با حضور در كمیسیون فرهنگی مجلس؛

مختارپور از نمایندگان مجلس درخواست كمك كرد

مختارپور از نمایندگان مجلس درخواست كمك كرد

به گزارش بلك بلاگ دبیركل نهاد كتابخانه‏ های عمومی با حضور در كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با عرضه گزارشی از تاریخچه و مشكلات نهاد خواهان كمك از نمایندگان مجلس یازدهم شورای اسلامی شد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‏ های عمومی با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با نمایندگان مجلس دیدار و ضمن عرضه گزارشی از تاریخچه و مشکلات نهاد خواهان کمک از نمایندگان مجلس یازدهم شورای اسلامی شد.
در این جلسه کمیسیون که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین آقاتهرانی و حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس تشکیل شد، علیرضا مختارپور با اشاره به مشکلات نهاد درمورد تأمین حقوق و مزایای کتابداران مطابق دیگر دستگاههای فرهنگی، تأمین منابع کتاب، نشریات و منابع الکترونیک، بودجه عمرانی برای تکمیل پروژه های نیمه تمام، رفع مشکلات و نقصها قانون تأسیس نهاد و و دیگر مسائل مبتلا‏به نهاد اظهار داشت: باوجود تمامی این مشکلات در طول ۶ سال گذشته، نهاد کتابخانه های عمومی هم از نظر توسعه کتابخانه های جدید نهادی و هم در جلب مشارکت دستگاههای عمومی و خیّران، موفق به افزایش بیشتر از ۱۰۰ کتابخانه در هر سال شده است.
وی در ادامه انجام فعالیتهای فرهنگی مختلف همچون نشست های کتاب‏خوان، گسترش فعالیت بخش های کودک و نوجوان، توسعه بخش نابینایان، برگزاری گسترده و موفق جشنواره کتابخوانی رضوی، تقدیر از نویسندگان، تأسیس محافل ادبی، فعالیت گسترده در فضای مجازی، مخصوصاً بعد از شیوع بیماری کرونا و هزاران برنامه موفق کتابخانه ها و کتابداران در کتابخانه های عمومی کشور شرح داد.
علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد با عرضه گزارش فعالیت ها، مسائل و مشکلات نهاد به تشریح تلاش نهاد در دو مبحث اساسی اصلاح قانون نهاد و پیشبینی بودجه برای سال ۱۴۰۰ تصریح کرد: نکات اصلاحی موردنظر برای اصلاح قانون نهاد را به کمیسیون فرهنگی تقدیم کرده‏ایم و در مورد بودجه سال ۱۴۰۰ هم از شروع سال تابحال با جلسات مختلف با بیشتر از یک صد نماینده محترم باوجود شرایط کرونایی کشور و حضور در جلسات مجامع نمایندگان برخی استان ها پیگیر تحول اساسی در بودجه نهاد هستیم.
در ادامه این نشست بعضی از نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان حمایت کامل و همه جانبه از نهاد در دو مبحث رفع نقصها قانونی و بهبود اعتبارات و بودجه به بیان نقطه نظرات خود در بعضی موضوعات پرداختند.
حجت الاسلام سیّدرضا تقوی در این جلسه ضمن توجه به گزارش های عرضه شده از اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور بر ضرورت انعکاس رسانه ای این نشست برای تاکید بر حمایت کمیسیون فرهنگی از مبحث کتاب و کتابخوانی و کتابخانه ها تاکید نمود.
لزوم توجه و درک مسئولین بخش های مختلف کشور به مبحث فرهنگ، لزوم اصلاح قانون نهاد برای رفع مشکلات قانونی، گزارش پروژه های نیمه تمام هر شهر به نماینده آن شهر از جانب نهاد، بهره گیری از منابع مفید و غیرقابل استفاده موجود در بعضی کتابخانه های بزرگ مثل کتابخانه مجلس و کتابخانه ملی، استفاده از ظرفیت اهدای کتاب توسط مردم در هفته کتاب، استفاده دستگاههای دیگر در مسابقات کتابخوانی از نظر کارشناسی نهاد و بهره‏ گیری از کمک سازمان اوقاف همچون سخنان محوری حجت الاسلام سیّدرضا تقوی در این جلسه بود.
همچنین غلامرضا منتظری در ادامه پیشنهاد تشکیل جلسه کمیسیون فرهنگی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دستگاههای مرتبط برای رسیدگی و حل مشکلات نهاد را بیان نمود.
سیّد علی یزدی خواه با اشاره به امکان استفاده نهاد در تبدیل برخی فضاهای قابل استفاده برای فعالیت تجاری در جهت تأمین نیازهای نهاد بر ضرورت معافیت کتابخانه ها از عوارض و هزینه های َآب و برق و گاز تاکید و پیشنهاد در نظر گرفتن سهمی از مالیات بر ارزش افزوده برای تأمین اعتبارات مورد نیاز نهاد را ارائه نمود.
همچنین زهره سادات لاجوردی هم بر ضرورت کمک به وضع معیشتی و اداری کتابداران تاکید نمود.
احمد راستینه، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن توجه به اهمیت اصلاح قانون نهاد برای رفع مشکلات خواهان تشریح مبحث توسعه کتابخانه ها از محل منابع تملک و بودجه های عمرانی استانی شد.
حجت الاسلام مبلّغی هم در ادامه این نشست کمک به نهاد را در رفع مشکلات کتابخانه ها و کتابداران مؤثر دانست.
حسین میرزایی دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت توجه و گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی تاکید نمود.
حجت الاسلام آقا تهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در انتها ضمن تشکر از تلاشهای نهاد، بر بررسی سریع مشکلات قانونی نهاد و کمک به رفع آنها و هم توجه به نهاد در بودجه ۱۴۰۰ تاکید کرد.
در این نشست حجت الاسلام ملکی مدیرکل امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همینطور امین متولیان معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد، هوتن والی نژاد معاون مالی و اداری نهاد، هادی امیری مدیرکل عمرانی نهاد و هادی ناصری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران حضور داشتند.


منبع:

5.0 از 5
1399/08/08
19:58:50
1398
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴