال اجراست.»
مرحوم اعتمادیان تا روز بیست و ششم دی ماه ۱۳۶۳ که حضرت امام خمینی جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای سید مهدی امام جمارانی را به سرپرستی سازمان حج و اوقاف و امور خیریه منصوب فرمودند، ریاست این سازمان را بر عهده داشت و بعد از آن نیز ایشان که خیراندیشی و نیکوکاری جزء شاکله وجودی اش بود، همکاری با مجامع خیریه را ادامه داد بطوریکه در تأسیس و پایه گذاری و حمایت بیش از چهل انجمن خیریه دخالت و همکاری داشت.
یکی از با اهمیت ترین نهادهای خیریه و خدماتی مهم مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان تأسیس و بنیان نهاد مؤسسه غیرانتفاعی «محب» برای درمان بیماران که آنها را «عیال الله» می دانست، بود. این مؤسسه‬ غیرانتفاعی فعالیتش را از بازسازی و احیاء بیمارستان قدیمی و فرسوده شهید هاشمی نژاد شروع کرد و برنامه نوسازی و توسعه این بیمارستان طی سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۰ بدون وقفه همزمان با ارائه خدمات به بیماران ادامه یافت بطوریکه الان این بیمارستان در چهار طبقه و حدود ۱۰ هزار مترمربع، ظرفیت پذیرش بیماران آن از سیصد نفر به ۱۲۰۰ بیمار رسیده است و به طور متوسط ماهانه ۴۰۰ عمل جراحی، ده پیوند کلیه و ۳ هزار بار دیالیز انجام می شود.
مرحوم اعتمادیان در قالب مؤسسه غیرانتفاعی محب، برای خدمتگذاری به بیماران کشور به همین میزان بسنده نکرد و با جلب کمک های مردمی و خیرین قدم های بزرگ دیگری را در این راه برداشت که مقاوم سازی و نوسازی کامل بیمارستان میرزاکوچک خان، ساخت و تجهیز بیمارستان محب در کاشان، ساخت و راه اندازی بیمارستان ۲۲۰ تختی محب یاس، راه اندازی و تجهیز بیمارستان محب مهر با ۱۷۵ تخت و ۱۵۰ هزار بستری تا سال ۱۳۹۸، طراحی و ساخت و تجهیز بیمارستان محب کوثر با ۱۵۷ تخت بستری و پذیرش ۷۵ هزار بستری تا سال گذشته، ساخت مرکز جامع پیشگیری، کنترل و درمان سرطان، ساخت نخستین دهکده گردشگری سلامت کشور درزمینی به مساحت ده هزار متر مربع در برغان استان البرز و اشتغال قریب دو هزار نفر به صورت مستقیم و صدها پزشک متخصص و فوق تخصص در بیمارستان های محب از مجموعه خدمات مؤسسه غیرانتفاعی محب است که مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان تا آخرین روزها اداره آنرا بر عهده داشت.
مرحوم اعتمادیان یک نفر بود امّا با انساندوستی و نیکوسرشتی که داشت نشان داد می تواند خادم مخلص هزاران انسان نیازمند باشد و خوبی ‏ها و نیکوکاری را در جامعه تکثیر کند و همه این ها که اشاره شد اجمالی از کارهای خیرخواهانه این عبد صالح پروردگار بود که امیدواریم امثال ایشان در جامعه زیاد شوند و باقیات الصالحات و سنت حسنه ایشان همیشه با دوام و ساری و جاری باشد.
امّا از آنجایی که این جهان فانی است و انسان‏ ها برای مدتی محدود در این دنیا به سر می برند و عاقبت باید رهرو سرای آخرت و جاوید بشوند، مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیان نیز درسن هشتاد سالگی و در بیست و ششم دی ماه ۱۳۹۷ پس از عمری تلاش و کوشش در راه انقلاب و خدمت خالصانه به مردم و محرومین و نیازمندان، با زاد و توشه ای پر بار آهنگ سفر آخرت کرد و به دیار باقی شتافت، گرچه چنین انسان ‏هایی هیچ گاه نمی‏ میرند و یاد و نام آنان تا روزگار باقی است، جاودان خواهند ماند و جایگاهشان در آن دنیا نیز بهشت ابدی خواهد بود همانطور که در قرآن کریم وعده فرموده است: «أَمَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ جَنَّاتُ الْمَأْوَی نُزُلًا بِمَا کَانُوا یَعْمَلُونَ» (سجده، ۱۹)

1399/10/25
19:56:48
0.0 / 5
1045
تگهای خبر: برنامه , خدمات , رمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱