یك مدیر كتابخانه ملی عنوان كرد

بریلفا برای دسترسی بهینه نابینایان به منابع اطلاعاتی

بریلفا برای دسترسی بهینه نابینایان به منابع اطلاعاتی

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی از اقدامات انجام شده در پروژه ملی «بریلفا» برای دسترسی بهینه نابینایان به منابع اطلاعاتی آگاهی داد.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، هانیه گرائیلی در این زمینه اظهار داشت: تعلق داشتن به آحاد جامعه و توجه به اقشار مختلف و دسترسی عادلانه به امکانات و ایجاد فرصت‏ های برابر برای همگان در حدود و منطبق بر حوزه ‏های مأموریتی، مرا بر آن داشت تا جشنواره «بریلفا» را در سازمان اسناد و کتابخانه ملی راه اندازی کنم که این امر از مهم‏ ترین شاخصه‏ های یک سازمان یا نهاد در تراز «ملی» است.

او افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به مثابه حافظه ملی تمامی ایرانیان است و یکی از قطب‏ های مهم فرهنگی کشور در تراز ملی محسوب می شود. به خاطر این نوع نگاه، همیشه اهتمام کرده ام در امتداد توجه به اقشار مختلف جامعه و فراهم آوردن شرایط مناسب و دسترسی عادلانه به منابع و ایجاد فرصت ‏های برابر برای همگان، در حدود حوزه مأموریتی خود گام بردارد.
مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه‏ ملی ایران اظهار نمود: دسترسی عادلانه به منابع اطلاعاتی و تلاش در ایجاد امکان‏ برابر برای افراد با نیازهای ویژه همچون افراد با لطمه بینایی، مستلزم اتخاذ برخی سیاست ‏های ویژه و کاربست مکانیزم ‏ها و راهبردهای جایگزین متناسب با شرایط این افراد است. در این میان «خط بریل» بعنوان خط رسمی این قشر، از طرف سازمان ملل متحد و بسیاری دیگر از سازمان ‏ها و نهادهای بین ‏المللی رسمیت یافته و بر آن تاکید شده است.
او اضافه کرد: در همین راستا کتابخانه‏ ملی ایران بواسطه کارویژه ‏ها و حوزه‏ های مأموریتی خود، همتراز با کارهای جهانی، در جهت حفظ، گسترش، کارآمدسازی و راه‏ حل‏ یابی مشکلات بریل فارسی برای دسترس ‏پذیری بهتر و فراگیر نابینایان کشور به منابع اطلاعاتی کارهایی را به انجام رسانده و پروژه ملی «بریلفا» را کلید زده است.
هانیه گرائیلی اظهار نمود: اولین دوره جشنواره ملی «بریلفا» بعنوان وجه اجرائی این پروژه، سال قبل در سازمان اسناد و کتابخانه ملی اجرا شد. در طول برگزاری این جشنواره، از ارسال آثار تا زمان برگزاری و در نهایت بازخوردهایی که دریافت شد، نسبت به مشکلات این حوزه آگاه شدیم که یکی از اشکالات اصلی در زمینه خط بریل، ساحت تصمیم سازی بود. به این معنا که تا حالا مشکلات و مسائل مربوط به بریل در ایران و امور در رابطه با آن، محدود و متوجه سازمان بهزیستی بوده است. این درحالی است که وظایف و کارویژه‏ های مختلفی برای دستگاه ‏های مختلف فرهنگی کشور دراین زمینه به تناسب حوزه ‏های مأموریتی ‏شان می‏ توان متصور بود که باید در سیاست‏گذاری‏ ها و تصمیم‏ سازی‏ های این دستگاه‏ ها به تناسب وظایف و خدمات برای نابینایان قرار گیرد.
او اشاره کرد: یکی از کارویژه‏ ها و اهداف اصلی پروژه ملی بریلفا در کنار حفظ، گسترش و نهادمندسازی بریل در ایران، شناسایی و احصاء مشکلات بریل، عوامل مترتب بر این مشکلات، راه‏ حل‏ یابی برای آنها و ایجاد فضای هم‏ افزا برای تشریک مساعی و نقش ‏آفرینی دستگاه ‏های مختلف ذی‏ ربط در راه برون ‏رفت از مشکلات موجود است که در صورت هم ‏افزایی و توجه دستگاه‏ های مختلف فرهنگی کشور در چهارچوب حوزه ‏های مأموریتی خود، به برون‏ رفت از مشکلات پیش‏ روی بریل و نقش‏ آفرینی در این عرصه، می‏ توان شاهد دسترسی بهتر، فراگیر و کارآمدتر افراد با لطمه بینایی به منابع اطلاعاتی و برآورده شدن نیازهای اطلاعاتی این قشر به شکلی بهینه و در روندی تسریعی بود.
او اضافه کرد: در این سلسله گزارش ها‏ در قالب وجه مطالعاتی «پروژه ملی بریلفا»، در کنار شناسایی موشکافانه و احصاء مسائل و چالش ‏ها در هر یک از ابعاد مختلف بریل در ایران، به فراخور موضوع و متناسب با حوزه‏ های مأموریتی دستگاه ‏های ذی‏ربط برای حل، تقلیل و برون ‏رفت از این چالش ‏ها و مشکلات و توصیه‏ های سیاستی، پیشنهاداتی ارائه شده است.
گرائیلی اشاره کرد: یکی از حوزه‏ های در رابطه با خط بریل در ایران مسائل و مشکلات مربوط به چاپ و نشر قرآن بریل در کشور است؛ قیمت بیش از یک میلیون تومانی هر نسخه از قرآن بریل، وجود اغلاط در بعضی از قرآن‏ های چاپ شده در کشور، نبود نظارت مستمر و منسجم بر چاپ قرآن بریل در ایران، انطباق نداشتن با رسم‏ المصحف، حجیم بودن و چندجلدی بودن قرآن ‏های بریل، و دسترسی نداشتن مناسب نابینایان به قرآن بریل چه به صورت شخصی و چه در محیط ‏های مختلف، همچون مشکلات و مسائل است.0.0 از 5
1399/10/16
11:44:14
1110
تگهای خبر: جشنواره , خدمات , فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲