كتاب نظماهنگ قرآن ائتلاف لفظ و معنا در كلام وحی منتشر گردید

كتاب نظماهنگ قرآن ائتلاف لفظ و معنا در كلام وحی منتشر گردید

كتاب نظماهنگ قرآن؛ ائتلاف لفظ و معنا در كلام وحی تألیف ابوالفضل خوش منش به همت مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) منتشر گردید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «نظماهنگ قرآن؛ ائتلاف لفظ و معنا در کلام وحی» پژوهشی است به قلم ابوالفضل خوش منش، دانشیار گروه علوم قرآن و حدیث دانشکده الاهیات دانشگاه تهران.
این اثر که از جانب انتشارات فرهنگستان هنر انتشار یافته، به تحلیل شیوایی آوا و آهنگ زبان در آیات و سُور قرآن و هم ژرفای ظرافت های زبانی و موسیقیایی قرآن در بیان معانی وحیانی به زبان عربی مبین پرداخته است.
پژوهشگر در چهار فصل این کتاب، نظماهنگ زبان قرآن را بعنوان آیتِ مستقیمی از طرف خداوند از منظر سازگاری دقیق لفظ و معنا و نظم و انسجامی درونی و منطبق بر قواعد زیباشناسانه زبان عربی، مورد بررسی قرار داده و معتقد است: «آهنگ» در هر زبان همچون خصوصیاتی است که از کمیت و کیفیت ترکیب حروف آن زبان پدید می آید و هم می گوید: «تمام علم و آگاهی نامه خداوند، همین قرآن است و تمام این قرآن، همین اعجاز زبان اش است و نه چیز دیگری. این زبان، سازه ای است عظیم. که از لحاظ هنر، جمال و فن، مانند عمارتی منحصر به فرد است که هیچ نظیری پیش و بعد از خود ندارد و ما همچنان در راه کشف قواعد آن، در ابتدای راه هستیم.»
«نظماهنگ قرآن؛ ائتلاف لفظ و معنا در کلام وحی» از منابع مختلف داخلی و خارجی بهره جسته که سبب تقویتِ محتوا و استنادات اثر شده است.
این کتاب در چهار فصل با عناوین «مقصود از نظماهنگ زبان قرآن و هدف از بررسی آن»؛ «مقوّمات و آثار آهنگ نظم و نثر»؛ «تأثیر آوای حروف»؛ و «بیان نمونه های قرآنی و بیانی از نظماهنگ قرآن در آینه آیات و سُور»، در ۲۴۰ صفحه رهاورد تازه مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) در سال ۱۳۹۹ برای علاقه مندان حوزه علوم قرآن و حدیث و هنرپژوهان است.


منبع:

1399/09/02
20:56:55
5.0 / 5
1182
تگهای خبر: كتاب , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲