ابراهیم حیدری خبر داد

مشاركت ۵۲۳ روستا و آبادی در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب

مشاركت ۵۲۳ روستا و آبادی در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب

بلک بلاگ: 523 روستا و آبادی عشایری از چهارده استان کشور در هفتمین جشنواره روستاها و عشایر کتاب مشارکت کردند.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، به نقل از دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب، بگفته ابراهیم حیدری دبیر جشنواره، در هفتمین دوره از رقابت جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به رغم همه گیری ویروس کرونا و محدودیت کارهای اجتماعی و گردهم آیی های شاهد استقبال قابل روستاییان و عشایر کتاب دوست از این رویداد هستیم و تا حالا ۵۲۳ روستا و آبادی عشایری از چهارده استان کشور در جشنواره شرکت کردند و انتظار می رود، مشارکت تا اختتام مهلت شرکت در رقابت افزایش پیدا کند. اول دی ماه سال جاری با اختتام مهلت شرکت در رقابت، این فرصت تا آخر دی ماه تمدید شده بود. فراخوان هفتمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب اول پاییز ۱۳۹۹ انتشار یافته بود.
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: روستاهای متقاضی شرکت در جشنواره هم¬چنان می توانند مستندات و مدارک و برنامه های تدوین و انجام شده در زمینه کتابخوانی و ترویج کتاب به دبیرخانه مرکزی یا دبیرخانه استانی جشنواره ارسال نمایند و انتظار می رود علاقه مندان شرکت در رقابت را به روز آخر موکل نکنند تا در بازه زمانی و مهلت اعلام شده آثارشان به دبیرخانه مرکزی برسد. برای این منظور، ضرورت دارد مستندات و مدارک برنامه های ترویج کتابخوانی در روستاها به امضای دهیار و رئیس شورای اسلامی روستا، برسد و همین طور فرم های مربوط به جشنواره نیز تکمیل شود. دبیرخانه استانی جشنواره ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هر استان است. دبیرخانه مرکزی نیز تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان فجر (جم سابق)، شماره ۷، ساختمان فجر، طبقه ۵ کد پستی ۱۵۸۹۷۴۳۱۱۱ واقع شده است.
حیدری افزود: همین طور متقاضیان مشارکت می توانند مستندات شان را به پست الکترونیک جشنواره به آدرس [email protected] ارسال نمایند برای کسب اطلاع بیش تر می توان به سایت شبکه ترویج کتابخوانی به آدرس http: //bookpromotion.ir/ مراجعه کنند.
این مقام مسئول توضیح داد: داوری جشنواره برمبنای فاکتورهای مختلفی به انجام می رسد؛ ارزیابی فعالیت هر روستا برمبنای نیازهای محلی، آئین های بومی و ارزش های دینی و ملی و همین طور جلب مشارکت مردمی و پشتیبانی دستگاه های اجرائی برای تامین هزینه ها و سرمایه گذاری از مؤلفه های مهم داوری جشنواره است. طراحی یا اجرای برنامه برای زنان، کودکان و نوجوانان نیز از دیگر فاکتورهای تأثیرگذار جشنواره است. برخورداری برنامه و شیوه اجرای آن از خلاقیت و نوآوری، قابلیت الگوبرداری و استمرار و مداومت برنامه ها، اهتمام ویژه به توسعه و تجهیز فضاها و بناهای حوزه کتاب روستاها در برنامه های طراحی شده، قابلیت و ضمانت اجرا داشتن برنامه های ترویج کتابخوانی از دیگر مؤلفه های قابل اعتنا برنامه ها و کارهای ترویج کتابخوانی در مناطق روستایی و عشایری است. همین طور مواردی از این قبیل مهم است؛ برنامه ها توأم با بیشترین تأثیر و کمترین هزینه حاصل آمده باشد نیز برنامه ها مبتنی بر منابع، امکانات و ظرفیت های محلی باشد. همین طور داشتن کتابخانه و تعداد اعضا، کارهای جنبی کتابخانه، گروه سنی و جنسیت اعضا، کارهای فرهنگی روستا (نظیر جشنواره ها، مسابقات کتاب خوانی) و مشارکت مردم در این برنامه ها از دیگر شاخص هایی بوده است که در داوری ها لحاظ شده است.
بر اساس این گزارش، جشنواره روستاهای دوستدار کتاب اولین بار در سال ۱۳۹۳ راه اندازی نهاده شده است و تا حالا مجموعاً ۶۵۰۰ روستا و آبادی عشایری در این جشنواره شرکت کردند. یکی از مهم ترین اهداف جشنواره، گسترش، توسعه و ترویج تقویت برنامه های کتابخوانی و تقویت زیر ساخت های فرهنگی و ترویج کتابخوانی در مناطق روستایی و آبادی هایی عشایری عنوان شده است. جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب توسط دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی، ستاد شهرها و روستاهای دوستدار کتاب و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وجود آمده است. این رقابت با مشارکت دستگاهها و نهادهای مختلفی شامل معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو، سازمان شهرداری¬ها و دهیاری¬های کشور، اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، یونسکو و نهادهای دیگر همکار انجام می شود.
در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ده روستا برگزیده و ده روستا نیز مورد تقدیر قرار می گیرند و به هر یک از روستاها و آبادی های عشایری دوستدار کتاب جوایزی تا سقف پانصد میلیون ریال اهدا می شود.


منبع:

1399/10/24
23:53:24
0.0 / 5
1013
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴