محمد جهانی مقدم:

تنها ۲۰ ناشر بطور حرفه ای به طراحی كتاب می پردازند

تنها ۲۰ ناشر بطور حرفه ای به طراحی كتاب می پردازند

به گزارش بلک بلاگ یک مدیر هنری و طراح گرافیک اظهار داشت: در بحث طراحان حرفه ای ضمن احترام به پیشکسوتان این حوزه که استادان ما بودند، کار طراحان نسل جدید بمراتب خلاقانه تر و مدرن تر است.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، محمد جهانی مقدم، مدیر هنری و طراح گرافیک نشر نیماژ اظهار داشت: بنظرم در سالهای اخیر کتاب ها از لحاظ طراحی گرافیک، صفحه آرایی، چاپ و صحافی به استانداردها نزدیک تر شده اند و دراین زمینه پیشرفت کرده ایم. در این میان طرح های بد هم داریم که آن هم به خاطر انبوه ناشران و محتوای بدآثار است. شاید تنها ۲۰ ناشر در ایران استاندارهای طراحی کتاب را رعایت می کنند و طراحان خوبی در آنجا فعالیت می نمایند.
وی اضافه کرد: تعداد ناشران در سالهای اخیر بیشتر شده و کیفیت نیز از آن منظر پایین آمده ولی به خاطر نوع نگرش طراحان جدید و به مدد ابزارآلاتی که به طراحی گرافیک (مانند نرم افزارهای مختلف و طراحی فونت) اضافه شده، شاهد کارهای خوبی هستیم. زمانی طراح محدودیت های زیادی داشت ولی حالا فونت های جدید طراحی شده و تنوع زیاد است. بستر اینترنت نیز به این مساله کمک کرده تا طراحان دانش فنی و اطلاعات هنری خودرا بالا ببرند. اگر بخش ناشران متوسط و زیر متوسط را که کنار بگذاریم، در بحث طراحان حرفه ای، ضمن احترام به پیشکسوتان این حوزه که استادان ما بودند، کار طراحان نسل جدید بمراتب خلاقانه تر و مدرن تر است.
جهانی مقدم درباره اهمیت برگزاری چنین جشنواره ای برای توجه به شاکله و طرح کتاب اظهار داشت: خوب است که دوسالانه ای برای این بخش از گرافیک داریم ولی متأسفانه در ایران این جشنواره ها آن طور که باید برگزار نمی گردد. ممکنست در این دوسالانه برآیندی از بهترین جلد کتاب های این دو سال انتخاب شوند و جایزه ببرند ولی آن گونه که بخواهیم به این جشنواره بعنوان یک رویداد فرهنگی مهم در حوزه نشر بنگریم، نیست. به خاطر دارم چندین سال پیش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دوسالانه های گرافیک جهان اسلام یا دوسالانه هایconceptual art را برگزار می کرد که رویدادهای مهمی بوند. آثار در گالری های بزرگ نمایش داده می شد و بازدیدکنندگان زیادی هم داشت ولی به مرور این روال افول پیدا کرد.
مدیر هنری و طراح گرافیک نشر نیماژ با اشاره به اقداماتی که برای این جشنواره ضروری به نظر می رسند اظهار داشت: در کنار برگزاری جشنواره می توان کارگاهی ایجاد کرد که در آن به مفهوم طراحی جلد کتاب، تمایز آن با دیزاین ماژول های دیگر مانند طراحی پوستر و بروشور و… پرداخت. می توان نشست هایی با موضوعات طراحی گرافیک فرهنگی و بازار کار آن در نظر گرفت و به این مساله پرداخت که چرا در کشور ما طراحی گرافیک فرهنگی شرایط مالی خوبی ندارد.
ضرورت تدوین قوانین برای طراحان جلد کتاب
این طراح گرافیک در توضیح شرایط کنونی طراحان جلد کتاب در کشور عنوان کرد: متأسفانه قصه تکراری که وجود دارد این است که شرایط مالی طراحان گرافیک خوب نیست. وضعیت طراحان گرافیک فرهنگی مانند طراحی جلد و بویژه طراحی پوستر تئاتر افتضاح است. ناشران محترم هم که قشر فرهنگی هستند اصلاً اهمیتی به این مسئله نمی دهند و دنبال این هستند که هزینه هایشان را کم کنند. بهانه شان هم این است که کتاب فروش ندارد، کتاب سرمایه گذاری پُر ریسکی است و این مبلغ هم که به طراح داده می شود لطف است و… البته ناشران خوب و منصف هم زیاد داریم ولی انگشت شمارند.
جهانی مقدم اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید قوانینی تدوین کند تا ناشر نتواند در حق طراح جلد، طراح گرافیک، ویراستار و مؤلف اجحاف کند. نویسنده اثر بعد از انتشار مجدد کتابش حق التألیف می گیرد اما چرا طراح جلد نباید به همان میزان هزینه ای دریافت کند؟ فکر می کنم این مسائل در حقوق طراح و صفحه بند که شاکله و ویترین کتاب را می سازند مغفول مانده است. به نظرم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حداقل می تواند چهارچوبی در این خصوص برای ناشران مشخص نماید تا طراحان جلد هم بتوانند امرار معاش کنند وگرنه کار طراحی گرافیک و جلد کتاب بیشتر دغدغه های شخصی و دلی است و آورده مالی چندانی ندارد. با ورود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مساله و همکاری با انجمن صنفی طراحان گرافیک هم کیفیت بصری کتاب ها افزایش می یابد و هم ناشران می توانند با طراحان حرفه ای تر فعالیت کنند.
چهارمین دوسالانه نشان شیرازه زمستان ۱۳۹۹ برگزار می گردد و علاقه‎مندان برای آگاهی و ثبت‎نام می توانند به پایگاه الکترونیکی https: //shirazeh.farhang.gov.ir/ مراجعه کنند.


منبع:

0.0 از 5
1399/10/22
15:15:26
1168
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳