حاج قاسم در مكتب فاطمی

حكایت خانه ای كه تبدیل به بیت الزهرا شد

حكایت خانه ای كه تبدیل به بیت الزهرا شد

یکی از مهمترین مراکز عزاداری ایام فاطمیه در کرمان خانه سابق شهید حاج قاسم سلیمانی است خانه ای که از 9 سال قبل تبدیل به بیت الزهرا و مرکز تجمع دوستداران دوده (ع) شد.خبرگزاری مهر – گروه استانها، اسمامحمودی: مردم کرمان بیت الزهرای این شهر را به خوبی می شناسند، خانه ای در ابتدای خیابان شهید باهنر و در انتهای یک کوچه بن بست. این خانه مرکز عزاداری دوده (ع) است و به صورت ویژه از ۹ سال قبل که شهید حاج قاسم محل زندگی اش را از کرمان به تهران منتقل کرد، تنها ملکش در این شهر که همین خانه بود را وقف حضرت زهرا (س) کرد.
تا پیش از شیوع ویروس کرونا در روزهای فاطمیه عزاداری در این مکان برگزار می شد و همه اقشار جامعه به شکل گسترده در مراسم شرکت می کردند و در عزای حضرت زهرا (س) اشک می ریختند. اما تفاوت این جلسه با سایر جلسات این بود که حاج قاسم تاکید داشت به نحوی برنامه ها اجرا شود که سبب تعمق و تفکر بیشتر شرکت کنندگان خصوصاً جوانان در سیره فاطمی و دوده (ع) شود.

عکس آرشیوی است
تکریم عزاداران فاطمی و خدمت به آنها توسط سردار سلیمانی
در طول ۹ سال قبل حاج قاسم هر کجا که بود در روزهای عزاداری خودرا به بیت الزهرا می رساند و گوشه ای در کنار درب ورودی دست به سینه در مقابل مردم می ایستاد و در اوج سادگی و تواضع مقدم عزاداران حضرت فاطمه (س) را تکریم می کرد.
سال گذشته مردم مراسم بیت الزهرا را بدون حضور حاج قاسم برگزار کردند و غم و اندوه شهادت حضرت زهرا را با غم از دست دادن سردار تجربه کردند.
طی سال جاری اما مردم با حضور در گلزار شهدای کرمان و در مجاور مرقد شهید سلیمانی عزاداری کردند.

عکس آرشیوی است
سردار سلیمانی در مکتب فاطمی
کرمانی ها اشک های سردار شهیدشان را در رثای بانوی دو عالم را فراموش نمی کنند و به یاد دارند که حاج قاسم این مراسم را هر سال با شکوه برگزار می کرد و خود آرزو داشت در این مراسم چایی بگرداند و حتی جارو به دست می گرفت و بیت الزهرا را جارو می کرد و پس از رفتن عزاداران ساعت ها در سرداب خانه گوشه ای خلوت می کرد و به عبادت می پرداخت.
سردار سلیمانی بارها در جمع های مختلف عنوان کرده بود که هر کجا در مبارزه با دشمنان به تنگنا برمی خورد دست به دامان حضرت زهرا (س) می شد.
سردار سلیمانی بارها در جمع های مختلف عنوان کرده بود که هر کجا در مبارزه با دشمنان به تنگنا برمی خورد دست به دامان حضرت زهرا (س) می شد
امروز در گلزار شهدای کرمان پای حرف مردم و خاطراتشان از بیت الزهرا نشستیم، جوانی به نام اسماعیل که لباس بسیجی به تن داشت و در حال خدمت رسانی به زوار گلزار شهدا بود اظهار داشت: سال ها از بچگی پای منبر روحانیون در بیت الزهرا می نشستیم و افتخار داشتیم که خادم حضرت زهرا هستیم و خدمت در مجلسی که بانی آن حاج قاسم بود برای ما افتخار بود.
این جوان اظهار داشت: هیچگاه فکر نمی کردم روزی در گلزار شهدا در روز شهادت حضرت زهرا در کنار عزاداری برای بانوی دو عالم، عزای حاج قاسم را نیز در دل داشته باشم.

عکس آرشیوی است
وی اظهار داشت: علاقه شدید حاج قاسم به حضرت زهرا به حدی بود که خود هر سال در جلسه بیت الزهرا شرکت می کرد و خادم عزاداران می شد، برخی مواقع با اصرار جارو را از دست خادمان می گرفت و خودش به کارهای جزئی بیت الزهرا می پرداخت وقتی پای حرف هایش می نشستیم می گفت هر چه که دارد از جلسات عزاداری حضرت فاطمه است و ما را سفارش می کرد که حضرت زهرا با بشناسیم و در مکتب دوده گام برداریم.
علاقه شدید حاج قاسم به حضرت زهرا به حدی بود که خود هر سال در جلسه بیت الزهرا شرکت می کرد و خادم عزاداران می شد
پای صحبت مادر یکی از شهدا نشستیم، زهرا ایرانمنش می گوید: مردم کرمان در روزهای فاطمیه اینطور انس گرفته بودند که در کنار حاج قاسم به عزاداری بپردازند و حاجی عاشقانه به عزاداران خدمت می کرد همیشه توجه ویژه ای به خانواده شهدا داشت.
وی اظهار داشت: فرزندان ما سربازان حاج قاسم در مکتب حضرت زهرا بودند و در وصیت نامه فرزندم به صورت ویژه به تکریم دوده (ع) و خصوصاً حضرت فاطمه تاکید شده و این امر ناشی از حضور در کنار حاج قاسم بود و همین مساله همیشه آرامم می کند که فرزندانمان در راه اسلام شهید شدند.
ندای یازهرا در مجاور مرقد حاج قاسم
امروز هم مردم کرمان مانند سالهای گذشته در کنار حاج قاسم، سیاه پوش شهادت حضرت فاطمه شده اند و با وجود سرمای شدید این روزهای کرمان اما گلزار شهدا را سیاه پوش کرده اند و یا زهرا می گویند.
یکی از همرزمان و دوستان شهید سلیمانی، مهدی صدفی است که خود یادگاری از دفاع مقدس و لشکر ۴۱ ثارلله در استان کرمان است و از جوانی در کنار حاج قاسم بوده است.

عکس آرشیوی است
وی می گوید: حاج قاسم زمانی که برای ادامه فعالیت هایش مجبور به جابجا کردن خانه اش از کرمان به تهران شد، تنها خانه اش در کرمان را به محلی برای عزاداری حضرت زهرا تبدیل کرد.
وی اظهار داشت: حاج قاسم اصرار داشت که نامی از وی روی این خانه نباشد و بنا بر این خانه را وقف حضرت زهرا کرد و نامش را هم بیت الزهرا گذاشت.
سرهنگ صدفی اضافه کرد: حاجی در کرمان هیچ خانه و ملک دیگری نداشت و وقتی بهر دلیلی در کرمان حضور می یافت در خانه اقوامش مستقر می شد و خودش هر سال در روزهای فاطمیه در مراسم بیت الزهرا شرکت می کرد.
وی اضافه کرد: مراسم بیت الزهرا کاملاً ساده و بدون هر گونه تشریفات امنیتی برگزار می شد و مردم از هر قشری با آسودگی در این مراسم حضور می یافتند و به عزاداری می پرداختند.
وی اظهار داشت: حاجی توجه ویژه ای به کودکان و نوجوانان و جوانان داشت و اهتمام می کرد آنها را جذب فرهنگ فاطمی کند.
در بیت الزهرای کرمان و دقیقاً درمکانی که حاج قاسم به استقبال مردم می ایستاد عکس شهدای کرمان بر دیوار نقش بسته بود و خیلی از جوانان کرمان با شرکت در مراسم های بیت الزهرا عازم حضور در جبهه های مبارزه با تروریسم و دفاع از حرم شدند و حالا در این مکان عکس حاج قاسم بر دیوار نقش بسته است.


0.0 از 5
1399/10/09
13:10:52
1080
تگهای خبر: برنامه , رمان , شركت , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱