عباس خامه یار نوشت

صادق المهدی و احترامی كه برای انقلاب ایران قائل بود

صادق المهدی و احترامی كه برای انقلاب ایران قائل بود

به گزارش بلك بلاگ صادق المهدی، دولتمرد سودانی كه بر اثر مبتلا شدن به كرونا درگذشت، بسیار باهوش و واقع گرا بود. نهضت مردمی و انقلاب اسلامی ایران را می شناخت و احترام خاص و ویژه ای برای ملت ایران قائل بود.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: «صادق المهدی» نخست وزیر اسبق سودان که ریاست حزب «الامه» را بر عهده داشت، شب گذشته بر اثر ابتلاء به کرونا در سن ۸۵ سالگی دارفانی را وداع گفت. عباس خامه یار رایزن فرهنگی ایران در لبنان یادداشتی را به مناسبت درگذشت این دولتمرد فهیم سودانی نوشته است که در ادامه آنرا خوانید خواند:
شاید کمتر کسی از هم نسلی هایم باشد که «صادق المهدی» نخست وزیر اسبق و رئیس حزب «الامه» سودان را که شب گذشته (چهارشنبه ششم آذر ۱۳۹۹) بر اثر ابتلاء به بیماری کرونا در سن ۸۵ سالگی درگذشت، نشناسد و حضور پُر رنگ او را در عرصه سیاست منطقه ای و بین المللی نداند.
▪️صادق المهدی و حزب سیاسی اش در نیم قرن اخیر، نقش برجسته و تأثیرگذاری در تحولات شمال آفریقا و مغرب عربی ایفا کرد و علاوه بر ریاست حزب «امت» در سودان، از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹ عهده دار منصب نخست وزیری آن کشور بود که در سال ۱۹۸۹ به دنبال کودتای «عمر البشیر» سرنگون شد و بعد از آن، البشیر جایگاه نخست وزیری سودان را منحل کرد.
حزب الامه که ریاست آنرا صادق المهدی بر عهده داشت، بزرگترین حزب سیاسی سودان است و همواره مخالف شدید نرمال سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی به حساب می آید.
صادق تا آخرین لحظات حیاتش و به رغم تهدیدها و تطمیع های فراوان قدرت های منطقه ای، سرسختانه، شجاعانه و صادقانه پای این موضع ایستاد و هیچ تهدید و ترغیبی نتوانست اراده وی را متزلزل کند.
▪️صادق المهدی بسیار باهوش و باذکاوت، واقع گرا و واقع بین بود. نهضت مردمی و انقلاب اسلامی ایران را می شناخت و احترام خاص و ویژه ای برای ملت ایران قائل بود و همواره از مواضع جمهوری اسلامی حمایت می کرد؛ چه زمانی که درون حاکمیت و چه در دوره ای که بیرون آن قرار داشت.
▪️از سالیان پیش صادق المهدی را می شناختم و در تهران، خارطوم و دوحه با وی دیدار داشتم. آخرین بار، زمانی بود که هردویمان در هم اندیشی سالیانه مرکز مطالعات الجزیره قطر در ۲۶ و ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۶ میهمان قطری ها جهت شرکت در کنفرانس «بحران دولت؛ و آینده نظام منطقه ای در خاورمیانه» بودیم.
▪️آنچه که بیشتر من را در این شرایط سخت منطقه ای و در غیبت اندوهناک او به یادش می اندازد، جمله ای است که بعد از آخر سخنرانی ام در کنفرانس به من گفت.
مبحث و عنوان سخنرانی من، «مرور یک صد سال توافق بالفور: چرایی موجودیت آینده اسرائیل در منطقه» بود که با واکنش عده ای از معارضان سوری که از کشورهای مختلف در آن کنفرانس گرد هم آورده! و آمده بودند، مواجه گردید.
شادروان صادق المهدی من را در کنار خود نشاند (همانطور که در عکس زیر آمده است) و ضمن تحسین و تأیید مطالبم و تکرار جمله: «براوو علیک»، اظهار نمود:
«دکتر! ناراحت نشو! دوسوم جمعیت انبوه این سالن قلباً با ایران و تو هستند. اما چه نماییم که… (جمله اش را با ساییدن دو انگشتان دستش به هم ادامه داد که به معنای رایج دریافت پول است!!!)
سری تکان دادم و پرسیدم: «سیادت الرئیس! یعنی به قول سرور شهیدان: قُلوبُهُم ْ مَعَنا و سُیُوفُهُمْ عَلَیْنا؟».
با تکان دادن سر، پاسخم را داد...
روحش شاد …

5.0 از 5
1399/09/07
14:18:01
1359
تگهای خبر: سرور , شركت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱